Wywiad tygodnia

Fot. z archiwum Karoliny Topolewskiej
Fot. z archiwum Karoliny Topolewskiej

Wielcy mistrzowie sportu pochodzą z małych ośrodków

Rozmowa z Karoliną Topolewską, prezesem i trenerem Rypińskiego Uczniowskiego Klubu Pływackiego Sejwal Rypin.

 

Wychowankowie klubu z Rypina sięgają po liczne medale, także podczas mistrzostw Polski.

Regularnie bierzemy udział w zawodach rangi okręgowej oraz centralnej. Do naszych najważniejszych dotychczasowych sukcesów należą osiągnięcia zdobyte podczas Letnich Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych, które odbywały się w Olsztynie, Oświęcimiu i Warszawie. Tam młodzi rypinianie sięgnęli po trzy medale krajowego czempionatu. Do tego czterokrotnie brali udział w finałach A i pięciokrotnie w finałach B.

 

Fot. z archiwum Karoliny Topolewskiej

 

Czy rypińska młodzież garnie się do aktywności fizycznej?

Obecnie w Sejwalu trenuje trzydzieścioro utalentowanych zawodników. Posiadamy w mieście rozbudowaną infrastrukturę sportową na wysokim poziomie, dzięki czemu możliwe jest działanie mieszkańców w wielu dyscyplinach m.in. hokeju na trawie, koszykówce, karate, tańcu, gimnastyce i piłce nożnej. Rypińskie Centrum Sportu, które świętowało w ubiegłym roku swoje dziesięciolecie, to obiekt bez którego działalność Sejwal Rypin nie byłaby możliwa. Mamy do dyspozycji 25-metrowy basen, halę sportową, sauny, siłownię, salki fitness.

 

Częstym gościem w Rypinie jest złota medalistka igrzysk olimpijskich Otylia Jędrzejczak. Jej wizyty inspirują młodzież?

Zgadza się. Otylia Jędrzejczak jest polską wizytówką pływactwa, autorytetem dla młodych sportowców. Zaraża dzieci miłością do pływania, a do tego rozmawia z nimi i przekazuje wspaniałe sportowe wartości. Wspólnie z fundacją, którą założyła kilka lat temu, wspiera młodych sportowców, tworząc projekty dla różnych grup wiekowych. Została też prezesem Polskiego Związku Pływackiego, a to oznacza, że jej działania budzą zaufanie także osób ze środowiska pływackiego.

 

Fot. z archiwum Karoliny Topolewskiej

 

Pływanie jest jedną z najbardziej popularnych dyscyplin w kraju. Jak wygląda kondycja tego sportu na terenie Kujaw i Pomorza?

Mamy w województwie trzydzieści sześć klubów pływackich, w tym także szkoły mistrzostwa sportowego. Każdy z nich zrzesza w swoich strukturach mniejszą bądź większą liczbę zawodników. Na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników, np. wielkość miejscowości. Łatwiej jest funkcjonować w dużym mieście, jest tam więcej zawodników, a co za tym idzie, dotacje miejskie i ministerialne są relatywnie bardziej okazałe. Kluby z mniejszych miejscowości często muszą ambitnie walczyć o pozyskiwanie funduszy oraz sponsorów, aby po prostu przetrwać. Chociaż warto tu zauważyć, iż wielcy mistrzowie często właśnie z takich ośrodków się wywodzą.

 

14 stycznia 2022 r.