Aktualności

W niedzielę zapraszamy do Kłóbki na festyn „Z życia dawnej wsi”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
W niedzielę zapraszamy do Kłóbki na festyn „Z życia dawnej wsi”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Ziołowa spiżarnia – kuchnia i medycyna ludowa w Kłóbce

W niedzielę (9 września) w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbędzie się ostatni w tym roku festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi” pod tytułem „Ziołowa spiżarnia”.

 

Tematem przewodnim spotkania będzie pokazanie znaczenia ziół w kuchni i medycynie ludowej. Widowisko „Szeptucha” w wykonaniu Zespołu Obrzędowego „Lubominianki” z gminy Boniewo opowie o tytułowej Babce Szeptusze – zielarce, która pomagała społeczności lokalnej ukoić różne dolegliwości za pomocą ziół i magii. W programie imprezy znajdą się występy „Rodzinnej Kapeli Pana Jacka” z Sierpca (po raz pierwszy w skansenie) oraz Zespołu Folklorystycznego „Bronisławianki” z Bronisławia w repertuarze tradycyjnych melodii ludowych i pieśni kujawskich.

 

Występom towarzyszyć będzie wiele atrakcji, m.in. słuchowisko o ziołolecznictwie w mobilnym planetarium (jeśli nie przeszkodzi w tym deszcz), wypiek podpłomyków, pokazy szatkowania i ubijania kapusty, suszenia owoców, czyszczenia i obróbki zboża, toczenia naczyń na kole garncarskim, wyplatania koszy, kucia żelaza na gorąco oraz degustacja naparów z ziół. Dzieci wezmą udział w wyrobie podpłomyków, w warsztatach plecionkarskich i plastycznych – wyrobu kwiatów rumianków z bibuły.

 

Miłośników rękodzieła ludowego i tradycyjnego jadła przyciągać będą już od godziny 13 kramy z rzeźbami, wyrobami kowalstwa artystycznego, koszami wiklinowymi, naczyniami z gliny, zabawkami, biżuterią, ozdobami ze słomy, masy solnej, torbami oraz ze swojskim jadłem. Więcej informacji o imprezie tutaj.

 

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce w powiecie włocławskim to odrestaurowany dwór Orpiszewskich i otaczający go park oraz sąsiadująca z nimi wieś. Na wiejską część kompleksu składają się trzy tradycyjne chłopskie zagrody – takie, w jakich mieszkali włościanie w naszej części Europy jeszcze w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Dwie zostały przeniesione z Kujaw, jedna z ziemi dobrzyńskiej. Obok zrekonstruowano wiatrak mielący zboże, kuźnię i warsztat garncarski oraz remizę strażacką, szkołę i karczmę. Najnowszym nabytkiem jest drewniany kościół z Brzeźna, otwarty w październiku ubiegłego roku. Wszystko otoczone jest sadami i ogródkami, są tu też zwierzęta domowe i hodowlane. W 2016 roku odrestaurowany dzięki staraniom samorządu województwa dwór Orpiszewskich został doceniony w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany”, zdobywając główną nagrodę w kategorii „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu”.

 

Park w Kłóbce prowadzi Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, instytucja kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

5 września 2018 r.