Aktualności

Chełmno, Ratusz, fot. Wojtek Szabelski, freepress.pl

Głosujemy na Chełmno

Trwa plebiscyt miesięcznika „National Geographic Traveler” na siedem nowych cudów Polski. Wśród 16 nominowanych miejsc z całej Polski jest Chełmno. Zapraszamy do głosowania.

 

Redakcja miesięcznika wyróżniła Chełmno między innymi za świetnie zachowany średniowieczny układ urbanistyczny, siedem gotyckich kościołów, renesansowy ratusz i mury miejskie o długości prawie 2,3 kilometra. Zwróciła także uwagę na romantyczną atmosferą „miasta zakochanych”.

 

Samorządowe władze województwa przeznaczyły wielomilionowe dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego na kompleksową rewitalizację zabytkowego centrum Chełmna. Tylko na realizację drugiego i trzeciego etapu kluczowego projektu „Ochrona dziedzictwa kulturowego miasta Chełmna” trafiło 18 milionów złotych wsparcia. Prace objęły między innymi renowację murów obronnych, odnowę historycznej nawierzchni rynku i ulic oraz remonty konserwatorskie w części zabytkowych gmachów i kościołów.

 

Na Chełmno można głosować na stronie internetowej 7cudow.national-geographic.pl. Konkurs trwa do 22 września.

 

Renesansowy ratusz w Chełmnie to jeden z kujawsko-pomorskich obiektów odtworzonych w wirtualnej przestrzeni popularnej na całym świecie gry online „Minecraft”. Więcej na ten temat tutaj

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 lipca 2015 r.