Aktualności

Uczniowie na zielonej szkole w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym, fot. Mikołaj Kuras
Uczniowie na zielonej szkole w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym, fot. Mikołaj Kuras

Zielone szkoły w parkach krajobrazowych

Wraz z początkiem czerwca ruszyły zielone szkoły” – pięciodniowe pobyty dzieci i młodzieży szkolnej (wraz z opiekunami) w parkach krajobrazowych naszego regionu. Z wypoczynku połączonego z intensywną edukacją przyrodniczą korzystają uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych. Dziś (9 września) na wycieczkę do Tucholskiego Parku Krajobrazowego wyjechała grupa uczniów ze szkoły Podstawowej w Kolnie (powiat chełmiński).

– To kolejne, tym razem dłuższe wyjazdy do parków krajobrazowych, które organizujemy z myślą o edukacji ekologicznej młodzieży oraz promocji najatrakcyjniejszych przyrodniczo miejsc w naszym regionie. Zapewniamy ciekawe zajęcia w plenerze i wiele atrakcji. Przekazana w ten sposób wiedza z całą pewnością zostanie w głowach na dłużej – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Uczestnicy ,,zielonych szkół” mieszkają na terenie Kujawsko-Pomorskiego i gmin z sąsiednich województw, które znalazły się w obszarze parków krajobrazowych oraz Parku Narodowego Bory Tucholskie. Z oferty skorzysta w sumie 9 szkół wyłonionych w naborze, a także od 16 do 20 września-  klasa laureata konkursu Eko-Lider 2019.

Wszystkie pięciodniowe wyjazdy organizujemy na terenie wyspecjalizowanych ośrodków edukacji ekologicznej. Zapewniamy zakwaterowanie, wyżywienie, transport, pomoce dydaktyczne oraz zajęcia z zakresu edukacji ekologicznej, a także gry terenowe na terenach parków krajobrazowych. Programy pobytów opracowali „zieloni edukatorzy” we współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami działającymi w branży turystycznej. Ofertę skierowaliśmy do tych placówek, które nie korzystały z tej formy zajęć w roku 2018 (o ubiegłorocznej edycji projektu-tutaj).

Wyjazdy na ,,zielone szkoły” odbywają się w ramach projektu „Edukacja społeczności zamieszkujących obszary chronione województwa kujawsko-pomorskiego: Lubię tu być… na zielonym!”. W jego ramach uczniowie 60 szkół skorzystali już z krótkich, jednodniowych wycieczek do 8 parków krajobrazowych. Wyjazdy 40-osobowych grup uczniów i ich opiekunów z klas 1-8 szkół podstawowych odbyły się w kwietniu i maju, więcej tutaj.

Projekt realizowany jest  przez Departament Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, jak również Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

3 czerwca 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 9 września 2019 r.