Aktualności

Wręczenie medalu stuletniemu Aleksowi Czerwińskiemu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Wręczenie medalu stuletniemu Aleksowi Czerwińskiemu, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Znają sekret długowieczności

Pan Władysław i pan Aleksy poznali smak służby wojskowej i ciężkiej pracy w trudnych warunkach. Teraz obaj świętują setne urodziny. Władysława Szaneckiego i Aleksego Czerwińskiego, którzy zostali uhonorowani medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano Pomeraniensis, odwiedziła w poniedziałek (11 grudnia) członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska.

 

Świadectwo najstarszych mieszkańców regionu jest dla nas bardzo cenne. Ich historie są symbolem losów naszego kraju. Przyznając medal Unitas Durat pragniemy podziękować za wkład w budowę naszej współczesności  – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Władysław Szanecki urodził się 27 listopada 1923 roku w Kazimierzewie (województwo wielkopolskie).  Krótko po wybuchu II wojny został wysłany na roboty przymusowe do Niemiec. Jako nastolatek zmuszony był do ciężkiej pracy w gospodarstwie, wspomina trudy codzienności, uwłaczające godności człowieka warunki życia i szesnastogodzinny dzień pracy. Przed zakończeniem wojny podczas łapanki został schwytany i przetransportowany do Aleksandrowa Kujawskiego, a następnie do Poznania, gdzie początkowo pracował w rzeźni, potem w Zakładzie Cegielskiego, następnie przy kopaniu okopów. Po zakończeniu wojny, został wcielony do wojska, gdzie służył dwa lata.

 

W 1951 roku stanął na ślubnym kobiercu z Feliksą Malec z Sieraków (powiat radziejowski). Szaneccy zamieszkali w Sierakowach, doczekali się trzech córek (Krystyna, Danuta, Renata), ośmiorga wnucząt i trzynaściorga prawnucząt. Dzisiejszy nestor prowadził gospodarstwo rolne i zarobkowo trudnił się wywózką drewna.

 

Pan Władysław jest niezwykle ciepłym i pogodnym człowiekiem. Chętnie i dużo opowiada o latach młodości. Lubi przejażdżki rowerowe, kocha konie. Aktualnie mieszka ze swoją najmłodszą córką Renatą w Sierakowach.

 

Aleksy Czerwiński, urodził się 6 grudnia 1923 roku w Bierzynie (powiat włocławski). Dzieciństwo spędził w pobliskich Mikołajkach, gdzie jego rodzice mieli gospodarstwo rolne.

 

O czasach młodości pan Aleksy nie mówi wiele, w Miechowicach skończył szkołę podstawową. W 1945 roku wstąpił do wojska, służył w armii do września 1947 roku, ma stopień kaprala, służył w łączności w Sztabie Głównym Wojska Polskiego w Warszawie. Został uhonorowany odznaką grunwaldzką.

 

Swoją przyszłą żonę Aleksandrę pan Aleksy poznał na zabawie. Pochodziła z podkarpackiej wsi, Markowej, wraz z rodziną zamieszkała w Mikołajkach, niedaleko Kłobi (powiat włocławski). W 1948 roku zakochani stanęli na ślubnym kobiercu. Małżeństwo doczekało się trojga dzieci, dwojga wnuków i czworga prawnuków.

 

Aktualne nestor mieszka z córką we Włocławku. To bardzo towarzyski, wyrozumiały i uśmiechnięty człowiek. Jest ambitny i aktywny. Najbliżsi szczególnie cenią u niego umiejętność słuchania, życzliwość i gotowość niesienia pomocy.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

12 grudnia 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 grudnia 2023 r.