Nowy rok szkolny rozpoczęty
350 tysięcy uczniów w województwie kujawsko-pomorskim rozpoczęło nowy rok szkolny. W uroczystościach inauguracyjnych uczestniczyli wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski i członek zarządu województwa Marek Wojtkowski oraz wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Katarzyna Lubańska, wiceprzewodniczący sejmiku województwa Przemysław Sznajdrowski i radny województwa Sławomir Kopyść. List do uczniów i nauczycieli skierował marszałek Piotr Całbecki.
– Życzę wam, drodzy uczniowie, by dzisiejszy entuzjazm, z którym wróciliście do klas po wakacjach, udało się zachować do przyszłorocznego rozdania świadectw. Rodzicom – by towarzyszenie młodym ludziom w procesie edukacyjnym było dla państwa źródłem satysfakcji. Pedagogom i wszystkim pracownikom instytucji oświatowych – by praca nie przestawała być dla państwa pasją i misją, byście potrafili zarażać tą pasją, a także mądrym patriotyzmem i miłością do wiedzy waszych uczniów – podkreślił marszałek Piotr Całbecki w liście, który odczytano dziś podczas uroczystych apeli w szkołach w całym regionie.
Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski (który jest prezesem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy) uczestniczył w inauguracji roku szkolnego w bydgoskiej Szkole Podstawowej nr 57 im. Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy; członek zarządu województwa Marek Wojtkowski reprezentował samorząd województwa na regionalnej uroczystości inauguracyjnej w Szkole Podstawowej nr 12 w Toruniu; wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Katarzyna Lubańska wzięła udział w rozpoczęciu roku szkolnego w Zespole Szkół w Brzozówce (powiat toruński); wiceprzewodniczący sejmiku województwa Przemysław Sznajdrowski w inauguracji w VII Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy; przewodniczący Komisji Edukacji i Nauki sejmiku województwa Sławomir Kopyść w Zespole Szkół Technicznych we Włocławku.
Samorząd województwa od lat konsekwentnie wspiera uczniów i nauczycieli poprzez programy stypendialne, projekty edukacyjne i nagrody za osiągnięcia na polu edukacji. W roku szkolnym 2024/2025 na realizację trzech programów stypendialnych wydamy 7 mln zł budżetu województwa i Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza (FEdKP). W całym okresie programowania 2021–2027 przyznamy 10 tysięcy stypendiów o łącznej wartości 30 mln zł. Ostatni nabór stypendialny w ramach Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza odbędzie się w roku szkolnym 2028-2029.
Przez dwa lata (2024-2026) realizujemy też projekty: „Dwujęzyczne przedszkolaki Kujaw i Pomorza” (o wartości ponad 5 mln zł) oraz „Klucz do uczenia 3.0” (o wartości 6 mln zł).
Zobacz:
- Angielski na co dzień dla 1,5 tys. maluchów
- Dobra edukacja kluczem do dobrej przyszłości
- Klucz do uczenia 3.0
Dzięki środkom unijnym warsztaty i pracownie kształcenia praktycznego w całym regionie zyskały nowoczesne wyposażenie, a uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w specjalistycznych kursach i szkoleniach.
Zobacz: Nowoczesne pracownie dla zawodowców
Zapraszamy także do korzystania z bogatej oferty marszałkowskich placówek edukacyjnych. Wśród nich są szkoły medyczno-społeczne w Toruniu i Inowrocławiu, biblioteki pedagogiczne w Bydgoszczy i Toruniu, a także specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze i zespoły szkół specjalnych w Bydgoszczy, Toruniu i Ciechocinku. Część z tych instytucji czekają duże inwestycje. Zakończył się remont pracowni w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
30 sierpnia 2024 r.
Ostatnia aktualizacja: 3 września 2024 r.