Aktualności

Obchody Święta Niepodległości w Grzybnie (powiat chełmiński), fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Obchody Święta Niepodległości w Grzybnie (powiat chełmiński), fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Sport i kultura na Święto Niepodległości

Święto Niepodległości możemy spędzić także uczestnicząc w wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Zapraszamy między innymi do Łubianki (powiat toruński) na XX Bieg Niepodległościowy oraz do Filharmonii Pomorskiej na koncert polskich pieśni patriotycznych.

 

„Przybyli ułani”, „O mój rozmarynie”, „Żeby Polska była Polską”, „Biały krzyż”, „Prząśniczka” to niektóre z pieśni, jakie usłyszymy 11 listopada w Filharmonii Pomorskiej. Wykonają je Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Macieja Sztora oraz śpiewacy Małgorzata Chruściel i Tadeusz Seibert. Więcej na stronie filharmonii.

 

Na koncert pieśni polskich kompozytorów w wykonaniu czwórki śpiewaków: Hanny Michalak (sopran), Karoliny Makuły (mezzosopran), Marceli Wierzbickiej (sopran) i Bartłomieja Weznera (mezzosopran) zaprasza 11 listopada Pałac Lubostroń. Podczas spotkania odbędzie się także projekcja filmu „Emisariusz kardynała” Andrzeja Machnowskiego. Więcej na stronie pałacu.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej z okazji Święta Niepodległości zaprasza w sobotę (12 listopada) na wieczór artystyczno-historyczny. W programie spotkania znajdzie się m.in. prelekcja Tomasza Wąsika poświęcona przełomowym wydarzeniom włocławskim z 1918 roku, występ chóru Lutnia Nova z Aleksandrowa Kujawskiego pod dyrekcją Kai Potrzebskiej oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Więcej na stronie muzeum.

 

Biegi niepodległościowe odbędą się 11 listopada w Bydgoszczy i Łubiance. W grodzie nad Brdą biegacze zmierzą się na dystansie 5 kilometrów. Start i meta na placu Wolności. XX Bieg Niepodległościowy w Łubiance rozpocznie się w miejscowości Pigża. Uczestnicy będą mieli do pokonania 11 kilometrów.

 

Z okazji Święta Niepodległości dziś (10 listopada) w Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Gagarina w Toruniu odbędą się: pantomima pt. „Narody tracąc pamięć tracą życie” w wykonaniu pensjonariuszy, program słowno-muzyczny w wykonaniu studentów pedagogiki UMK, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. spotkanie zakończy wspólny obiad przygotowany z gęsiny.

 

W toruńskim Dworze Artusa również dziś (10 listopada) odbędzie się także Charytatywny Bal Niepodległości, podczas którego będą zbierane środki dla ubogich rodzin z regionu.

 

Z okazji Święta Niepodległości w Dworze Artusa w Toruniu odbyła się w środę (9 listopada) sesja naukowa „Cichociemni. Historie bohaterów”. W programie znalazły się warsztaty historyczne dla dzieci i młodzieży, wystawa pamiątek po cichociemnych i elementów wyposażenia żołnierzy JW.GROM oraz koncert brytyjskiej piosenkarki Katy Carr. Gościem honorowym sesji był ostatni żyjący cichociemny, żołnierz Armii Krajowej Aleksander Tarnawski. Więcej na stronie www.zawacka.pl

 

Atrakcje przygotowali także uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Grzybnie (powiat chełmiński). We wtorek (8 października) odbył się spacer ze świeczkami, inscenizacja teatralna oraz zabawy, gry i konkursy.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 listopada 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada 2016 r.

 

Obchody Święta Niepodległości w Grzybnie (powiat chełmiński), fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plObchody Święta Niepodległości w Grzybnie (powiat chełmiński), fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plObchody Święta Niepodległości w Grzybnie (powiat chełmiński), fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plObchody Święta Niepodległości w Grzybnie (powiat chełmiński), fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plObchody Święta Niepodległości w Grzybnie (powiat chełmiński), fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plObchody Święta Niepodległości w Grzybnie (powiat chełmiński), fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plObchody Święta Niepodległości w Grzybnie (powiat chełmiński), fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plObchody Święta Niepodległości w Grzybnie (powiat chełmiński), fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plObchody Święta Niepodległości w Grzybnie (powiat chełmiński), fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl