Wywiad tygodnia

dr inż. Małgorzata Zajdel

UTP wychodzi w plener i przychyla nieba

Rozmowa z doktor inżynier Małgorzatą Zajdel, prodziekanem ds. dydaktycznych i studenckich na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, inicjatorką projektów „Dotknij Księżyca” i „Bajkowa Bydgoszcz”.

 

Skąd pomysł by środowisko UTP zaangażowało się w tego rodzaju przedsięwzięcia?

 

„Bajkowa Bydgoszcz” to projekt, który został przygotowany na  obchody Dnia Dziecka w naszym mieście. Wspólnie z moim dyplomantem Mikołajem Kwaskiem, członkiem Międzywydziałowego Koła Naukowego EuroProjekt, którego jestem opiekunem, dokładnie w ostatni dzień 2012 roku, przy omawianiu planu jego pracy dyplomowej, doszliśmy do wniosku, że trzeba podjąć wyzwanie i zorganizować w Bydgoszczy imprezę plenerową.  Idea powstała pod wpływem chwili. Naszą uwagę zwrócił kalendarz firmy Pesa, w którym każdy miesiąc  dedykowany był dzieciom. I to był moment narodzin „Bajkowej Bydgoszczy”. 31 maja będzie jej trzecia edycja.

 

Początkiem każdej [takiej] imprezy jest barwna parada, w bajkowych strojach, młodszych, starszych i dorosłych, a następnie wspólna zabawa na Wyspie Młyńskiej, przy dźwiękach muzyki zespołów dziecięcych. Na scenie prezentują się zespoły przedszkolne i szkolne [oraz] zespoły z młodzieżowych domów kultury (…). Organizujemy liczne konkursy dla dzieci i rodziców, (…) w tym roku tylko dla tych, którzy wystąpią w bajkowych strojach. Imprezę na wyspie rozpocznie wręczenie dzieciom kluczy do miasta (…).

 

dr inż. Małgorzata Zajdel

 

Pragniemy dać uśmiech również tym dzieciom, które chorują i spędzają swoje święto w szpitalu. W ubiegłym roku, dzięki przychylności pani Danuty Kurylak, dyrektora w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym [w Bydgoszczy], mogliśmy odwiedzić chore dzieci, aby choć na chwilę mogły zapomnieć o swoich problemach zdrowotnych.

 

Ku radości studentów Wydziału Zarządzania ich działania wsparły liczne firmy i instytucje. Do wspólnej pracy udało się zachęcić między innymi Urząd Miasta Bydgoszczy, Urząd Marszałkowski, wszystkie publiczne uczelnie zlokalizowane w naszym mieście oraz liczne [inne] wydziały naszego uniwersytetu, służby porządkowe, instytucje kultury, kluby sportowe, bydgoskich artystów i wiele innych [środowisk]. Możemy się także pochwalić pozyskaniem licznych sponsorów i partnerów biznesowych, którzy zdecydowali się wesprzeć nasz projekt. Udało nam się opracować spot reklamowy, który  promuje wydarzenie w  telewizji oraz na Facebooku. (…)

 

Fot. Tymon Markowski

 

Po niezwykle udanych dwóch edycjach „Bajkowej Bydgoszczy” i projektu „Stawiam na Bydgoszcz”, jako członkini  Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, zapragnęłam zaryzykować imprezę plenerową i integracyjną [budującą więzi] między Bydgoszczą i Toruniem, związaną [przy tym właśnie] z tematem astronomii. Najlepszą formą takiej imprezy jest wspólne oglądanie nieba przez (…) teleskopy, lunety i lornetki. Najwdzięczniejszym obiektem do obserwacji dla początkujących miłośników astronomii jest Księżyc w pierwszej kwadrze, najdogodniejszym terminem koniec kwietnia, (…) [kiedy zwykle] jest odpowiednia pogoda (…).

 

W Toruniu (…) tego typu imprezy odbywają się bardzo często – coroczna Noc Naukowców, Noc Teleskopów, imprezy organizowane przez [toruńskie] Planetarium, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii – dlatego dla torunian nie jest to jakieś wyjątkowe wydarzenie. (…) [W naszym mieście] była to pierwsza tego typu naukowa impreza plenerowa, [dlatego] chciałam, aby była zorganizowana z rozmachem – by utkwiła w pamięci mieszkańcom Bydgoszczy [pokazując], że [przy okazji dobrej zabawy można] nauczyć się czegoś ciekawego o Wszechświecie.

 

Na Wyspie Młyńskiej pojawili się przedstawiciele Astrobaz i członkowie klubów astronomicznych, którzy stali się [na czas tego wydarzenia jej] gospodarzami, prowadząc prelekcje i pokazy nieba dla [wszystkich chętnych]. Przywieźli ze  sobą kilkadziesiąt teleskopów, lunet i lornetek, przez które mieszkańcy Bydgoszczy mogli obserwować obiekty na niebie. Dla niektórych z nich było to po raz pierwszy w życiu! Wyspa okazała się wspaniałym miejscem do obserwacji Księżyca, Jowisza i Wenus.

 

Fot. Jerzy Ciechalski

 

 

Czego uczą się przy takich okazjach pani studenci?

 

(…) Organizacja takich  przedsięwzięć może stanowić platformę integracji różnych środowisk – studentów, wolontariuszy, przedstawicieli instytucji kultury, środowiska biznesowego. To jest ta wartość dodana. [W tym konkretnym przypadku] warto też wskazać na promocję idei społecznej odpowiedzialności biznesu.  

 

Z pani inicjatywy w UTP powstało centrum wolontariatu. Czym się w nim zajmujecie?

 

Nie sposób zorganizować dużej imprezy bez wsparcia [ze strony] osób chętnych do pomocy, [a] moim zamierzeniem była organizacja cyklicznych imprez (…). Aktualnie prowadzimy dwa projekty. [Pierwszy z nich], „Podaruj uśmiech dziecku”, adresowany jest do chorych dzieci przebywających w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy (…). Projekt „Naucz mnie” [dotyczy] pomocy edukacyjnej [udzielanej] dzieciom i młodzieży przebywającym w Bydgoskim Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych. Zajmujemy się także  popularyzacją wolontariatu wśród studentów i pracowników uczelni, a także wśród młodzieży i osób starszych [spoza naszego środowiska]. Kierownikiem centrum została studentka Magdalena Macioszek.

 

15 maja 2015 r.