Wywiad tygodnia

Daria Jóźwiak podczas treningu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Daria Jóźwiak podczas treningu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

W piłce nożnej można się zakochać

Rozmowa z Darią Jóźwiak – bramkarką Włocławskiej Akademii Piłkarskiej (WAP) Włocławek, występującej w drugiej lidze piłki nożnej kobiet.

 

Dlaczego akurat piłka nożna?

Moja przygoda z piłką nożną rozpoczęła się 8 lat temu. W domu rodzinnym sport był od zawsze. Od rana do późnego wieczora bardzo aktywnie spędzaliśmy czas ze znajomymi. To też kształtuje, wyznacza drogę, naprowadza na właściwe tory. W tamtym momencie wiele dyscyplin sportowych stawiałam na pierwszym miejscu, a wybór piłki nożnej był spontaniczny. Można się w niej zakochać, a jeśli trenując, robi się to, co przynosi ulgę, daje powód do radości i uśmiechu, to można się od niej nawet uzależnić.

 

Piłka nożna to sport kojarzony jako męska dyscyplina. Z jakimi reakcjami otoczenia w odniesieniu do Twojej pasji spotkałaś się i nadal spotykasz?

Reakcje ludzi na piłkarki są różne. Ja spotkałam się z dwiema skrajnymi. Gdy jest się młodą piłkarką to wiele osób dookoła mówi „chłopczyca”, „dlaczego piłka nożna, a nie inny sport”. Natomiast gdy ma się 20 lat ludzie podchodzą do ciebie z szacunkiem i podziwem, są wręcz dumni, że młode pokolenie realizuje się w swoim hobby. 

 

Daria Jóźwiak podczas treningu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

 

Uważasz, że w przyszłości piłka nożna kobiet ma szansę stać się tak samo popularna, jak męska odmiana?

W Polsce jeszcze bardzo długa droga, aby móc spojrzeć na męską i żeńską odmianę footballu przez te same okulary. Jeśli prawnie jest ona stawiana na równym poziomie, to logistycznie i finansowo się dopiero buduje. Warto zwrócić uwagę na polską piłkarkę francuskiego pochodzenia Ninę Patalon, która mocno angażuje się w rozwój żeńskiej odmiany piłki nożnej. Obecnie w Polsce jest 211 klubów, z czego 235 drużyn. Najniższa klasa rozgrywkową to 4. liga, najwyższa to ekstraliga. WAP Włocławek występuje w 2. lidze.

 

Jesteś bramkarką. Dlaczego ta, a nie inna pozycja? Jak wyglądają Twoje treningi?

Pozycja bramkarza we wszystkich dyscyplinach drużynowych jest bardzo odpowiedzialna. Stanowi wyzwanie, któremu nie każdy może sprostać. W moim klubie WAP Włocławek bramkarze trenują indywidualnie. Spotykamy się pięć lub nawet sześć razy w tygodniu. Oczywiście musimy w to wliczyć najważniejszy sprawdzian, czyli mecz.

 

Jakie są Twoje największe sukcesy do tej pory?

Z sukcesami jest różnie. Dla niektórych wygrana meczu to zwycięstwo na wagę zdobycia mistrzostwa świata. W sportach drużynowych nie da się osiągnąć sukcesu, mając w składzie same indywidualności. Potrzebne jest zbudowanie zespołu. Nasz klub z Włocławka zajął 16. miejsce w Mistrzostwach Polski do lat 19. W poprzednim roku odpadliśmy w 1/16 Pucharu Polski. To tylko dwa z bardzo wielu osiągnięć, którymi możemy się pochwalić.

 

Daria Jóźwiak podczas treningu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

 

Żeńska odmiana piłki nożnej zyskuje coraz większą popularność. A jak wygląda kondycja piłki nożnej kobiet na Kujawach i Pomorzu?

Województwo kujawsko-pomorskie w rozgrywkach ligowych reprezentują cztery kluby. Najlepszym zespołem jest Kobiecy Klub Piłkarski Bydgoszcz, który występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej, czyli w ekstralidze. W drugiej lidze grają drużyny Unifreeze Górzno i WAP Włocławek. W trzeciej lidze występuje podział na cztery grupy w każdej występują kluby z czterech województw, natomiast czwarta liga ogranicza się do gry na szczeblu wojewódzkim – występuje w niej debiutujący Juventus Toruń.

 

15 stycznia 2021 r.