Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Koronawirus

Granty ratunkowe dla małych firm

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Granty do kapitału obrotowego dla najmniejszych firm to uruchamiane właśnie nowe narzędzie w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. Wnioski będzie można składać 30 i 31 lipca za pomocą generatora elektronicznego. Pakiet antykryzysowy – aktualny raport.

 

- To bezzwrotne wsparcie przeznaczone jest dla mikro i małych przedsiębiorstw, które najbardziej ucierpiały w związku z obostrzeniami sanitarnymi oraz obecną recesją. Brak środków na bieżące funkcjonowanie może oznaczać dla nich koniec. Chronimy firmy i miejsca pracy – mówi marszałek Piotr Całbecki.  

 

Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać dotację w wysokości do 50 tysięcy złotych. Pula środków wynosi ponad 47 milionów złotych. Dystrybucję grantów przygotowuje Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy (KPFP), który umieścił już na swojej stronie internetowej niezbędne informacje i komplet dokumentów.

 

 

Nasze przedsiębiorstwa mają też do dyspozycji (udzielane także przez KPFP) pożyczki płynnościowe (m.in. na wynagrodzenia, do 1 mln zł, oprocentowanie od 0 proc., na 6 lat). Od połowy maja, kiedy je uruchomiono, wpłynęło 120 wniosków na łącznie blisko 50 milionów złotych. Podpisano 13 umów z kredytobiorcami na blisko 5 milionów złotych łącznie. Kilka dni temu fundusz zawarł umowę z Kujawsko-Pomorskim Funduszem Rozwoju, na mocy której pula przeznaczona na pożyczki płynnościowe została wzmocniona o 90 milionów złotych.   

 

Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego (TARR) ogłosiła drugi nabór wniosków o cieszące się olbrzymim zainteresowaniem mikrogranty inwestycyjne. Mikrodotacje te (pula 5 milionów złotych) dedykowane są tym razem małym i średnim przedsiębiorstwom, które są producentami produktów i usług ważnych z punktu widzenia ograniczania rozmiarów i skutków epidemii, a także małym sklepom z przeznaczeniem na zakup urządzeń filtrujących powietrze. W pierwszym przypadku dotacja wyniesie 30 tysięcy złotych, w drugim nawet 6 tysięcy złotych (w przypadku minisieci sklepów). Oficjalne ogłoszenie o naborze wniosków ukazało się 15 lipca na stronie TARR, wnioski będzie można składać od 17 sierpnia. Agencja uruchomiła infolinię dla przyszłych beneficjentów.

 

 

W ogłoszonym na początku czerwca pierwszym naborze złożono ponad 1000 wniosków na łącznie blisko 40 milionów złotych (w tym 31 wniosków o mikrogranty na urządzenia oczyszczające powietrze). Okres oceny wniosków został wydłużony, publikacja listy beneficjentów spodziewana jest 30 lipca. Do dziś pozytywnie oceniono 600 wniosków, a 100 odrzucono po weryfikacji.  

 

Wart 910 milionów złotych samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce finansowany jest w decydującej mierze ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

23 lipca 2020 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone