Aktualności

Przebudowa odcinka drogi nr 251 między Żninem a granicą województwa wkrótce się rozpocznie, fot. Tymon Markowski
Przebudowa odcinka drogi nr 251 między Żninem a granicą województwa wkrótce się rozpocznie, fot. Tymon Markowski

Zbudują drogę ze Żnina do Wielkopolski

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy rozstrzygnął przetarg na wybór wykonawcy modernizacji 15-kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 251 ze Żnina do Damasławka. Zadanie zrealizuje firma Eurovia Polska SA, a gruntowna przebudowa będzie kosztować 47 milionów złotych.

 

– To pierwsza duża inwestycja na drogach wojewódzkich, którą sfinansujemy w oparciu o nasz Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020. Przy udziale europejskich środków przebudujemy w sumie 14 odcinków wojewódzkich tras o łącznej długości około 350 kilometrów. Wartość tych zadań szacowana jest na około 600 milionów złotych – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Trasa między Żninem a granicą województwa to ostatni odcinek wymagający przebudowy w ciągu dróg wojewódzkich nr 251 i 252, które komunikują południową część województwa kujawsko-pomorskiego. W ostatnich latach przebudowane zostały odcinki pomiędzy Żninem, Barcinem, Pakością, Inowrocławiem i Włocławkiem.

 

W przetargu na modernizację odcinka trasy nr 251 uczestniczyło 6 firm i konsorcjów. Najkorzystniejsza ofertę złożyła firma Eurovia Polska SA, która zadeklarowała wykonanie zadania za kwotę 46,9 mln zł i objęcie prac 7-letnią gwarancją. Podpisanie umowy z wykonawcą i przekazanie placu budowy będzie możliwe po uprawomocnieniu się decyzji o wyborze wykonawcy. Planowany termin zakończenia inwestycji to połowa 2018 roku.

 

W ramach realizacji inwestycji jezdnia zostanie wzmocniona i otrzyma szerokość 7 metrów. W Żninie zaplanowano też przebudowę i wzmocnienie mostu na rzece Gąsawka w ciągu ulicy Dworcowej. Łuki na drodze będą dostosowane do obowiązujących norm. Zaplanowano też przebudowę przepustów, zatok autobusowych, chodników i zjazdów na posesje. Przy wjeździe do Żnina powstanie miejsce do kontroli i ważenia pojazdów – tego typu rozwiązania pozwalają inspektorom transportu drogowego skutecznie walczyć z przeciążonymi pojazdami, które są najbardziej odpowiedzialne za degradację dróg.

 

Wykonawca poprawi geometrię skrzyżowań, przebuduje oświetlenia oraz odwodnienie drogi. Trasa zyska trwałe oznakowanie poziome z termoplastu oraz nowe oznakowanie pionowe. Powstanie też trzywlotowe rondo w Juncewie (obecne skrzyżowanie z drogą na Sielec). Węzeł, który połączy drogę z planowaną drogą ekspresową S5 zrealizuje GDDKiA. Dzięki współpracy z samorządami lokalnymi przy trasie powstaną też ciągi pieszo-rowerowe (więcej).

 

Trwają przygotowania do realizacji kolejnych inwestycji. Do tej pory ogłoszono już przetargi na wybór wykonawców prac na trasach:

  • z Lipna do granicy województwa (nr 559, w trakcie postępowania przetargowego) – więcej,
  • ze Stolna do Wąbrzeźna (nr 548, w trakcie postępowania przetargowego) – więcej,
  • z Brześcia do Kowala (nr 265, w trakcie postępowania przetargowego) – więcej,

Ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy przebudowy dwóch odcinków drogi z Tucholi do Świecia (nr 240) planowane jest na początku 2017 roku – więcej.

Czytaj też: Sto kilometrów dróg do przebudowy.

 

 

Modernizacja trasy nr 251 w skrócie:

Długość drogi – 15 km

Termin realizacji – czerwiec  2018 roku

Koszt zadania – 46,9 mln

Gwarancja – 7 lat

 

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy

 

3 stycznia 2017 r.