Aktualności

Balet „Zniewolony umysł” w Operze Nova w Bydgoszczy, fot. Andrzej Makowski
Balet „Zniewolony umysł” w Operze Nova w Bydgoszczy, fot. Andrzej Makowski

Weekend z kulturą

Opera Nova w Bydgoszczy wraca po przerwie, tym razem z autorskim baletem Roberta Bondary. To i inne  wydarzenia polecamy w ramach weekendowych spotkań z kulturą.

 

Bydgoska Opera Nova zaprasza na balet „Zniewolony umysł”. W październiku widowisko pojawi się trzykrotnie, po raz pierwszy w niedzielę (25 października). Spektakl nawiązuje do słynnej książki Czesława Miłosza o tym samym tytule. Za choreografię odpowiada Robert Bondara.  Tłem muzycznym są utwory Philipa Glassa i Wojciecha Kilara.

 

Dziś (24 października) Teatr Polski w Bydgoszczy w ramach trwającego festiwalu Prapremier Azyl 2020 zaprasza na projekcję spektaklu „Srebrny płyn”. Reżyserka Paula Pļavniece w swoim dziele opowiada o wspólnocie w kontekście rodziny, którą dzielą poglądy polityczne. Informacje o spektaklu dostępne na stronie festiwalu.

 

Od wczoraj (23 października) w filii toruńskiej Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka można oglądać wystawę prac dzieci z Ukrainy. Z nadesłanych na przestrzeni lat dzieł powstała wystawa będąca obrazem Charkowa wyrażonym z dziecięcą wrażliwością.

 

„Piotr Będkowski – Martwe natury, kompozycje figuralne i pejzaże” to tytuł wystawy, którą już od najbliższej niedzieli (25 października) będzie można podziwiać w nieszawskim Muzeum Stanisława Noakowskiego. Informacje o szczegółach wystawy dostępne na stronie włocławskiego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

 

Trwa toruński 18. Międzynarodowy festiwal filmowy Tofifest. Z tej okazji w weekend (24 i 25 października) w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbywają się liczne pokazy filmowe. Dziś (24 października) zapraszamy między innymi na najnowsze dzieło Agnieszki Holland „Szarlatan”. Na niedzielny seans proponujemy „Judy”, w którym tytułową rolę zagrała tegoroczna laureatka Oscara Renée Zellweger.

 

Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Opera Nova w Bydgoszczy, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu i Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa.

 

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

22 października 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 października 2020 r.