Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Popołudniowe zajęcia w e-Szkole

Czym są dialekty i gwary? Jak wyglądało państwo Stalina do 1939 roku? Co kryje się pod pojęciem mechanizmów ewolucji? Jak napisać list prywatny po angielsku? – odpowiedzi na te i wiele innych pytań przyniosą popołudniowe spotkania z Kujawsko-Pomorską Szkołą Internetową. Lekcje kierujemy głównie do przygotowujących się do egzaminów ósmoklasistów i maturzystów. Przed ekrany komputerów zapraszamy także uczniów pozostałych klas, którzy będą mogli powtórzyć bieżący materiał.

– W ciągu roku działalności nasza e-Szkoła zyskała dużą popularność. Otrzymaliśmy wiele pozytywnych komentarzy i podziękowań, e-lekcje okazały się pomocą dla uczniów w przygotowaniach do matury i egzaminu ósmoklasisty. Od nowego roku szkolnego kontynuujemy projekt w trochę zmienionej formule – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Przygotowujących się do matury z języka polskiego szczególnie zainteresuje analiza tegorocznego próbnego egzaminu. Wśród zajęć z przedmiotów ścisłych trygonometria i prąd elektryczny. Ósmoklasistów zachęcamy do lekcji o dialektach i gwarach na przykładzie „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupery’ego oraz zajęć matematyki, podczas których poznają metody rozwiązywania równań tematami oraz dowiedzą się, jakie zagadnienia warto powtórzyć przed egzaminem.

Zajęcia można oglądać na czterech kanałach:

Wszystkie lekcje są rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. Można do nich powracać także poza godzinami emisji. Zajęcia są tematycznie opisane i skatalogowane, dzięki czemu uczniowie mogą w łatwy sposób odnaleźć interesujące ich materiały. W biblioteczce e-Szkoły znalazły się osobno zebrane lekcje z poszczególnych przedmiotów, m.in. wychowania fizycznegoreligiimatematykibiologii i języka polskiego, jak i zbiory filmów kierowanych do uczniów poszczególnych klas szkoły podstawowej i średniej, w tym specjalny blok dla ósmoklasistów i maturzystów. Są też katalogi grupujące zajęcia z przedmiotów humanistycznych ścisłych i przyrodniczych oraz języków obcych (niemieckiego i angielskiego).

Początkowo projekt realizowany był w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Obecnie źródłem finansowania są środki budżetu województwa.

Już rok działa kujawsko-pomorska e-Szkoła

Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa rozpoczęła nadawanie w marcu ubiegłego roku. Projekt był odpowiedzią marszałka Piotra Całbeckiego na niezbędne ze względów epidemicznych zamknięcie placówek oświatowych. Początkowo zajęcia adresowane były do ósmoklasistów i maturzystów, którzy byli w przededniu egzaminów. Bardzo szybko plan lekcji rozszerzył się o zajęcia dla uczniów pozostałych klas szkół podstawowych i średnich. Do projektu zaangażowaliśmy blisko 40 nauczycieli z całego regionu, którzy stawili się do pracy bezpośrednio po ogłoszeniu lockdownu i zamknięciu szkół. Cierpliwie wspierali młodzież w powtórkach przed egzaminami, podnosili na duchu i nie pozwolili im „zardzewieć” w bezruchu przed komputerami. E-lekcje nie ograniczają się do realizowania programu nauczania. Nie zapominamy o lokalnych i narodowych świętach. W związku z obchodami Święta Województwa zaprosiliśmy na zajęcia o historii Kujawsko-Pomorskiego, naszych korzeniach, etnografii i przyrodzie regionu.

 

Beata Krzemińska

Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

22 marca 2020 r.