Aktualności

Zakup prospołeczny - logo

Zakup Prospołeczny – szukaj produktów i usług z tym certyfikatem

Znak promocyjny Zakup Prospołeczny to gwarancja wysokiej jakości opatrzonego nim produktu czy usługi, a jednocześnie informacja dla klientów, że nabywając je wspierają tych, którzy z wielkim wysiłkiem walczą o samodzielność życiową i ekonomiczną. Prawo do używania go ma obecnie piętnaście firm społecznych w naszym regionie. Dziś (3 października) dołącza do nich pięć nowych. Wręczenie certyfikatów odbyło się podczas Międzynarodowego Forum Ekonomii Społecznej w Toruniu.

 

O prawo do posługiwania się godłem mogą się ubiegać wyłącznie podmioty ekonomii społecznej – czyli przedsiębiorstwa, w których prymat ma nie maksymalizacja zysku, ale korzyść społeczna osób zaangażowanych w wytwarzane produktu czy usługi. Takich, które dają szansę na samodzielność życiową osobom niepełnosprawnym, długotrwale bezrobotnym, także bezdomnym oraz wszystkim innym, którzy z jakichś powodów mają niewielkie szanse na rynku pracy. Chodzi o spółdzielnie socjalne, centra integracji społecznej, zakłady aktywności zawodowej, spółdzielnie inwalidów i firmy non-profit, a także organizacje pozarządowe i prowadzące działalność gospodarczą instytucje społeczne kościołów i związków wyznaniowych.

 

– Rzetelnym firmom społecznym bardzo się opłaca posiadanie tego szczególnego znaku jakości, bo kupujemy coraz bardziej świadomie, chętnie dając zarobić właśnie tego rodzaju podmiotom, zwłaszcza jeśli mamy gwarancję, że produkt nie odbiega jakością od innych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki, który patronuje znakowi w naszym województwie.

 

Certyfikaty Zakup Prospołeczny posiada obecnie piętnaście kujawsko-pomorskich przedsiębiorstw. Dziś dołączają do nich dwie fundacje (z Bydgoszczy i z Nowego w powiecie świeckim), zakłady aktywności zawodowej w Tucholi, Drzonowie w powiecie chełmińskim i Przyjezierzu w powiecie mogileńskim, spółdzielnie socjalne z Łasina w powiecie grudziądzkim i z Lubicza w powiecie tucholskim oraz centrum integracji społecznej w Łojewie w powiecie inowrocławskim. Pierwsze z tych certyfikatów przyznano dwa lata temu, kolejne w ubiegłym roku.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 października 2017 r.