Aktualności

Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Komputer bez tajemnic – zapisz się na szkolenie

Podstawy korzystania z komputera i internetu, obsługa poczty elektronicznej, edytora tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, programów do tworzenia prezentacji multimedialnych oraz projektowanie komputerowe – to zakres certyfikowanych szkoleń komputerowych, które oferujemy w ramach marszałkowskich kursów edukacyjnych dla dorosłych. Do tej pory skorzystało z nich ponad 3 tysiące mieszkańców regionu. Rekrutacja trwa.

 

– Nikogo już nie trzeba przekonywać, że znajomość obsługi komputera to dziś niezbędna umiejętność. Wiedzą o tym mieszkańcy naszego regionu, którzy chętnie korzystają z oferowanych przez nas szkoleń. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, zwiększyliśmy liczbę miejsc i tworzymy nowe grupy zajęciowe – mówi marszałek Piotr Całbecki. 

  

Ze szkoleń komputerowych mogą skorzystać osoby, które chcą nabywać, podnosić lub uzupełniać posiadane kompetencje i kwalifikacje, mieszkają, pracują lub uczą się na terenie województwa kujawsko–pomorskiego i należą do jednej z trzech grup:

  • osób powyżej 25 roku życia z wykształceniem maksymalnie średnim,
  • osób powyżej 25 roku życia z niepełnosprawnością (bez względu na poziom wykształcenia),
  • osób powyżej 50 roku życia (bez względu na poziom wykształcenia).

Z udziału w projekcie wyłączone są osoby, które prowadzą działalność gospodarczą.

 

W ramach projektu realizowane są szkolenia i kursy komputerowe o różnorodnej tematyce – zarówno szkolenia zawodowe, kwalifikacyjne jak i specjalistyczne, na różnych poziomach zaawansowania – podstawowym, średniozaawansowanym, zaawansowanym. Specyfika i ogromna różnorodność szkoleń w obszarze kwalifikacji i kompetencji cyfrowych sprawia, iż na początku udziału w projekcie, każdy uczestnik spotka się z doradcą, w celu ustalenia tematyki i poziomu szkolenia lub kursu.

 

W ramach projektu odbywają się trzy typy szkoleń i kursów komputerowych.

 

  • Kwalifikacyjne – bezpłatne szkolenia zakończone egzaminem pozwalającym uzyskać certyfikat ECDL w zakresie: korzystania z komputera, poruszania się po Internecie i obsługi poczty e-mail, korzystania z aplikacji biurowych tj. edytorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, baz danych, programów do tworzenia prezentacji multimedialnych.

 

Szczególnie zachęcamy do uczestnictwa w tych szkoleniach. Jest to okazja by nauczyć się podstaw obsługi komputera  i korzystania z programów biurowych.

  • Zawodowe – zakończone egzaminem uprawniającym do uzyskania certyfikatu potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji i kompetencji cyfrowych, w zakresie m. in.: grafiki komputerowej, projektowania CAD, tworzenia stron www, programowania w języku JAVA, sieci komputerowych (CISCO). Szkolenia te są dofinansowane w wysokości 88 procent wartości szkolenia, 12 procent pokrywa uczestnik.

 

Są jeszcze miejsca na dofinansowywane szkolenia zawodowe z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy dydaktycznej, obsługi programów biurowych w administracji, inżynierii projektowania komputerowego (CAD 2D i 3D) oraz programowania serwisów internetowych.

  • Specjalistyczne – zakończone egzaminem uprawniającym do uzyskania certyfikatu potwierdzającego uzyskanie kompetencji w zakresie: systemów geoinformatycznych w praktyce wraz z pozyskiwaniem danych przestrzennych. Szkolenia te są dofinansowane w wysokości 88 procent wartości szkolenia, 12 procent pokrywa uczestnik.

 

Szkolenia komputerowe realizowane będą do końca czerwca 2023 roku w różnej formie i w różnych trybach. Będzie mogło z nich skorzystać łącznie 6 tysięcy osób. W zależności od potrzeb, zajęcia organizowane są w trybie wyjazdowym, popołudniowym, weekendowym, całodziennym, w godzinach od 8 do 16. Miejsca szkoleń dostosowane są do uczestników i realizowane na terenie całego województwa. W jednym kursie uczestniczy od 4 do 20 osób, w zależności od tematyki i poziomu zaawansowania grupy szkoleniowej. Harmonogramy poszczególnych zajęć ustalane są na bieżąco, w zależności od ilości osób zakwalifikowanych na szkolenia. Rekrutacja do projektu ma charakter ciągły. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogą się zgłaszać poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie projektu www.szkoleniakomputerowe.tarr.org.pl.

 

Marszałkowskie kursy komputerowe dla dorosłych organizuje spółka samorządu województwa Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego. E-mail: szkoleniakomputerowe@tarr.org.pl, tel. 56 699 54 89.

 

Całkowita wartość projektu to 51 milionów złotych, w tym 43 miliony złotych wynosi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Resztę stanowi wkład własny TARR.

 

Szkolenia komputerowe w liczbach

  • 6030 osób z regionu skorzysta ze szkoleń do końca czerwca 2023 roku,
  • Ponad 1,3 tysiąca uczestników wzięło udział w szkoleniach w 2018 roku,
  • Blisko 2 tysiące uczestników skorzystało ze szkoleń w 2019 roku,
  • Ponad 200 uczestników wzięło udział w szkoleniach w 2020 roku,
  • 16 godzin trwa szkolenie specjalistyczne z systemów geoinformatycznych w praktyce. To najkrótszy kurs w ramach projektu,
  • Najdłuższe szkolenia dotyczą programowania JAVA (432 godziny) oraz grafiki komputerowej (186 godzin),
  • Od 4 do 20 osób uczestniczy w jednym kursie – w zależności od tematyki i poziomu zaawansowania.

 

Marszałkowskie bezpłatne szkolenia językowe

Kursy pozwalające zdobyć podstawowe i specjalistyczne umiejętności w posługiwaniu się komputerem to nie wszystko. Oferujemy też bezpłatne szkolenia z języków angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Zajęcia odbywają się hybrydowo: stacjonarnie oraz online, bez wychodzenia z domu. Polecamy szczególnie tę drugą formę nauki. Zapisy za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej www.projektmowiszmasz.pl. Więcej informacji w materiale Kursy językowe dla dorosłych.

 

Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego

oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

22 października 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2020 r.