Zanim przyjedzie pogotowie – jak pomóc, jak wezwać pomoc
Pierwsza pomoc w stanach zagrażających życiu często życie ratuje. Każdy z nas powinien mieć nie tylko podstawową wiedzę na ten temat, ale także podstawowe umiejętności – począwszy od oceny sytuacji i skutecznego wezwania fachowej pomocy po resuscytację krążeniowo-oddechową. 4 i 5 lipca uczyli się tego pracownicy Urzędu Marszałkowskiego.
– To nie pierwsze tego typu szkolenia, podobne zorganizowaliśmy także w latach poprzednich. Uczyliśmy też w urzędzie języka migowego – urzędnik powinien być w stanie pomóc każdemu interesantowi. Także w najtrudniejszych sytuacjach – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Zajęcia prowadzili ratownicy medyczni z Wojewódzkiej Stacji Pogotowania Ratunkowego w Bydgoszczy, starsi specjaliści do spraw szkoleń Adrian Zadorecki i Wojciech Skrzyński. W programie znalazły się skuteczne postępowanie w przypadkach zatrzymania akcji serca i oddechu oraz w zadławieniach u dorosłych, noworodków i małych dzieci; skuteczne wzywanie pomocy; resuscytacja z użyciem automatycznego defibrylatora.
Szkolenia odbywały się w dwóch 20-osobowych grupach. Zakładamy, że w każdym biurze znajdzie się ktoś, kto będzie umiał nieść skuteczną pomoc odwiedzającym Urząd Marszałkowski interesantom i kolegom.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
5 lipca 2016 r.
Ostatnia aktualizacja: 6 lipca 2016 r.