Wywiad tygodnia

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP
Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Z dumą będziemy reprezentować nasze województwo

Rozmowa z Gabrielą Grabarczuk z Koła Gospodyń Wiejskich w Chrostkowie w powiecie lipnowskim

 

Jest pani współautorką wieńców dożynkowych, prezentowanych i nagradzanych od lat na lokalnych i wojewódzkich świętach plonów. Jak to się stało, że poświęciła się pani tego rodzaju rękodziełu?

 

Wieńce dożynkowe z Chrostkowa zdobywają uznanie od lat. Niewątpliwym naszym sukcesem jest czterokrotny udział w dożynkach prezydenckich w Spale w 2010, 2011, 2013 i 2015 roku; w tym roku będziemy reprezentować województwo kujawsko-pomorskie po raz piąty. Do Koła Gospodyń Wiejskich dołączyłam szesnaście lat temu. Namówiła mnie teściowa, która jest jego przewodniczącą. To ona przekazała mi tajniki wyplatania wieńców dożynkowych.

 

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

 

Wszyscy mogli podziwiać wasz wieniec, którym KGW w Chrostkowie wygrało konkurs na tegorocznych dożynkach wojewódzkich w Świeciu – jest wspaniały!

 

Dziękuję za te słowa uznania. Wykonanie dożynkowego wieńca to wcale nie taka prosta sprawa. Wymaga czasu i poświęcenia. Najczęściej inspiracją dla nas są korony maryjne. Projekt i konstrukcję wieńca wykonał Wiesław Grabarczuk. Następnie kilka członkiń koła zbierało kłosy, które były układane, wiązane w pęczki i suszone. W wieńcu znajdują się kłosy i ziarna zbóż – pszenżyt, pszenicy, jęczmienia, owsa i kukurydzy. Ponadto wykorzystałyśmy kwiaty i trawy z naszych pól i ogrodów oraz len i czarnuszkę. Przez dwa miesiące wieniec plotłam razem z teściową Teresą Grabarczuk.

 

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

 

Jak wystąpicie na dożynkach prezydenckich w Spale? Czego się Pani spodziewa po tym wydarzeniu?

 

Mamy już pewne doświadczenie, w związku z tym wiemy, co nas czeka. Najpierw będzie ocena wieńca. Wystąpimy w charakterystycznych dla naszej ziemi strojach dobrzyńskich. Zespół folklorystyczny Jarzębinki pod kierownictwem pani Jolanty Tofil-Dykowskiej będzie śpiewał i tańczył – to także będzie przedmiotem oceny. Szymon Buszkowski, utalentowany młodzieniec z zespołu, będzie grał na trąbce, a Kazimierz Gajda na akordeonie. Spotkamy się także z parą prezydencką. Niedzielna [17 września – red. Wywiadu tygodnia] ceremonia będzie bardzo uroczysta. Dzień rozpoczniemy mszą świętą, następnie w pięknym korowodzie przejdziemy pod scenę główną, gdzie nagrodzone będą najpiękniejsze wieńce. Nasza dziesięcioosobowa grupa wieńcowa zrobi wszystko, aby jak najlepiej wypaść. Z dumą będziemy reprezentować nasze województwo. Jesteśmy szczęśliwe, bo to dla nas bardzo duże wyróżnienie i wyzwanie.

 

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

 

Czym jeszcze zajmuje się wasze koło?

 

Koło Gospodyń Wiejskich w Chrostkowie działa od 1933 roku, zostało oficjalnie zarejestrowane w 1959 roku. Obecnie liczy około czterdziestu osób. Chętnie pomagamy organizować imprezy i spotkania gminne – święto plonów, spotkania opłatkowe i wielkanocne. Bierzemy też udział w wystawach potraw regionalnych i festiwalach smaku, organizuje wycieczki integracyjne. Dla mieszkańców tak małych miejscowości jak Chrostkowo to świetna alternatywa spędzania czasu wolnego. Dzięki pracy na rzecz koła gospodyń promujemy nasze regionalne produkty, tradycyjne wartości oraz twórczość ludową.

 

 

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

 

9 września 2017 r.