Aktualności

Wmurowanie aktu erekcyjnego pod magazyn banku żywności Caritas w Grudziądzu, fot. Michał Czepek
Wmurowanie aktu erekcyjnego pod magazyn banku żywności Caritas w Grudziądzu, fot. Michał Czepek

Z myślą o uchodźcach z Ukrainy

Wicemarszałek Zbigniew Sosnowski oraz radni województwa Michał Czepek i Małgorzata Taranowicz uczestniczyli w czwartek (17 sierpnia) w Grudziądzu w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę hali magazynowej dla banku żywności prowadzonego przez Caritas Diecezji Toruńskiej, która otrzymała na ten cel dotację z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 2014-2020. Zapotrzebowanie na pomoc żywnościową wzrosło w naszym regionie w związku z napływem uchodźców z Ukrainy.

 

Banki żywności to instytucje charytatywne, których misją jest ratowanie żywności przed zmarnowaniem i nieodpłatne przekazywanie ich osobom potrzebującym. Chodzi o pełnowartościowe artykuły spożywcze o krótkim terminie przydatności lub wadliwie opakowane, darowane przez producentów, sklepy, restauracji, hurtownie. Nowy grudziądzki magazyn Caritas przy ul. Lotniczej będzie kosztował 6 mln złotych, dofinansowanie z RPO to blisko 5 mln złotych.

 

Caritas jest działającą na całym świecie katolicką organizacją charytatywną. Działająca pod opieką episkopatu Kościoła katolickiego Caritas Polska, która koordynuje funkcjonowanie oddziałów diecezjalnych i archidiecezjalnych w całym kraju, ma status organizacji pożytku publicznego. Grudziądzkie Centrum Caritas prowadzi min. jadłodajnię, stację opieki, ognisko wychowawcze dla dzieci, łaźnię dla bezdomnych i poradnictwo dla osób w kryzysie.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

17 sierpnia 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 sierpnia 2023 r.

 

Wmurowanie aktu erekcyjnego pod magazyn banku żywności Caritas w Grudziądzu, fot. Michał CzepekWmurowanie aktu erekcyjnego pod magazyn banku żywności Caritas w Grudziądzu, fot. Michał CzepekWmurowanie aktu erekcyjnego pod magazyn banku żywności Caritas w Grudziądzu, fot. Michał Czepek