Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Informacje prasowe

Kultura w trybie online

Fot. Andrzej Goiński

W związku z epidemią zamknięte pozostają kina, muzea i teatry, odwołano lub przełożono koncerty, spotkania i inne wydarzenia kulturalne. Dla pozostający w domach mamy alternatywę - spotkania z kulturą w sieci. Marszałkowskie instytucje kultury oferują m.in. wirtualne zwiedzanie, audycje poświęcone wystawom prac malarskich, lekturę ciekawych artykułów i wywiadów o sztuce, historii, etnografii i dawnych rzemiosłach.

Czytaj więcej

Ruszyła rewitalizacja ciechocińskich tężni

Prace rewitalizacyjne przy tężni nr 3, fot. Mikołaj Kuras

Wokół najmłodszej z trzech ciechocińskich tężni stanęły koparki i dźwig, pojawiła się ekipa remontowa – właśnie rozpoczęliśmy kompleksową modernizację wymagających pilnej interwencji, najbardziej rozpoznawalnych w Ciechocinku zabytkowych obiektów. Jako pierwsza wyremontowana zostanie tężnia nr 3. Wykonawca zabezpieczył teren prac, rozpoczął rozbiórkę uszkodzonych części konstrukcji i demontaż tarniny.

Czytaj więcej

Pamięci św. Jana Pawła II

Iluminacja na budynku Urzędu Marszałkowskiego, fot. Mikołaj Kuras

2 kwietnia obchodziliśmy 15. rocznicę śmierci Jana Pawła II, wielkiego Polaka, patrona województwa kujawsko-pomorskiego. Marszałek Piotr Całbecki złożył tego dnia kwiaty pod toruńskim pomnikiem świętego. O godzinie 21.37 na ścianie Urzędu Marszałkowskiego wyświetliliśmy symboliczny znak naszej pamięci o papieżu Polaku.

Czytaj więcej

Nagrodziliśmy zasłużonych dla teatru

Fot. Szymon Zdziebło www.tarantoga.pl

Aktorzy, instruktor teatralny, dramaturg, kierownik pracowni krawieckiej i plastycznej, a także pracujący na rzecz kujawsko-pomorskich scen cenieni fachowcy innych dziedzin – tegoroczne nagrody teatralne marszałka województwa przyznano jedenaściorgu zasłużonym dla teatru osobom. Ze względu na obecną sytuację uroczysta gala wręczenia nagród nie odbędzie się.

Czytaj więcej

Profesor Buszewski członkiem Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki

Profesor Bogusław Buszewski, fot. Andrzej Romański

Związany z marszałkowską administracją naszego województwa wybitny polski chemik profesor Bogusław Buszewski, jako pierwszy w historii naukowiec Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, został członkiem zwyczajnym Europejskiej Akademii Nauki i Sztuki.

Czytaj więcej

Rusza konkurs dla dziennikarzy i blogerów

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Do 14 sierpnia czekamy na materiały przedstawicieli prasy, radia, telewizji oraz mediów internetowych, promujące walory przyrodniczego województwa kujawsko-pomorskiego. To już czwarta edycja marszałkowskiego konkursu „Lubię tu być… na zielonym”. Zwycięzcy otrzymają vouchery podróżne.

Czytaj więcej

Podaruj 1 procent organizacjom non profit – masz czas do 31 maja

Fot. Jacek Smarz

W związku z obecną w kraju sytuacją, termin składania deklaracji PIT przedłużono do końca maja. Przypominamy o możliwości przekazania jednego procenta podatku dochodowego na rzecz jednej z 360 organizacji działających na terenie naszego województwa. Lista ngo-sów uprawniona do otrzymania wsparcia dostępna jest tutaj. Z uwagi na ograniczenie dostępu do urzędów skarbowych  zachęcamy do rozliczenia podatku online.

Czytaj więcej

Maski przeciwwirusowe z TZMO

  • Etykieta: aktualności
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Do samorządów lokalnych w całym regionie trafia właśnie druga transza – 10 tysięcy sztuk - masek przeciwwirusowych, produkowanych przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO). Zostaną w nie wyposażeni m.in. pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej oraz obsługa transportu publicznego. Redystrybucję koordynuje Urząd Marszałkowski.   

Czytaj więcej

Posiłki, zakupy, leki – pomagamy seniorom przetrwać epidemię

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Osiemdziesiąt starszych osób, podopiecznych powstałych ze wsparciem z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego dziennych domów opieki w Górznie w powiecie brodnickim i Przysieku w powiecie toruńskim, otrzymuje do domów bezpłatne gorące posiłki, a od kilku dni także zamówione zakupy i leki. To skutek rozwiązań, które przyjęliśmy na czas epidemii COVID-19. Rekomendujemy je wszystkim podmiotom prowadzącym tego rodzaju projekty.

Czytaj więcej

Epidemia. Ośrodki wytchnieniowe dla lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Samorząd województwa uruchomił dwa ośrodki wytchnieniowe, dedykowane białemu personelowi pięciu kujawsko-pomorskich szpitali znajdujących się na pierwszej linii walki z epidemią. – Chcemy, by służyły tym, którzy codziennie narażają zdrowie i życie by służyć innym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Pobyty są bezpłatne, wszystkie koszty pokrywa samorząd województwa. Placówki prosimy o kontakt z p. Katarzyną Wilczyńską, tel. 660 667 943.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone