Bezpieczeństwo

II Forum Bezpieczeństwa i Przemysłu Obronnego w Toruniu, fot. Centrum Szkolenia Wojsk Rakietowych i Artylerii im. gen. Józefa Bema w Toruniu
II Forum Bezpieczeństwa i Przemysłu Obronnego w Toruniu, fot. Centrum Szkolenia Wojsk Rakietowych i Artylerii im. gen. Józefa Bema w Toruniu

II Forum Bezpieczeństwa i Przemysłu Obronnego w Toruniu

W dniach 16–17 czerwca 2026 roku w Toruniu odbyło się II Forum Bezpieczeństwa i Przemysłu Obronnego pod hasłem „Budowanie odporności społecznej i transformacja Sił Zbrojnych RP. Innowacje – Nauka – Technologie”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli administracji publicznej, Sił Zbrojnych RP, służb mundurowych, środowiska naukowego oraz przemysłu obronnego.

Współorganizatorem Forum był Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, aktywnie zaangażowany w działania na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa regionu, budowania odporności społecznej oraz rozwoju systemu ochrony ludności i obrony cywilnej.

Program wydarzenia obejmował cztery panele dyskusyjne, warsztaty eksperckie, grę decyzyjną oraz wystawę nowoczesnych technologii wojskowych. Podczas pierwszego dnia uczestnicy debatowali nad transformacją Sił Zbrojnych RP oraz możliwościami współpracy cywilno-wojskowej. Ważnym tematem był również rozwój wojsk rakietowych i artylerii oraz nowoczesnych systemów precyzyjnego rażenia, rozpoznania i dowodzenia.

Integralną częścią Forum była wystawa sprzętu i technologii wojskowych, na której zaprezentowano m.in. nowoczesne systemy artyleryjskie, bezzałogowe statki powietrzne, rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji oraz technologie podwójnego zastosowania (dual-use). Wystawa była dostępna także dla mieszkańców regionu zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa i obronności.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty poświęcone operacjom informacyjnym i przeciwdziałaniu dezinformacji. Eksperci omawiali zagrożenia związane z wykorzystywaniem mediów społecznościowych, sztucznej inteligencji oraz nowoczesnych narzędzi cyfrowych do prowadzenia działań destabilizujących.

Drugi dzień Forum poświęcono współpracy nauki, przemysłu obronnego i Sił Zbrojnych RP w zakresie wdrażania innowacyjnych technologii. Istotnym punktem programu był również panel dotyczący ochrony ludności i obrony cywilnej w systemie odporności państwa. Dyskutowano o roli administracji publicznej, służb ratowniczych, wojska, samorządów i organizacji społecznych w przygotowaniu społeczeństwa do reagowania na współczesne zagrożenia.

Forum zakończyła gra decyzyjna „SCENARIUSZ F”, podczas której uczestnicy analizowali działania państwa w warunkach kryzysu hybrydowego oraz zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego.

II Forum Bezpieczeństwa i Przemysłu Obronnego było ważną platformą wymiany doświadczeń oraz dyskusji o wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem państwa, modernizacją Sił Zbrojnych RP i budowaniem odporności społecznej.

Departament Bezpieczeństwa i Budowania Odporności Społecznej

18.06.2026