Aktualności

Kiermasze świąteczne w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Kiermasze świąteczne w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Zapraszamy na świąteczne kiermasze, warsztaty i wystawy

W wyjątkową atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pomogą nas wprowadzić wydarzenia organizowane przez wojewódzkie instytucje kultury. Zapraszamy między innymi na wystawy, warsztaty i kiermasze, które odbędą się w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu oraz Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

 

We włocławskim muzeum od ubiegłego tygodnia możemy oglądać wystawę „Przewodnik po Bożym Narodzeniu”. Ekspozycja jest opowieścią o świętach skupioną na wyjaśnianiu bożonarodzeniowych symboli, które chociaż wydają się czytelne, to faktycznie kryją w sobie wiele sensów całkowicie obcych, zapomnianych, tajemniczych. Przedstawione będą wszelkie wątpliwości dotyczące genezy, znaczeń i przemian, świątecznych pojęć i zjawisk, takich jak Wigilia, szopka, choinka, św. Mikołaj itp. Wystawę przygotowało Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej  w Toruniu.

 

Muzeum we Włocławku jak co roku w okresie przedświątecznym zaprasza na bożonarodzeniowy kiermasz i warsztaty plastyczne. Podczas kiermaszu, który odbędzie się w niedzielę (10 grudnia) asortyment będzie bardzo urozmaicony – od bombek, łańcuchów, aniołków, gwiazdek, mikołajów, kartek świątecznych, stroików i choinek, po obrusy, serwety, bieżniki, rzeźby, szopki, wyroby garncarskie i kowalskie, deski, torby, biżuterię, zabawki itp. Na stoiskach z przysmakami robionymi według tradycyjnych receptur pojawią się m.in. pierniczki, pierniki, ciasta drożdżowe, makowce, serniki, powidła, dżemy, kawy, herbaty, wędliny.

 

Tydzień później (niedziela 17 grudnia) we włocławskim muzeum zaplanowano warsztaty plastyczne, które odbędą się na wystawie czasowej „Pięć wieków konwisarstwa. Kolekcja Andrzeja Wójcika w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej”. Podczas zajęć uczestnicy wysłuchają opowieści m.in. o tym, kiedy w Polsce pojawił się zwyczaj strojenia choinki oraz obdarowywania się prezentami. W części warsztatowej wykonają lukrowane i papierowe bombki, wykorzystując różne techniki zdobnicze. Więcej o wydarzeniach w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej  w Toruniu

 

Kiermasz i warsztaty to także doroczna tradycja Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Warsztaty „Ubierz choinkę obdaruj rodzinkę” odbędą się w sobotę (9 grudnia). Uczestnicy będą mieli niecodzienną okazję nauczenia się wykonywania tradycyjnych ozdób choinkowych od twórczyń ludowych z Kurpiów. Czesława Kaczyńska, Marianna Pokora i Elżbieta Prusaczyk pokażą i nauczą, jak stworzyć misterne „cacka”  ze słomy, kolorowej bibułki i krepy. Będzie też można wykonać drobne podarunki z kolorowego papieru, pszczelarskiej węzy i opłatka.

 

W niedzielę (10 grudnia ) muzeum zaprosi na przedświąteczny kiermasz. Swoje stoiska zaprezentuje ponad stu twórców. Będzie można zakupić tradycyjne wyroby rękodzielnicze związane z Bożym Narodzeniem oraz regionalne przysmaki. Na stoiskach znajdą się słomiane i wiórowe ozdoby choinkowe, ręcznie malowane szklane i ceramiczne bombki, woskowe świece i stroiki świąteczne, haftowane bieżniki i serwetki, rzeźbione anioły, szopki oraz postacie świętych. Więcej o wydarzeniach w Muzeum Etnograficznym.

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka

 

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zaprasza od jutra (5 grudnia) do obejrzenia nowej, częściowo utrzymanej w zimowym klimacie wystawy, na którą składają się plastyczne opowieści inspirowane bajami Hansa Christiana Andersena. Prezentacja ta jest przypomnieniem prac nadesłanych na organizowany przez toruńską galerią dwadzieścia lat temu Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Andersen mniej znany”. Dla najmłodszych wystawa stanie się być może zachętą do lektury, dla ich rodziców podróżą w czasy dzieciństwa. Wśród prezentowanych prac znajdziemy malarskie, rysunkowe i graficzne ilustracje nie tylko najpopularniejszych utworów Andersena, takich jak „Królowa Śniegu”, „Dziewczynka z zapałkami” czy „Księżniczka na ziarnku grochu”, ale także mniej znanych historii, na przykład „Ole Zmruż-oczko”, „Pewna wiadomość” lub Bałwan na śniegu”, po które szczególnie w długie zimowe wieczory warto sięgnąć.  Wystawę można oglądać w filii galerii przy ul. Kościuszki 41/47 do 23 stycznia.

 

Przedświąteczny czas w galerii nie byłby możliwy bez tematycznych warsztatów plastycznych. Te odbędą się w sobotę 16 grudnia. W tym roku podczas zajęć dzieci sięgną do dwóch najczęściej używanych grudniowych kolorów czyli czerwieni i zieleni. Przy ich użyciu stworzą stroiki pełne świątecznej magii i bożonarodzeniowych symboli, które udekorują okna i drzwi podczas zimowych dni. Zapisywać dzieci można pod numerem telefonu: 56 622 75 34. Koszt uczestnictwa 7 zł. Więcej informacji na stronie galerii.

 

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury

 

Od przyszłego piątku (15 grudnia) w bydgoskim KPCK można oglądać wystawę „Szopki Krakowskie”. Tradycyjna szopka krakowska, która powstała pod koniec XIX w., była przenośnym teatrzykiem kukiełkowym, z muzyką i specjalnie pisanymi tekstami. Z czasem scenki odgrywane przez amatorów zostały zastąpione poruszanymi mechanicznie figurkami. Podczas wystawy szopki prezentują architekturę najważniejszych zabytków Krakowa. Wszystkie zwyczajowo posiadają wieże – zazwyczaj wzorowane na wieży wyższej kościoła Mariackiego zwieńczonej koroną (często w jej oknie widoczny jest trębacz odgrywający hejnał) lub na wieżach katedry na Wawelu czy wieży Ratuszowej. Uzupełnieniem wież często są elementy Zamku Królewskiego na Wawelu, czy też zachowanych budowli obronnych: okrągłej fortecy – Barbakanu i jednej z siedmiu istniejących niegdyś bram wjazdowych do miasta – Bramy Floriańskiej. Więcej na stronie KPCK.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

5 grudnia 2017 r.