Aktualności

Wizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Wizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Amerykańscy żołnierze z wizytą u strażaków w Łubiance (zdjęcia)

Stacjonujący w Toruniu amerykańscy żołnierze gościli 26 lipca w ośrodku szkolenia strażaków w Łubiance (powiat toruński). Częścią spotkania był wspólny strażacko-wojskowy turniej sportowy.

1. Batalion 82. Grupy Artyleryjskiej, która jest częścią 1. Brygady Pancernej 1. Dywizji Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych, stacjonuje czasowo w Toruniu w ramach operacji Atlantic Resolve (wzmocnienie obecności sił NATO w Europie). Stałą siedzibą jednostki jest Fort Hood w Teksasie, ale jej żołnierze pochodzą z różnych części Stanów Zjednoczonych. Pseudonim batalionu to „Dragons” („Smoki”).

Podczas kilkumiesięcznego pobytu na Kujawach i Pomorzu amerykańcy żołnierze aktywnie włączają się w życie regionu. W czerwcu, podczas wizyty powitalnej przed Urzędem Marszałkowskim zorganizowali ceremonię ponownego zaciągnięcia się do armii (więcej). Na początku lipca podejmowali na toruńskim poligonie grupę młodzieży ze środowisk polonijnych z Litwy, Ukrainy i USA (więcej).

W czwartek na zaproszenie kujawsko-pomorskich strażaków około 30-osobowa grupa żołnierzy odwiedziła Wojewódzki Ośrodek Szkolenia PSP i OSP w Łubiance. Zaplanowano między innymi zawody sportowe – miniturniej piłki nożnej i przeciąganie liny –  oraz wspólny obiad z daniami kuchni regionalnej w Gminnym Ośrodku Kultury, przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Łubiance. Podczas wizyty w gminie żołnierze zwiedzili także zamek w Zamku Bierzgłowskim oraz kościół w Bierzgłowie.

Także w czwartek w Urzędzie Marszałkowskim dowódca jednostki podpułkownik Matthew Dennis odebrał w imieniu batalionu marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, wybity z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości (więcej). W piątek (27 lipca) żołnierze odwiedzili małych pacjentów na dziecięcych oddziałach Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu (więcej).

Otwarty niedawno ośrodek szkolenia strażaków w Łubiance, w którym odbyło się spotkanie, powstał dzięki marszałkowskiemu wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dwukondygnacyjny budynek z salami wykładowymi, zapleczem administracyjnym i socjalno-sypialnym, garażami dla wozów bojowych, a także nowoczesną infrastrukturą szkoleniową i sportową służy strażakom zawodowym oraz ochotnikom.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

26 lipca 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 27 lipca 2018 r.

Wizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.plWizyta żołnierzy z USA w gminie Łubianka, fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl