Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Informacje prasowe

Nagrodzimy najbardziej pomysłowe witacze

Witacz dożynkowy, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W sierpniu rolnicy dziękują za plony i świętują – to czas dożynek. Na wsiach pojawiają się wówczas instalacje zwane witaczami. Marszałek Piotr Całbecki po raz czwarty zaprasza sołectwa do udziału w konkursie „Pomysłowy witacz dożynkowy 2022”, na zwycięzców czekają nagrody finansowe.

Czytaj więcej

Lato pod ciechocińskimi tężniami

Rewitalizacja ciechocińskich tężni. Czerwiec 2022, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Finiszują prace przy gruntownej renowacji ciechocińskich tężni solankowych. Do dyspozycji mieszkańców i odwiedzających Perłę Kujaw kuracjuszy jest już prawie cały kompleks, z grotą solankową i tarasami widokowymi. Wykonawca prowadzi jeszcze prace porządkowe wokół tężni numer 3.

Czytaj więcej

Konkurs na najlepszy produkt turystyczny

Fot. Daniel Pach

Do 24 sierpnia można nadsyłać zgłoszenia  do kolejnej edycji konkursu Polskiej Organizacji Turystycznej na najlepszy produkt turystyczny – Certyfikat POT 2022. To środowiskowe wyróżnienie, stanowiące rekomendację i gwarancję usług na najwyższym poziomie. Koordynatorem etapu regionalnego konkursu jest Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna. Zgłoszenia można nadsyłać przez aplikację konkursową.

Czytaj więcej

Zasmakuj przygody z przyrodą Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego

Dolina rzeki Brynicy, fot. Archiwum GLPK

Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy to jeden z najciekawszych krajobrazowo parków w województwie kujawsko-pomorskim. 16 tysięcy lat temu ustępujący lodowiec pozostawił tu unikalny krajobraz młodoglacjalny, ze wszystkimi klasycznymi formami geomorfologicznymi. To wtedy również ukształtował się jar rzeki Brynicy - od  1955  roku rezerwat przyrody, czy malownicze pagórki i wzgórza okolic Górzna i Fiałek. Walory krajobrazowe dopełniają ponadto malowniczo położone jeziora i enklawy śródleśnych łąk.

Czytaj więcej

I Ty możesz zostać ratownikiem wodnym!

Ratownicy WOPR, fot. Tomasz Czachorowski dla UMWKP

Lato w pełni, podobnie jak sezon kąpielowy. Dzięki ratownikom Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego możemy czuć się bezpiecznie wypoczywając nad wodą. WOPR-owcy czekają na mieszkańców regionu, którzy chcą wziąć udział w kursach zawodowych dla ratowników, sterników motorowodnych lub płetwonurków i uzyskać certyfikat kwalifikowanej pierwszej pomocy. Projekt zyskał 3,5 miliona złotych wsparcia ze środków unijnych w ramach marszałkowskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Ruszają kolejne nabory.

Czytaj więcej

Skarby przyrody krajów wyszehradzkich – wystawa w ECWM (galeria)

Wernisaż wystawy fotografii „Skarby przyrody krajów wyszehradzkich”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W siedzibie Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży przy Woli Zamkowej w Toruniu można oglądać wystawę fotografii „Skarby przyrody krajów wyszehradzkich”. Wernisaż odbył się w piątek (5 sierpnia) z udziałem przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej, wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i konsula generalnego Węgier Pála Attili Illésa. Ekspozycję można oglądać do 9 września.

Czytaj więcej

Stalowe Anioły dla działaczy społecznych – wnioski do 30 września

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Najbardziej zaangażowani, rzetelni i twórczy w dziedzinie pomocy społecznej zostaną po raz szesnasty uhonorowani nagrodami zarządu województwa. Stalowymi Aniołami wyróżnimy zarówno osoby indywidualne jak i zespoły. Na wnioski w ramach tegorocznej edycji konkursu czekamy do 30 września.

Czytaj więcej

Profilaktyka upadków – program dla seniorów

Zajęcia fizyczne w ramach programu zapobiegania upadkom dla seniorów, fot. Łukasz Piecyk dla UMWKP

Zapraszamy seniorów do udziału w marszałkowskim programie zapobiegania upadkom. Z badań Narodowego Instytutu Geriatrii, Rehabilitacji i Reumatologii wynika, że upadki i ich konsekwencje to jedna z najczęstszych przyczyn hospitalizacji starszych osób i potencjalne zagrożenie życia. W tegorocznej edycji programem zostanie objętych ponad tysiąc mieszkańców naszego regionu.

Czytaj więcej

Uczniowie, sięgnijcie po stypendia!

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Nawet 5 tysięcy złotych mogą otrzymać najbardziej pracowici i utalentowani uczniowie kujawsko-pomorskich szkół. Roczne stypendia przyznawane są w ramach trzech marszałkowskim programów. Wakacje to dobry czas na przygotowanie niezbędnych dokumentów. Wnioski będzie można składać od 1 września.

Czytaj więcej

Wsparcie dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 154 030 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Z konsultantami prawnymi i psychologiem można się spotkać osobiście w Toruniu lub skorzystać z porad prawnych udzielanych w wyznaczonych dniach, podczas comiesięcznych dyżurów w sześciu innych miastach naszego regionu.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone