Aktualności

XXI Bieg Niepodległościowy w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
XXI Bieg Niepodległościowy w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Z kulturą i sportem na Święto Niepodległości

Święto Niepodległości spędzaliśmy uczestnicząc w wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Na przykład w Bydgoszczy podczas Bydgoskiego Biegu Niepodległości i Ośrodku Chopinowskim w Szafarni na wieczorze pieśni patriotycznych.

 

Biegi niepodległościowe odbyły się 11 listopada w Bydgoszczy i Łubiance (powiat toruński). W grodzie nad Brdą biegacze zmierzyli się na dystansie 5 kilometrów. Start i meta na placu Wolności. XXI Bieg Niepodległościowy w Łubiance rozpoczął się i zakończył w miejscowości Pigża. Uczestnicy mieli do pokonania 11 kilometrów

 

Jak za pomocą muzyki wyrazić miłość i oddanie ojczyźnie, usłyszeliśmy podczas wyjątkowego koncertu patriotycznego. W sobotę (11 listopada) w Szafarni zaśpiewało trzydziestu mężczyzn, czyli Chór Copernicus pod dyrekcją Pawła Jankowskiego, przy fortepianie towarzyszył im Michał Czaposki. W programie znalazły się między innymi znane pieśni żołnierskie, a także partie chóralne z oper, takie „Faust” Gounoda, „Tannhäuser”  Wagnera i „Nabucco” Verdiego. Więcej na stronie ośrodka.

 

Na koncert z okazji Święta Niepodległości Filharmonia Pomorska zaprosiła w piątek (10 listopada). W wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej pod dyrekcją Bernarda Chmielarza oraz solistów Edyty Krzemień (sopran) i Adama Lemańczyka (fortepian) zabrzmiały utwory filmowe Kilara, Komedy, Dębskiego i Noskowskiego. Więcej na stronie filharmonii.

 

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny zaprosił w piątek (10 listopada) na koncert pamięci bohaterom, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Występ przygotowali uczniowie i absolwenci Społecznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Stowarzyszenia Edukacja w Toruniu. Więcej na stronie teatru.

 

Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości Pracownia Dziedzictwa Kulturowego Kujawsko Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprosiła w piątek (10 listopada) spotkanie z cyklu „Wigilia Niepodległości”, które odbyło się  w Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy. Podczas spotkania organizatorzy przybliżyli sylwetki  wybitnych postaci: marszałka Józefa Piłsudskiego, generała Józefa Hallera i premiera Ignacego Paderewskiego oraz ich  związki z regionem,  a także zaprezentowali materiały ikonograficzne, w tym filmowe ze zbiorów Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. Więcej na stronie KPCK.

 

W sobotę (11 listopada) również w Pałacu Lubostroń odbył się koncert niepodległościowy „Wiara, Nadzieja, Miłość”. Wystąpili Jolanta Wagner (sopran) i Olga Wołkowa (fortepian). Występ poprzedziła prelekcja ks. dr. Mariusza Kucińskiego pt. „Rola Jasnej Góry w budzeniu ducha narodowego Polaków”. Więcej na stronie pałacu.

 

W niedzielę (12 listopada) w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku odbył się wieczór artystyczno-historyczny. W programie spotkania znalazła się prelekcja Tomasza Wąsika poświęcona przełomowym wydarzeniom włocławskim z 1918 roku, występ Chóru „Lutnia Nova” z Aleksandrowa Kujawskiego pod dyrekcją Kai Potrzebskiej oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Więcej na stronie muzeum.

 

Na dworcu kolejowym Toruń Główny można oglądać wystawę pokonkursowych prac plastycznych „Orzeł biały – Nasza Duma”, autorstwa dzieci i młodzieży. W piątek (10 listopada) na dworcu odbyło się podsumowanie konkursu, połączone z grami i zabawami uczniów szkół podstawowych w Kolejowej Izbie Tradycji i sali VIP. Więcej o wystawie tutaj.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni, Filharmonia Pomorska, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury, Pałac Lubostroń i Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 listopada 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 listopada 2017 r.

 

XXI Bieg Niepodległościowy w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plXXI Bieg Niepodległościowy w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plXXI Bieg Niepodległościowy w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plXXI Bieg Niepodległościowy w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plXXI Bieg Niepodległościowy w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plXXI Bieg Niepodległościowy w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plXXI Bieg Niepodległościowy w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plXXI Bieg Niepodległościowy w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plXXI Bieg Niepodległościowy w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plXXI Bieg Niepodległościowy w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plXXI Bieg Niepodległościowy w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plXXI Bieg Niepodległościowy w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plXXI Bieg Niepodległościowy w Łubiance, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWarsztaty plastyczne „Papierowa szarża” w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWarsztaty plastyczne „Papierowa szarża” w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWarsztaty plastyczne „Papierowa szarża” w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWarsztaty plastyczne „Papierowa szarża” w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWarsztaty plastyczne „Papierowa szarża” w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWarsztaty plastyczne „Papierowa szarża” w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plWarsztaty plastyczne „Papierowa szarża” w Galerii i Ośrodku Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl