Wywiad tygodnia

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Żyjemy na ekologiczny kredyt

Przypominamy naszą rozmowę z Sylwią Jaroszewicz-Burczyńską z ekologicznego Stowarzyszenia Tilia

 

Żyjemy w świecie, w którym masowo produkuje się, kompulsywnie kupuje, a potem lekką ręką wyrzuca rzeczy. Konsekwencją są m.in. rabunkowa gospodarka zasobami i góry śmieci. Czy rzeczywiście jako ludzkość znaleźliśmy się w punkcie krytycznym i najwyższy czas zawrócić w stronę odpowiedzialnej gospodarki?

 

Niestety. W ubiegłym roku pobiliśmy [kolejny] niechlubny rekord – już od 28 lipca, czyli całe 156 dni, żyliśmy na tzw. ekologiczny kredyt. Wynika z tego, że aby zaspokoić potrzeby wszystkich ludzi potrzebujemy nie jednej, ale prawie 1,75 planety.

 

Nie da się ukryć, że konsumpcjonizm jest znakiem naszych czasów, a jego konsekwencją rabunkowa gospodarka, góry śmieci i zmiany klimatyczne. Do tego pandemia, wraz z którą powróciły stare nawyki generujące lawinę odpadów z tworzyw sztucznych. Jeśli nie zmienimy swojego zachowania, codziennych nawyków, punkt krytyczny osiągniemy bardzo szybko. Kluczem do zatrzymania nieodwracalnych zmian są racjonalna konsumpcja i zrównoważony rozwój. Jeśli do tego dołożymy odpowiedzialną gospodarkę i odpowiednie regulacje prawne, które pozwolą na skuteczne wdrażanie idei obiegu zamkniętego, to – wierzę w to – przy dobrej woli i odrobinie wysiłku każdego z nas uda się wrócić na dobrą drogę i odwrócić los naszej planety.

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

Wasze stowarzyszenie próbuje wpływać na świadomość społeczną w tej dziedzinie. Co dokładnie robicie?

 

To prawda. Stowarzyszenie Tilia od 20 lat aktywnie działa na rzecz edukacji ekologicznej. Realizujemy projekty wpływające na świadomość ekologiczną mieszkańców. Wiele działań skierowanych jest bezpośrednio do dzieci i młodzieży, które w wyjątkowy sposób chłoną i postrzegają otaczającą nas rzeczywistość. Zdajemy sobie sprawę, że to, w jakim stanie pozostawimy im środowisko naturalne, i to, czego ich nauczymy będzie miało ogromny wpływ na przyszłość naszej planety. To właśnie w nich pokładamy nadzieję, że w końcu uda się znacząco ograniczyć ślad ekologiczny i zmniejszyć liczbę dni w roku, podczas których korzystamy z kredytu ekologicznego – konsumując zasoby przyszłych pokoleń.

 

Zdobyliśmy bogate doświadczenie, stając się liderem w edukacji ekologicznej i w obszarze działań społecznych. Podstawą naszej działalności są autorskie warsztaty edukacyjne prowadzone w ramach Szkoły Leśnej na Barbarce, skierowane do dzieci i młodzieży. Uważamy, że wzrost świadomości ekologicznej może nastąpić także właśnie poprzez udział w tematycznych kampaniach informacyjno-edukacyjnych, konkursach oraz grach terenowych, które systematycznie są przez nas organizowane. Świadomość, a także wzorce zachowań kształtujemy również poprzez czynną ochronę płazów, sadzenie drzew, sprzątanie terenów zielonych, zbieranie elektroodpadów, itp. W ciągu dwóch dekad w naszych działaniach udział wzięło ponad sto tysięcy osób.  

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

Jest nam niezmiernie miło gdy widzimy, że nasza praca, wysiłek i zaangażowanie mają sens. Na co dzień obserwujemy coraz więcej postaw proekologicznych, troski o zwierzęta, dbałości o otaczającą nas zieleń i jakość powietrza, a także stale rosnącą liczbę osób, które przekazują półtora procenta podatku dochodowego organizacjom właśnie takim jak my.

 

3 lipca 2020 r. / 22 marca 2023 r.