Aktualności

Uczniowie poznają Krajeński Park Krajobrazowy, fot. Filip Kowalkowski
Uczniowie poznają Krajeński Park Krajobrazowy, fot. Filip Kowalkowski

„Zielone szkoły” w parkach krajobrazowych

Wraz z początkiem czerwca ruszają ,,zielone szkoły” – pięciodniowe pobyty dzieci i młodzieży szkolnej (wraz z opiekunami) w parkach krajobrazowych naszego regionu. Wyjazdy odbywać się będą w czerwcu i we wrześniu. Z wypoczynku połączonego z intensywną edukacją przyrodniczą skorzystają uczniowie skorzystają z nich uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych.

– To kolejne, tym razem dłuższe wyjazdy do parków krajobrazowych, które organizujemy z myślą o edukacji ekologicznej młodzieży oraz promocji najatrakcyjniejszych przyrodniczo miejsc w naszym regionie. Zapewniamy ciekawe zajęcia w plenerze i wiele atrakcji. Przekazana w ten sposób wiedza z całą pewnością zostanie w głowach na dłużej – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Uczestnicy ,,zielonych szkół” są mieszkańcami województwa kujawsko-pomorskiego i gmin z sąsiednich województw, które znalazły się w obszarze parków krajobrazowych oraz Parku Narodowego Bory Tucholskie. Z oferty skorzysta 9 szkół wyłonionych w naborze, a także we wrześniu –  klasa laureata konkursu Eko-Lider 2019.

Wszystkie pięciodniowe wyjazdy organizujemy na terenie wyspecjalizowanych ośrodków edukacji ekologicznej. Zapewniamy zakwaterowanie, wyżywienie, transport, pomoce dydaktyczne oraz zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej, a także gry terenowe na terenach parków krajobrazowych. Programy pobytów opracowali „zieloni edukatorzy” we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami działającymi w branży turystycznej. Ofertę skierowaliśmy do tych placówek, które nie korzystały z tej formy zajęć w roku 2018 (o ubiegłorocznej edycji projektu-tutaj).

Wyjazdy na ,,zielone szkoły” odbywać się będą w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”. W jego ramach uczniowie 60 szkół skorzystali już z krótkich, jednodniowych wycieczek do 8 parków krajobrazowych. Wyjazdy 40-osobowych grup uczniów i ich opiekunów z klas 1-8 szkół podstawowych odbyły się w kwietniu i maju, więcej tutaj.

Projekt realizowany jest  przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, jak również Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

3 czerwca 2019 r.