Aktualności

Podpisanie porozumień w sprawie udziału w projekcie „Dwujęzyczne przedszkolaki”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Podpisanie porozumień w sprawie udziału w projekcie „Dwujęzyczne przedszkolaki”, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Angielski na co dzień dla 1,5 tys. maluchów

Marszałek Piotr Całbecki i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść spotkali się dziś (17 listopada) z włodarzami gmin i miast prowadzących placówki przedszkolne w naszym regionie, którzy podpisali porozumienie w sprawie udziału w pilotażowym projekcie „Dwujęzyczne przedszkolaki Kujaw i Pomorza”. Realizacja zadania możliwa jest dzięki środkom unijnym Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza 2021-27.

 

– Znajomość języka angielskiego otwiera drzwi na świat. Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, że im wcześniej zaczynamy uczyć się języków obcych, tym łatwiej przyswajamy nową wiedzę. Cieszę się, że program będzie realizowany także w mniejszych miejscowościach, gdzie korepetytorów języków obcych czasami po prostu brakuje – mówił w rozmowie z dziennikarzami marszałek Piotr Całbecki.

 

Projekt zakłada naukę języka angielskiego zgodnie z założeniami Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności Bilingual Future. Do pilotażowego etapu przystąpiło 31 przedszkoli.

 

Lista ośrodków wychowania przedszkolnego biorących udział w projekcie

 

W ramach zadania przeszkolimy 500 nauczycieli oraz wyposażymy placówki w niezbędne do prowadzenia zajęć z dziećmi sprzęt, pomoce dydaktyczne i materiały plastyczne. Rodzice otrzymają także dostęp do platformy dwujęzyczności oraz zestawy ćwiczeń dla swoich pociech. Wartość projektu przekracza 5 mln złotych.

 

Prezentacja projektu przygotowana przez Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego

 

Po zakończeniu etapu pilotażowego program będzie kontynuowany i docelowo do 2029 roku planujemy objąć nim 100 przedszkoli i 350 nauczycieli.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

17 listopada 2023 r.