Aktualności

Medal Unitas Durat dla Stefanii Kołodziejskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Medal Unitas Durat dla Stefanii Kołodziejskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Życzenia dwustu lat dla pani Stefanii

W czwartek (20 kwietnia) przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska odwiedziła wyjątkową mieszkankę Przybysławia (powiat inowrocławski). Entuzjastka sportu, rolniczka, Stefania Kołodziejska obchodziła setne urodziny i otrzymała wojewódzkie odznaczenie – medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano Pomeraniensis.

 

– Nasze korzenie to historia naszych rodziców, dziadków i pradziadków. Dziękujemy najstarszym mieszkańcom Kujaw i Pomorza za przekazywane doświadczenie i wkład w budowę naszej współczesności – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Stefania Kołodziejska, z domu Gutorska, urodziła się 19 kwietnia 1923 roku w Przybysławiu. Z tym miejscem jest związana przez całe swoje życie. Pochodzi z wielodzietnej rodziny. W czasie wojny jeden z jej braci został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof.

 

W styczniu 1950 roku poślubiła Czesława Kołodziejskiego. Kołodziejscy wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne, zajmowali się domem i pięciorgiem dzieci – synem i czterema córkami. Pani Stefania, poza pracą w rolnictwie, spędzała dużo czasu w ogrodzie. To pasjonatka przyrody, lubiła pielęgnować kwiaty, prowadziła przydomowy warzywnik. Jest także miłośniczką zwierząt, kocha psy i koty, a zimą dokarmiała ptaki. Wolnych chwilach czas uprzyjemniały jej robótki ręczne takie jak szydełkowanie czy robienie na drutach. Dopóki wzrok na to pozwalał, czytała wiele książek i oglądała seriale. Śledziła również zmagania w świecie sportu, jej ulubionymi były zawody w skokach narciarskich. Chętnie brała udział w wycieczkach, zwiedzała obiekty sakralne. Doczekała dziewięciorga wnucząt i ośmiorga prawnucząt. Nadal mieszka w Przybysławiu w otoczeniu rodziny.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2023 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 kwietnia 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia 2023 r.

 

Medal Unitas Durat dla Stefanii Kołodziejskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Stefanii Kołodziejskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Stefanii Kołodziejskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Stefanii Kołodziejskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMedal Unitas Durat dla Stefanii Kołodziejskiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP