Aktualności

Fot. UM Rypin
Fot. UM Rypin

Z gęsiną w Rypinie, Gniewkowie, Bobrownikach i Kościelnej Wsi

Kujawsko-Pomorski Festiwal Gęsiny w Przysieku (11-12 listopada) to nie jedyne wydarzenie wpisujące się w naszą doroczną gęsinową akcję. W ubiegłym tygodniu zaprosiliśmy także na rypiński „Festiwal rodzinny z gęsiną w tle” (11 listopada), „Gęsinę po gniewkowsku” (11 listopada) oraz „Gęsinę na św. Marcina w Gminie Bobrowniki” (11-12 listopada). Okolicznościowe spotkanie zorganizowały też panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Polne kwiaty” w Kościelnej Wsi (9 listopada).

 

Rypin

Połączony z obchodami 98. rocznicy odzyskania niepodległości rypiński „Festiwal rodzinny z gęsiną w tle” odbył się 11 listopada w Rypińskim Centrum Sportu. W programie znalazły się zawody pływackie, występy przedszkolaków i młodych artystów, warsztaty, degustacje oraz gry i zabawy z publicznością. Na stoiskach zaprezentowały się stowarzyszenia kulturalne z ziemi dobrzyńskiej oraz lokalni wytwórcy. Warto przypomnieć, że w Kujawsko-Pomorskiem możemy się szczycić inicjatywą renesansu hodowli gęsi rypińskiej.

 

Gniewkowo

Kulinarna impreza „Gęsina po gniewkowsku” organizowana przez Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Samorządności Lokalnej „Perspektywa” odbyła się 11 listopada w restauracji „Eden” w Gniewkowie (powiat inowrocławski). W programie znalazły się m.in. prelekcja na temat Święta Niepodległości oraz akcji „Gęsina na św. Marcina”, wspólne gotowanie, degustacja potraw z gęsiny i rozstrzygnięcie konkursu na przepis kulinarny.

 

Bobrowniki

Spotkania integracyjne „Gęsina na świętego Marcina w Gminie Bobrowniki” (powiat lipnowski) odbyły się w ramach gminnych dwudniowych (11-12 listopada) obchodów Narodowego Święta Niepodległości. W Gimnazjum im. Ziemi Dobrzyńskiej w Bobrownikach zaplanowano prelekcję na temat tradycji związanych z gęsiną oraz walorach zdrowotnych tego smacznego mięsa. Podczas spotkania serwowano dania z podrobów gęsich z owocami i warzywami. Usłyszeliśmy tez pieśni patriotyczne. Drugiego dnia odbył się turniej siatkarski w Szkole Podstawowej im. Karola Wojtyły w Bobrownikach.

 

Kościelna Wieś

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Polne kwiaty” w Kościelnej Wsi (gmina Osięciny, powiat radziejowski) były organizatorkami kolejnego już spotkania „Najlepsza gęsina na św. Marcina”, które odbyło się 9 listopada w świetlicy wiejskiej. Impreza była połączona z obchodami 150-lecia KGW na ziemiach polskich.

 

Czytaj też: Gęsinowy festiwal w Przysieku

Więcej w zakładce: Gęsina 2016

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 listopada 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 14 listopada 2016 r.