Aktualności

Tężnia nr 3 w Ciechocinku wymaga natychmiastowej interwencji, fot. Andrzej Goiński
Tężnia nr 3 w Ciechocinku wymaga natychmiastowej interwencji, fot. Andrzej Goiński

Wzmacniamy potencjał województwa

W Kujawsko-Pomorskiem powstaną nowe miejsca kultury i rekreacji i przywrócimy blask turystycznym symbolom regionu, m. in. tężni w Ciechocinku i pałacowi w Wieńcu wybudowanemu w latach 1890-1892 przez Kronenbergów. Jest to możliwe dzięki uruchomieniu specjalnego wsparcia z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na rozwój tzw. potencjałów endogenicznych województwa: turystyki, uzdrowisk i kultury. Środki pozwolą m.in. na remont Tężni nr 3 w Ciechocinku, adaptację kinoteatru Grunwald w Toruniu na siedzibę Teatru Muzycznego oraz utworzenie Kujawskiego Centrum Muzyki w Wieńcu (gmina Brześć Kujawski).

 

Dzięki renegocjacji naszego Regionalnego Programu Operacyjnego udało się wygospodarować specjalne środki, które przeznaczymy na wzmacnianie potencjałów regionu: turystykę, kulturę i uzdrowiska. Jestem pewien, że nowe i odrestaurowane miejsca na mapie województwa przyciągną turystów i służyć będą mieszkańcom naszego regionu – mówi marszałek Piotr Całbecki

 

Dotacje na rozwój tzw. potencjałów endogenicznych województwa to całkowicie nowa dziedzina wsparcia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Chodzi o wykorzystanie i rozwój specyficznych potencjałów wynikających z uwarunkowań i zasobów przyrodniczych, przestrzennych czy kulturowych regionu. W Kujawsko-Pomorskiem zidentyfikowano trzy takie dziedziny – turystykę, uzdrowiska i kulturę. Wsparcie ma pomóc w tworzeniu trwałych miejsc pracy oraz wzmacniać znaczenie społeczno-gospodarcze średniej wielkości miast.

 

Uruchomienie specjalnych środków na ten cel to efekt renegocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego prowadzonych przez marszałkowska administrację z Komisją Europejską. W wyniku zabiegów marszałka Piotra Całbeckiego Unia Europejska zgodziła się przeznaczyć na ten obszar działań 25 milionów euro, czyli około 107 milionów złotych.

 

W wyniku pierwszego z konkursów projektów wyłoniliśmy 5 przedsięwzięć, na które przekazaliśmy dofinansowanie.  Kolejne dwa konkursy zostaną rozstrzygnięte w najbliższym czasie.

 

Wsparcie w kwocie 15 milionów złotych pozwoli na remont ciechocińskich tężni, będących unikatowym na skalę europejską zabytkiem techniki. Niezbędne prace modernizacyjno-remontowe powstrzymają  proces degradacji obiektu i pozwolą na wyeksponowanie jego cech historycznych i architektonicznych. Dzięki dofinansowaniu możliwe będzie także zagospodarowanie terenu wokół tężni. Z rozbudowanej infrastruktury korzystać będą mieszkańcy naszego województwa, turyści, kuracjusze oraz lokalni przedsiębiorcy. Prace remontowe rozpoczną się jeszcze w tym roku. Całość inwestycji kosztować będzie 21,6 milionów złotych.

 

15 milionów złotych trafiło także na  utworzenie Kujawskiego Centrum Muzyki w zabytkowym zespole pałacowo-parkowym w Wieńcu (gmina Brześć Kujawski). Przedsięwzięcie w imieniu samorządu województwa prowadzić będzie Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny. Prace związane z remontem, przebudową i modernizacją budynku pałacu, starego dworu i kordegardy oraz z zagospodarowaniem infrastruktury wokół pałacu ruszą w lipcu. Realizacja projektu potrwa rok (więcej).

 

Samorząd Województwa wsparł również rozbudowę dawnego budynku kinoteatru Grunwald usytuowanego przy ul. Warszawskiej w Toruniu. Obiekt, jako siedziba Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego pomieści dużą scenę z nowoczesnym mechanizmem sceny obrotowej i obrotową widownią. Znajdą tu też miejsce zaplecza techniczne i zaplecze administracyjne instytucji. Całość kosztować będzie blisko 22 miliony złotych (więcej).

 

Dofinansowanie trafiło także na pierwszy etap rewitalizacji zabytkowego teatru, funkcjonującego nad Starym Kanałem Bydgoskim w latach 1882-1910. Obiekt zostanie odnowiony, a w jego wnętrzu powstanie miejsce stwarzające warunki do rozwoju twórczości artystycznej, zainteresowań i talentów oraz aktywizacji lokalnej społeczności. Wartość inwestycji to 6,5 miliona złotych. 

 

Dzięki pozyskanym środkom możliwe będzie również dostosowanie grudziądzkich spichlerzy, będących perełkami architektury na skalę europejską, do pełnienia funkcji kulturalnych. W ich wnętrzu powstanie Muzeum Chleba, w którym znajdą się stałe wystawy tematyczne wykorzystujące interaktywne, nowoczesne zdobycze techniki wizualnej. W pomieszczeniach wygospodarowane zostanie także miejsce dla kawiarenki, sklepiku promującego produkty pochodzenia zbożowego, sklepiku z pamiątkami oraz części edukacyjnej z małą salą kinową. Wartość inwestycji to 10,5 miliona złotych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 lipca 2019 r.