Aktualności

Wizyta marszałka Piotra Całbeckiego w hospicjum „Nadzieja”, autor fotografii Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla Urzędu Marszałkowskiego województwa Kujawsko-Pomorskiego
Wizyta marszałka Piotra Całbeckiego w hospicjum „Nadzieja”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Z myślą o chorych dzieciach

Marszałek Piotr Całbecki odwiedził w poniedziałek (10 lipca) podopiecznych toruńskiego Hospicjum „Nadzieja”, w którym miesiąc temu dzięki marszałkowskiemu wsparciu otwarto oddział pielęgnacyjno-opiekuńczy dla dzieci i młodzieży. W nowo powstałej części znajdują się  specjalistyczne sale terapeutyczne, służące małym mieszkańcom oraz dzieciom, objętym opieką środowiskową.

 

– Człowiek jest równie godny szacunku kiedy się rodzi, kiedy jest w pełni sił i kiedy odchodzi. Te bardzo potrzebne instytucje są oparciem dla osób w ostatniej fazie życia i ich bliskich. Szczęśliwie, mamy narzędzia by je wspierać. Pamiętajmy jednak, że  bez ludzi o wielkim sercu takie inicjatywy nie miałaby żadnego sensu – mówił marszałek Piotr Całbecki

 

Nowy budynek Hospicjum „Nadzieja” zlokalizowany jest obok starej siedziby, przy ulicy Służewskiej 7 w Toruniu. Mieszą się tu m.in. sala rehabilitacyjna, sale poznawania świata, gabinet cyber oka. Dziećmi na co dzień zajmują się pielęgniarki i opiekunki, pomocą służą neurologopedzi.

 

Hospicjum „Nadzieja” prowadzone przez Fundację Społeczno-Charytatywną Pomoc Rodzinie i Ziemi, to jedyne w mieście dedykowane dzieciom hospicjum domowe i jedyny w regionie dziecięcy zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy z oddziałem dla pacjentów oddychających przy pomocy respiratorów. Obecnie placówka jest domem dla 18 podopiecznych, a dla kolejnych kilkudziesięciu organizuje opiekę domową. Dzieci są w różnych stanach. Dziś odsłonięto tu tablicę z podziękowaniami za wsparcie i pomoc w budowie  i otwarciu oddziału.

 

Koszt całej inwestycji wyniósł przeszło 10 mln zł, z czego prawie połowę stanowią dotacje unijne, w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, i dofinansowanie z budżetu samorządu. Działalność Hospicjum „Nadzieja” wspierana jest także z funduszy województwa. W 2022 roku udzielono pomocy finansowej między innymi na realizację projektu „Wczesne wspomaganie rozwoju z Nadzieją”, dzięki któremu u dwunastu podopiecznych, w wyniku zajęć i rehabilitacji nastąpił progres w rozwoju i jakości życia.

 

Inicjatorką i pierwszą dyrektorką hospicjum była zmarła w 2012 roku Ołena Bożemska – człowiek wielkiego serca i stalowego charakteru, laureatka Nagrody Marszałka za działalność społeczną i zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka. Podopieczni placówki byli beneficjentami pierwszego Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, który odbył się w 2010 roku.  Samorząd regularnie dofinansowuje działalność hospicjum środkami zebranymi podczas marszałkowskich balów dobroczynnych.

 

Z myślą o rodzinach chorych samorząd województwa wspiera segment medycyny paliatywnej w regionie. Dzięki marszałkowskiemu wsparciu możliwa była budowa nowej siedziby Hospicjum im. Jana Pawła II (dawniej Hospicjum Światło) w sąsiedztwie wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, oraz Domu Światła w podtoruńskim Grębocinie (gmina Lubicz).

 

Zobacz także:

 

Nowe ośrodki opieki paliatywnej

Hospicjum im.Jana Pawła II

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

10 lipca 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca 2023 r.

 

Wizyta marszałka Piotra Całbeckiego w hospicjum „Nadzieja”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w hospicjum „Nadzieja”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w hospicjum „Nadzieja”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w hospicjum „Nadzieja”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w hospicjum „Nadzieja”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w hospicjum „Nadzieja”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w hospicjum „Nadzieja”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w hospicjum „Nadzieja”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w hospicjum „Nadzieja”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w hospicjum „Nadzieja”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w hospicjum „Nadzieja”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w hospicjum „Nadzieja”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPWizyta marszałka Piotra Całbeckiego w hospicjum „Nadzieja”, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP