Aktualności

Fot. z archiwum Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.
Fot. z archiwum Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Zapraszamy do dworu w Kłóbce

Odrestaurowany dwór Orpiszewskich w Kłóbce w powiecie włocławskim od dziś (29 maja) dostępny dla zwiedzających. W starannie odtworzonych wnętrzach znalazły się dzieła sztuki, meble i inne przedmioty z różnych kolekcji administrującego obiektem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, a także obiekty zakupione lub pozyskane przez muzeum specjalnie z myślą o kłóbeckim kompleksie. W ceremonii inauguracyjnej weźmie udział marszałek Piotr Całbecki.  

 

– Położone w pobliżu skansenu wiejskiego dwór i otaczający go park były w ruinie kiedy latem 2010 zostały zakupione przez samorząd województwa. Przeprowadzono rekonstrukcję starszej, parterowej części domu i rewaloryzację skrzydła pałacowego, odtworzono też pierwotny układ przestrzenno-funkcjonalny rezydencji. Cieszę się, że udało się uratować ten obiekt – podkreśla marszałek Całbecki.

 

W starszej, parterowej część dworu muzealnicy krok po kroku odtworzyli wystrój ziemiańskiej siedziby z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Ponieważ z oryginalnego wyposażenia nie zachowało się niemal nic, trafiły tu podobne stylistycznie zabytkowe przedmioty, dobrane starannie na podstawie zachowanych opisów i wywiadów. Z przekazów rodziny ostatnich przedwojennych właścicieli Kłóbki wiadomo na przykład, że salon zdobiły dwa włoskie pejzaże namalowane na przełomie XVII i XVIII wieku przez Philipa Petera Roosa znanego jako Rosa da Tivoli. W wyniku kwerendy i poszukiwań na rynku dzieł sztuki włocławskiemu muzeum udało się zakupić dwa podobne w kolorystyce i nastroju obrazy tego malarza: „Pejzaż fantastyczny” i „Pejzaż z owcami i kozami”. 

 

Nowsze, wzniesione w XIX wieku klasycystyczne skrzydło pałacu mieści pamiątki po Marii Wodzińskiej Orpiszewskiej, XIX-wiecznej utalentowanej malarce, narzeczonej Chopina i muzie Słowackiego, która mieszkała tu w ostatnich latach życia. Znajdują się tu między innymi namalowane przez nią obrazy, szkice, rękopisy i należące do niej pianino. Ekspozycja składa się z dwóch segmentów – w pierwszym poznamy młodą Marię Wodzińską, z czasów gdy przyjaźniła się z Chopinem i Słowackim; druga, poświęcona dojrzałej już artystce i kobiecie, obejmuje okres jej obu małżeństw i ostatnie lata spędzone właśnie w Kłóbce.

 

Trzecią częścią ekspozycji są piwnice, w których można zobaczyć jak wyglądały dworska kuchnia, spiżarnie i pralnia. Ogród i park dworski będzie można obejrzeć w pełnej krasie wiosną 2016.

 

  • Krótka historia dworu przygotowana przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej tutaj

 

Meblowanie dworu w Kłóbce

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 maja 2015 r.

 

Fot. z archiwum Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

 

Fot. Mikołaj Kuras