Aktualności

Jedną z atrakcji Pałuk jest przejażdżka kolejką wąskotorową, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
Jedną z atrakcji Pałuk jest przejażdżka kolejką wąskotorową, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Z paszportem turystycznym na Pałuki

Zapraszamy w podróż Kujawsko-Pomorskich Konstelacjach dobrych miejsc z „Paszportem Turystycznym”. W VI edycji „Paszportu” znaleźć można propozycje wakacyjnych wypadów, które układają się w ciekawe trasy – to właśnie nasze Kujawsko-Pomorskie Konstelacje dobrych miejsc. Co tydzień wspólnie z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną będziemy prezentować jedno z miejsc w regionie wartych odwiedzenia – dziś zabieramy Was na Pałuki.

 

Pałuki

Malownicza kraina, w której błękit jezior przeplata się z zielenią lasów, subtelnymi barwami łąk i złotem pól uprawnych – to Pałuki. Biskupin jest największym rezerwatem archeologicznym w Europie Środkowej. W Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji nawet seniorzy wracają myślami do dzieciństwa. Owiane tajemnicą ruiny XIV-wiecznego zamku Krwawego Diabła Weneckiego przyciągają mrocznymi legendami. Dumnie prezentująca się na żnińskim rynku Baszta przywołuje odległe średniowiecze, kiedy to Żnin był jednym z największych i najważniejszych miast w Wielkopolsce. O działającej tu w XX wieku drukarni opowiada jedna z wystaw w Muzeum Ziemi Pałuckiej. Znajduje się tu również jedyne w Europie muzeum poświęcone sportom motorowodnym. W Rodzinnym Parku Rozrywki „Zaurolandia” w Rogowie można spotkać dinozaura i budzącego grozę rekina, a w Bożejewiczkach poczuć atmosferę Dzikiego Zachodu. Pojedynki rewolwerowców, napady na bank, kaskaderskie pokazy na koniach i prawdziwi kowboje to atrakcje westernowego Silverado City. Amatorzy sportów nurkowych dobrze znają lazurowe wody i wapienne skały Piechcina.

 

Lubostroń

W miejscu „ustronnem a lubem”, jak zwykł nazywać swoją posiadłość hrabia Fryderyk Skórzewski, u schyłku XVIII wieku stanął pałac. Dziś uważany za perłę polskiego klasycyzmu i jeden z najlepiej zachowanych zespołów rezydencjonalnych w Polsce. Pełna majestatu rezydencja przypomina renesansową Villę Rotonda z Vicenzy. Wzniesiono ją na rzucie kwadratu, z okazałą salą rotundową pośrodku, której zwieńczeniem jest kopuła z figurą Atlasa dźwigającego kulę ziemską. Wystrój pałacowych wnętrz świadczy o patriotyzmie właścicieli. Lubostroń był nie tylko rezydencją mieszkalną rodu Skórzewskich, ale także ostoją życia narodowego, miejscem spotkań ludzi nauki i artystów. Gościli w nim przedstawiciele najznamienitszych rodów arystokratycznych – Radziwiłłowie, Czartoryscy, Lubomirscy, Braniccy.

 

Grochowiska Szlacheckie

W niewielkiej pałuckiej wsi jest miejsce urzekające piękną architekturą otoczoną nastrojowym parkiem, pełnym romantycznych zakamarków. To klasycystyczny pałac wybudowany przez Teofilę Korytowską pod koniec XVIII w. Portyk z czterema kolumnami toskańskimi zaprasza do jego stylowych wnętrz. Nad nim trójkątny przyczółek z herbem rodu „Mohra” – Korytowskich, w których posiadaniu rezydencja pozostała przez blisko trzy stulecia. Dziś mieści się tu hotel i restauracja, nawiązujące swym klimatem do najlepszych tradycji szlacheckich.

 

Gąsawa

Gąsawa poszczycić się może prawdziwą perłą sztuki sakralnej. Niepozorny modrzewiowy kościół skrywa w swoich wnętrzach cenny barokowy zespół malowideł ściennych. To najwyższej klasy malarstwo iluzjonistyczne, wielowarstwowe, zwane arrasami lub gobelinami. Obok scen z ewangelii podziwiać możemy szereg postaci świętych, girlandy z kwiatów i owoców oraz florystyczne kartusze z inskrypcjami. Wnętrze kościoła to przekrój stylów od późnego gotyku, przez barok, manieryzm, klasycyzm, aż po współczesność. Późnobarokowemu ołtarzowi z cudownym obrazem Matki Bożej z pierwszej połowy XVIII w. świątynia zawdzięcza miano Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.

 

Pałuki na stronach Paszportu Turystycznego (PDF)

 

Bydgoszcz, Biskupin i Żnin to miejsca, do których powinniście udać się w najbliższy weekend Dlaczego – zobaczcie sami!

16 września udajemy się na poszukiwania skarbu! Gdzie? Do Bydgoszczy, a dokładnie na Szlak Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH₂O. Przed nami TehoFest, czyli wielkie święto Szlaku! Na szlaku  15 miejsc otwiera swe podwoje dla miłośników industrialu i wszystkich tych, którzy chcą poznać ciekawe opowieści z życia miasta nad Brdą. Szlak TeH₂O to obietnica przygody – przekonajcie się sami.

 

Bogowie Wojny opanują Biskupin – już 16 września rozpocznie się tam XXIII Festyn Archeologiczny. Jego bohaterami będą wojownicy i ich boscy opiekunowie. To niezwykłe 9 dni obcowania z prawdziwymi gladiatorami, rzymskimi legionami i armią barbarzyńskich Daków. Walczyć będą drużyny piastowskie, wikińskie i madziarskie. Nie zabraknie także wojowniczych przybyszów zza wschodniej granicy. Codziennie będą miały miejsce inscenizowane bitwy, przeplatane z mitycznymi opowieściami i obrzędami, w trakcie których ukażą się nie tylko wojownicy, ale i bóstwa, które na co dzień obecne były w ich życiu. Tego nie można przegapić.

 

Żnin, stolica Pałuk, to prawdziwe „zagłębie” rzeźbiarzy i hafciarek ludowych. Przekonać się o tym można podczas corocznej imprezy „Jesień na Pałukach”, na którą licznie zjeżdżają twórcy i zespoły ludowe. 17 września ponownie pojawią się oni na żnińskim rynku, a my będziemy mieli okazję do podziwiania i zakupu wyjątkowego rękodzieła przy dźwiękach kapel i zespołów ludowych.

 

Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

15 września 2017 r.

 

Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaWesternowe Miasteczko ''Silverado City'' w Bożejewiczkach, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaWnętrze kościoła pw. św. Mikołaja w Gąsawie, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaWnętrze kościoła pw. św. Mikołaja w Gąsawie, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaJedną z atrakcji Pałuk jest przejażdżka kolejką wąskotorową, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaFestyn Archeologiczny w Biskupinie, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaKolejka wąskotorowa, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaKościół pw. św. Mikołaja w GąsawieMuzeum Archeologiczne w Biskupinie, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaPałac Lubostroń, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaRynek w Żninie, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaWesternowe Miasteczko ''Silverado City'' w Bożejewiczkach, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaWnętrze kościoła pw. św. Mikołaja w Gąsawie, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna