Aktualności

Ubiegłoroczne spotkanie ze stypendystami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Ubiegłoroczne spotkanie ze stypendystami, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Zawodowcy z marszałkowskim wsparciem

Ponad pół tysiąca uczniów techników i szkół branżowych otrzyma stypendia w ramach marszałkowskiego projektu Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza. Wsparcie finansowe trafi także do uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych i humanistycznych – łącznie w tym roku nagrodzimy ponad 1,2 tys. prymusów.

 

– Zależy nam, by uzdolnieni młodzi ludzie mieli warunki ku temu, by w pełni wykorzystać swój potencjał. Pieniądze w ramach programu Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza to środki, które pomogą w kształceniu potrzebnych na rynku pracy specjalistów różnych dziedzin – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.     

 

Projekt stypendialny realizujemy w oparciu o środki z Unii Europejskiej w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-2027. W roku szkolnym 2023/2024 wsparcie trafi do 520 uczniów regionu. Wysokość stypendium wynosi od 200 do 500 złotych miesięcznie. Wsparcie można przeznaczyć na cele związane z rozwojem edukacyjnym – m.in. zakup książek, komputera, udział w dodatkowych zajęciach i konkursach, opłacenie dostępu do internetu, dojazdów do szkoły oraz zakwaterowania.

 

Wśród szkół z największą liczbą stypendystów są Zespół Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. Ignacego Łyskowskiego w Grubnie w powiecie chełmińskim, Zespół Szkół w Kowalewie Pomorskim w powiecie golubsko-dobrzyńskim, Zespół Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu, Zespół Szkół w Mogilnie i Zespół Szkół nr 3 im. Bogdana Chełmickiego w Rypinie.

 

Listy stypendystów w podziale na powiaty:

 

Zawodowe Talenty Kujaw i Pomorza w liczbach:

  • stypendia trafią do 520 młodych
  • wśród nich 420 to uczniowie techników, a 100 szkół branżowych
  • wysokość wsparcia wynosi od 200 do 500 złotych miesięcznie
  • stypendium wypłacane jest przez 10 miesięcy.

 

Lista stypendystów programu Prymus Pomorza i Kujaw II – Nawet 5 tysięcy złotych dla naszych prymusów

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 lutego 2024 r.