Wywiad tygodnia

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Zachęcamy do porodów rodzinnych

Przypominamy naszą rozmowę z doktorem Piotrem Piekarskim, ordynatorem oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala w Chełmnie, który od kilku lat jest najlepszą porodówką w województwie. Ranking oddziałów położniczych prowadzi Fundacja Rodzić po Ludzku.

Przypominamy naszą rozmowę z doktorem Piotrem Piekarskim, ordynatorem oddziału ginekologiczno-położniczo-noworodkowego szpitala w Chełmnie, który jest obecnie najlepszą porodówką w województwie i trzecią najlepszą porodówką w kraju. Ranking oddziałów położniczych prowadzi Fundacja Rodzić po Ludzku.

 

Szpital w Chełmnie to kameralna lecznica, którą polecają sobie, z myślą o planowanym porodzie, młode matki. Co decyduje?

O wyborze naszej placówki decyduje właśnie kameralna atmosfera, pełna życzliwości, szacunku i zrozumienia dla rodzącej kobiety i jej rodziny. Empatia położnych, pielęgniarek i lekarzy, a także personelu pomocniczego, gotowość niesienia pomocy i wsparcia buduje poczucie bezpieczeństwa. Często słyszymy „dziękuję, czułam się zaopiekowana”. Służymy wsparciem w wielu dziedzinach – w kwestiach związanych z porodem i okresem poporodowym, w sprawach dotyczących nowo narodzonego maleństwa i pierwszych miesięcy jego życia, w sprawach związanych karmieniem naturalnym, nawet w kwestiach wychowawczych. Systematycznie prowadzimy programy edukacyjne dotyczące opieki i pielęgnacji noworodka. Wspieramy młodego tatę, uczymy pierwszych czynności przy dziecku i, szczególnie po cesarskich cięciach, zachęcamy do kangurowania maluszka.

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Z całą pewnością niebagatelne znaczenie ma infrastruktura oddziału. Blok porodowy jest odseparowany śluzą od połogowej części oddziału, co daje poczucie intymności i nieskrępowania. Dysponujemy nowoczesną salą operacyjną znajdującą się w bezpośrednim sąsiedztwie porodówek, co, zwłaszcza w przypadku pojawienia się nagłych wskazań do cesarskiego cięcia, ma ogromne znaczenie. Nie tracimy bowiem czasu na przewożenie rodzącej. Po porodzie mamy przebywają ze swoimi dziećmi w komfortowych salach z łazienkami, kącikami noworodkowymi i fotelami do karmienia.    

 

Przed porodem każda z naszych pacjentek może się zapoznać z topografią oddziału, nasz personel chętnie też odpowiada na wszystkie pytania. Jesteśmy zwolennikami porodów rodzinnych i do takich zachęcamy przyszłych rodziców. Ale to nie znaczy, że osobą towarzyszącą musi być koniecznie ojciec dziecka. Doskonale sprawdzi się w tej roli mama rodzącej, siostra czy inna bliska osoba.

 

Atutem naszej placówki jest też działająca w ramach oddziału bezpłatna poradnia laktacyjna, czynna przez całą dobę, oraz, także bezpłatna, prężnie działająca szkoła rodzenia.  

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Co z bezpieczeństwem rodzącej i noworodka? Pokutuje pogląd, że duży szpital jako miejsce wydawania na świat dziecka jest lepszy, bo ma zaplecze w postaci aparatury i specjalistów wielu dziedzin.

Z założenia, jako szpital pierwszego stopnia referencyjności, nastawieni jesteśmy na porody fizjologiczne. Jednak w przypadku wystąpienia powikłań jesteśmy w pełni przygotowani do udzielenia pomocy matce i dziecku. Na każdej sali porodowej i na sali cięć cesarskich mamy noworodkowe kąciki resuscytacyjne. Na bloku porodowym dodatkowo jest też sala obserwacyjna, wykorzystywana główne do obserwacji noworodków oczekujących na transport do szpitala specjalistycznego. (…)

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

31 maja 2019 r. / 5 lutego 2021 r.