Wywiad tygodnia

Fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl
Fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Zaszczepiamy pasję żeglarstwa

Rozmowa z Mateuszem Wikarskim, komandorem Klubu Żeglarskiego „Kormoran” z Janikowa, laureata tegorocznej edycji marszałkowskiego konkursu „Rodzynki z pozarządówki” na najlepsze inicjatywy społeczne realizowane przez organizacje pozarządowe.

 

Jak powstała Państwa organizacja i czym się zajmuje?

Jesienią 1957 roku powstała w Janikowie Sekcja Żeglarska przy Klubie Sportowym ,,UNIA”. Klub ten działał w oparciu o pracowników Janikowskich Zakładów Sodowych i Cukrowni. Powstała przystań żeglarska złożona z drewnianych baraków i pomostów. W tej postaci przystań przetrwała do roku 1975, kiedy to rozpoczęto budowanie OSiR. Żeglarze pozyskiwali sprzęt pływający w oparciu o środki finansowe Janikowskich Zakładów Sodowych i Cukrowni. Członkowie sekcji podwyższali  swoje kwalifikacje uczestnicząc w obozach żeglarskich na Mazurach, gdzie zdobywali stopnie instruktorskie, przygotowując się tym samym do tworzenia bazy szkoleniowej. Aktualnie zajmujemy się popularyzacją żeglarstwa i aktywnego wypoczynku wśród dzieci i młodzieży .Pozyskujemy nowych członków klubu oraz pasjonatów żeglarstwa. Zaszczepiamy pasję żeglarstwa, szkolimy dzieci, młodzież i dorosłych oraz organizujemy obozy szkoleniowo-wypoczynkowe.

 

Fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

 

Na czym polegał projekt „Szkółka żeglarska w Kormoran Janikowo 2017”, który został nagrodzony w konkursie „Rodzynki z pozarzadówki”?

Projekt był skierowany do dzieci i młodzieży z terenu powiatu inowrocławskiego. Podczas trwania szkółki uczestnicy poznawali podstawy żeglarstwa, zasady bezpieczeństwa obowiązujące na łodzi i w pobliżu zbiorników wodnych oraz podstawy pierwszej pomocy przedmedycznej. Podczas szkółki dzieci i młodzież były uczone szacunku do barw narodowych poprzez codzienne uroczyste stawianie i opuszczanie bandery.

Inicjatywa była realizowana w następujący sposób: dzień 1: uroczyste rozpoczęcie, poznanie teorii żeglarstwa, pierwsze zajęcia w jachtach na wodzie, dzień 2: praktyczne zajęcia na łodziach żaglowych na wodzie, spotkanie z psychologiem, dzień 3: wizyta w Nadgoplańskim WOPR w Kruszwicy, odwiedziny zaprzyjaźnionego klubu żeglarskiego LOK w Kruszwicy, zwiedzanie lokalnych zabytków, pływanie łodzią motorową, dzień 4: zajęcia praktyczne na wodzie, regaty żeglarskie dla uczestników szkółki, dzień 5: egzamin teoretyczny i praktyczny dla uczestników, nauka rysunku o tematyce marynistycznej, zajęcie dodatkowe: konkurs w  strzelaniu do celu z karabinka paintball, uroczyste zakończenie, zabawy dla uczestników.

 

Fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

 

 

Czy planujecie Państwo jego kontynuację?

W tym roku również planujemy zorganizować szkółkę żeglarską. Odbywać się ona będzie w pierwszym tygodniu wakacji czyli od 25 do 29 czerwca. Informacje o szkółce będzie można znaleźć na naszej stronie internetowej i facebook-u. Szkółka została uwzględniona również harmonogramie imprez żeglarskich w sezonie 2018.

 

Jakie są Państwa największe sukcesy, a jakie plany na przyszłość?

Przez te 61 lat było trochę sukcesów, głównie wysokie lokaty naszych klubowiczów na regatach organizowanych przez Kujawsko Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski. W tym roku zajęliśmy pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Jeszcze większym sukcesem może być dla nas  wyszkolenie wielu wspaniałych pokoleń żeglarzy. Plany na przyszłość to starty w jak największej ilości regat. Największym marzeniem dla nas jest pozyskiwanie młodych adeptów żeglarstwa i ciągły rozwój klubu.

 

Fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl