Aktualności

Pałac Lubostroń
Pałac Lubostroń

Zabłyśnie w Lubostroniu

Pałac Lubostroń zaprasza 29 lipca (sobota) o godz. 16 na wydarzenie inaugurujące projekt „Pałac z Gwiazdami”.

W programie:
– godz. 16.00 – 17.30 – koncert największych przebojów zespołu Maanam w wykonaniu Zespołu Strefa Zero,
– godz. 17.30 – 18.00 – konkurs „Mikołaj Kopernik znany i nieznany”,
– godz. 18.00 – 19.00 – otwarcie wystawy w przestrzeni pałacowo-parkowej w Lubostroniu pt. „Podnosząc Ziemię”. Kurator wystawy: Krzysztof Mazur.

Organizatorzy wystawy: Stowarzyszenie Artystyczne OTWARTE, Katedra Architektury Wnętrz i Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, Pałac Lubostroń.

 

Wstęp wolny!

 

Poznański zespół STREFA ZERO postanowił w 2022 roku, stworzyć nowy projekt muzyczny o nazwie STREFA ZERO I PIOSENKI MAANAMU, w którym oprócz swojej dotychczasowej twórczości, przypomina piosenki legendarnego zespołu Maanam. Podczas koncertu usłyszeć można takie przeboje jak: „Boskie Buenos”, „Krakowski spleen” czy „Kocham Cię kochanie moje”. Kora, której już nie ma wśród nas, nazywana ikoną polskiej muzyki rockowej, na zawsze zapisała się na muzycznych kartach historii, a jej utwory wciąż są niezwykle popularne wśród starszych, jak i młodszych słuchaczy. Opowiadają o tym co boli i zachwyca. Kora była jedyna i niepowtarzalna, jej twórczość żyje i daje ludziom radość.
Wokalistka zespołu STREFA ZERO – Kasia Czarnecka, wychowana na piosenkach Maanamu, interpretuje je i śpiewa – jak sama mówi – tak jak czuje. Te piosenki są wiecznie żywe. Zespół STREFA ZERO, sięgając po repertuar zespołu Maanam, potraktował ten projekt nie tylko jako swoiste wyzwanie muzyczne, ale jako muzyczny hołd złożony twórcom tego zespołu: Korze i Markowi Jackowskiemu.

 

Projekt artystyczny pt. „Podnosząc Ziemię” wpisuje się w przypadającą w 2023 roku 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, a jego realizacja dokonuje się w poszczególnych etapach głównie na terenie zespołu pałacowo – parkowego w Lubostroniu z udziałem architektów i rzeźbiarzy ze środowiska toruńskiego, oraz artystów, architektów i naukowców ze środowiska poznańskiego.

 

Samorząd województwa jest organem prowadzącym dla Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Galerii Sztuki „Wozownia” w Toruniu, Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, Muzeum Etnograficznego im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Opery „NOVA” w Bydgoszczy, Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, Pałacu Lubostroń w Lubostroniu, Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu, Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Toruniu, Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu i Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa w Toruniu.

 

Pałac Lubostroń

 

27 lipca 2023 r.