Wywiad tygodnia

Zajęcia prowadzi Katarzyna Zajączkowska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Zajęcia prowadzi Katarzyna Zajączkowska, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

To im zawdzięcza swój sukces nasza Szkoła Internetowa

Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa to dobry pomysł, który pojawił się we właściwym czasie, i sprawnie przeprowadzony, dobrze przygotowany projekt.

 

– Na jej sukces złożyły się przemyślana koncepcja, sprawna organizacja oraz solidna praca i profesjonalizm prowadzących zajęcia nauczycieli, a także osób odpowiedzialnych za transmisję i rejestrację lekcji. Z zadania znakomicie wywiązało się Kujawsko Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu, na wysokości zadania stanął zespół świetnych, doskonale czujących wymagania takiego przekazu techników z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kompetencji Cyfrowych Conectio – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Wszystkim zaangażowanym w ten projekt serdecznie dziękuję. Cieszę się, że nasza e-Szkoła nie zamyka się na wakacje. Jestem też przekonany, że spotkamy się z nią po wznowieniu regularnych zajęć jesienią.  

 

To oni stoją za tym sukcesem

 

 • Leszek Sienkiewicz – koordynator technicznej części projektu

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Specjalista w dziedzinie zarządzania, z dużym doświadczeniem, który twierdzi, że w tej profesji najważniejsze są tak zwane miękkie kompetencje. Przedsiębiorca. Zakochany w Europie Europejczyk. Prywatnie hoduje pawie i wspiera żonę w prowadzeniu agroturystyki. Jego hobby to ogrody i egzotyczne podróże.   

 

 • Maciej Frankowski – realizator programu, realizator dźwięku i obrazu

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Absolwent pedagogiki specjalnej, dziennikarz, prezenter, konferansjer z zacięciem do turystyki motocyklowej, ceniący dobry film, dobrą książkę i muzykę. Uważa, że nasza e-Szkoła to nowatorski projekt, który wychodzi poza ramy sytuacji związanej z pandemią. Jest przekonany, że może już po wakacjach rozwinie się w bazę wiedzy dla dzieci i młodzieży w całym kraju, a nawet alternatywę stacjonarnej nauki dla osób, które na przykład z przyczyn  zdrowotnych nie mogą uczestniczyć w zwykłych zajęciach szkolnych.

 

 • Zbigniew Ronowski – realizator transmisji, realizator dźwięku i obrazu

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Poza e-Szkołą wokalista i multiinstrumentalista – gra na gitarze, instrumentach klawiszowych i saksofonie – oraz konferansjer, a także fotograf i filmowiec. 

 

 • Łukasz Ernestowicz – realizator programu, lektor, specjalista social media

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Z zawodu politolog, wieloletni dziennikarz, specjalista public relations. Interesują go historia, żeglarstwo i gitara. W tym projekcie najwięcej kosztują go tempo pracy i związana z tym konieczność minimalizowania ryzyka pomyłek, o które przecież nietrudno kiedy wszystko dzieje się na żywo. Przekonuje, że towarzyszący pracy lekki stres rekompensuje w zupełności kontakt z fantastycznymi ludźmi, którzy tworzą kujawsko-pomorską e-Szkołę.

 

 • Bożena Brudka-Gniadkowska – nauczycielka chemii w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

Cieszy się, gdy jej uczniowie wychodzą z zajęć zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę. Chemia interesowała ją od zawsze, zamiłowaniem do tej ścisłej dziedziny wiedzy dzieli się z uczniami już czternaście lat. W ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej prowadzi zajęcia dla licealistów. Prywatnie interesują ją literatura i film. Lubi eksperymentować, szczególnie w kuchni. Uprawia kwiaty.

 

 • Aleksandra Gawinecka – psycholog w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

W naszej e-szkole wspiera, radzi i motywuje uczniów, tłumaczy jak radzić sobie ze stresem i  panować nad emocjami. Jest absolwentką pedagogiki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

 • Tomasz Grzybowski – nauczyciel fizyki i chemii w Szkole Podstawowej nr 4 w Toruniu

 

Nauczanie to jego żywioł. W Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej prowadzi lekcje chemii dla klas VII. Czternastoletni staż pracy i pasja do przedmiotu sprawiają, że nawet najbardziej skomplikowane obliczenia i równania chemiczne wyjaśnia w prosty, bardzo przystępny sposób. Poza szkołą gra na perkusji, jest też wielkim fanem kina.

 

 • Monika Klimek – nauczycielka geografii w I Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

Uczy od dziewiętnastu lat, zaszczepiając przy okazji młodzieży własne zamiłowania  do odkrywania świata i podróży. Wspólnie z uczennicami i uczniami sadzi drzewa, jeździ na  wycieczki i spływy kajakowe. Jest żeglarzem jachtowym i pilotem wycieczek zagranicznych, miłośniczką pieszych wędrówek i rajdów rowerowych.

 

 • Elżbieta Kwiecińska – nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 35 w Toruniu

 

Twierdzenie Pitagorasa, przekształcanie wzorów, ułamki, bryły, zadania tekstowe – wszystko staje się jasne, kiedy tłumaczy to pani Kwiecińska. Jej zamiłowanie do Królowej Nauk, energia i zapał udzielają się dziewczynom i chłopcom, którzy licznie oglądają jej przygotowane dla nich lekcje. Co robi matematyk w czasie wolnym? Pracuje w ogrodzie.

 

 • Bożena Laskowska – polonistka w Szkole Podstawowej nr 5 we Włocławku

 

Jest nauczycielem z dwudziestosześcioletnim stażem. U nas prowadzi zajęcia dla ósmoklasistów. Udowadnia, że gramatyka może interesująca, a szkolne lektury, przynajmniej niektóre, to skarbnica uniwersalnych wartości i wiedzy. By odpocząć słucha muzyki, czyta, chodzi po górach, spaceruje z psem. 

 

 • Magdalena Lutowska – nauczycielka biologii w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

Botanika to fascynujący świat, a wiele dziko rosnących roślin można z powodzeniem zastosować we własnej kuchni i domowym spa – pani Lutowska opowiada o tym wszystkim interesująco i z pasją. Sama fotografuje przyrodę, ma imponującą kolekcję fotogramów z różnych stron świata.

 

 • Tomasz Masłowski – nauczyciel matematyki w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

Uczy od trzydziestu czterech lat, jest też wicedyrektorem w swojej szkole.  Matematyka pozostaje jego miłością – wolne chwile poświęca poszukiwaniu najstarszych tekstów matematycznych i odkrywaniu śladów matematycznego myślenia w mrokach dziejów ludzkości. Podobnie jak wielu wielkich matematyków grywa w szachy.

 

 • Zbigniew Milkiewicz – nauczyciel historii w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

Chcąc sprostać oczekiwaniom ciekawej świata, wymagającej młodzieży wciąż doskonali warsztat i nieustannie poszerza wiedzę. Prywatnie czyta książki historyczne i kryminały retro.  

 

 • Anna Molenda – polonistka w V Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

Pracuje z młodzieżą od dwudziestu pięciu lat, dla nas prowadzi lekcje dla pierwszy klas szkoły średniej. Jako prawdziwej humanistce nieobojętny jest jej los porzuconych i krzywdzonych zwierząt. Wspólnie z uczniami organizuje zbiórki na rzecz schronisk, poszukuje nowych domów dla niechcianych psów i kotów. Sama jest właścicielką czterech psów uratowanych z nielegalnych hodowli, a wkrótce do grona jej pupili dołączy kolejny psiak.

 

 • Zuzanna Niedzielska – nauczycielka fizyki w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

Jest doktorem fizyki, przez dziesięć lat pracowała w prestiżowym Instytucie Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jednak to praca w szkole i kontakt z młodzieżą są tym, co lubi najbardziej. Od 2005 roku jest egzaminatorem maturalnym. Aktywnie wypoczywa, jest fanką wycieczek rowerowych, zarówno indywidualnych jak i w grupie. Podróżując w ten sposób zwiedziła Chorwację, Bośnię, Słowenię i Niemcy. W tym roku bardzo chciałaby pokonać trasę rowerową wzdłuż brzegów Renu. Lubi literaturę science fiction. Ma dwa koty, jednego przygarnęła z toruńskiego schroniska.

 

 • Krzysztof  Rochowiczastrofizyk, wykładowca w Katedrze Dydaktyki Fizyki UMK, specjalista w dziedzinie nauczania przedmiotów przyrodniczych w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu

 

W pracy opiera się na doświadczeniu Einsteina – „Pierwsze lekcje nie powinny zawierać niczego poza tym, co jest eksperymentalne i interesujące do zobaczenia. Ładny eksperyment jest sam w sobie bardziej wartościowy niż dwadzieścia wzorów wydobytych z naszych umysłów”. Jego lekcje fizyki dla klas VII podstawówek są oparte na ciekawych doświadczeniach i pokazach. Do zajęć wykorzystuje również animacje i filmy. Po godzinach obserwuje gwiazdy, słucha bluesa, rocka, jazzu oraz muzyki klasycznej i filmowej, jeździ na rowerze, wędruje po lesie.

 

 • Anna Schmelter – nauczycielka języka niemieckiego w IV Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

Uczy od dziewiętnastu lat przekonując licealistów, że język i kultura strefy niemieckojęzycznej to przestrzeń, do której warto wejść. Praca z młodzieżą jest tym, co ceni sobie najbardziej. Lubi planować wyprawy w nieznane i odkrywać dla siebie ciekawe zakątki świata.

 

 • Karolina Szostak-Lubomskapolonistka w Szkole Podstawowej nr 35 w Toruniu

 

Lubi wyzwania, dlatego chętnie podjęła się udziału w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej. Jest nauczycielem z dwudziestoletnim stażem. W ramach e-Szkoły prowadzi lekcje dla klas IV i V szkoły podstawowej. Jej największą pasją są góry, marzeniem zdobycie Korony Gór Polskich (zdobyła osiemnaście z dwudziestu ośmiu szczytów).

 

 • Agnieszka Tarnawska – nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 2 we Włocławku

 

Od blisko dwudziestu lat uczy języka angielskiego i z satysfakcją obserwuje rozwój swoich wychowanków, którzy, na początku onieśmieleni, po latach nauki porozumiewają się swobodnie w mowie Szekspira. Stawia na samorozwój, stale się dokształca. Uprawia sporty wodne.

 

 • Dawid Wasilewskikatecheta w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

Uczniom Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej dał się poznać jako sympatyczny, pełen optymizmu rekolekcjonista i muzyk. Wspólnie z przyjacielem Tino Mukandim z Zimbabwe organizuje wieczorne koncerty reggae.

 

 • Katarzyna Zajączkowska – nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 32 w Toruniu

 

Pracuje z młodzieżą od 20 lat, jest także trenerem kadr oświatowych, prowadzi warsztaty i szkolenia dla nauczycieli i metodyków. Zachęca do nauki krytycznego myślenia. Prywatnie jest mamą czwórki dzieci, rodzinę rozpieszcza kulinarnymi smakołykami.

 

 • Monika Zalewska – nauczycielka języka angielskiego w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

Uważa, że z kontaktów z młodzieżą czerpie pozytywną energię. Z uczniami dzieli się zamiłowaniem do kultury i literatury brytyjskiej i amerykańskiej. Jej wychowankowie uczestniczą w olimpiadach językowych i dobrze wypadają na maturach. Od dziesięciu lat angażuje uczniów w działania Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego, ucząc uczestnictwa w debacie, autoprezentacji i zasad pracy zespołowej. Niezmiennie uwielbia Szekspira, ale czyta też książki Toni Morrison i Stephena Kinga. 

 

 • Sławomir Żebrowskidyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu i koordynator Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej

 

Pracę dydaktyczną rozpoczął w 2004 roku, uczył informatyki i fizyki w szkołach zawodowych. Jest konsultantem ds. doskonalenia kadry kierowniczej w edukacji. Wspólnie z Ewą Skrzypczak poprowadził w e-Szkole zajęcia łączące naukę z zabawą „W zdrowym ciele zdrowy duch” – m.in. o tym jak w warunkach domowych przeprowadzić proste doświadczenia fizyczne przy użyciu zwykłych naczyń kuchennych, jak zadbać o odpowiednią ilość tlenu w mieszkaniu i jak troszczyć się o własne zdrowie. Aktywnie wypoczywa, jeździ rowerem, gra w koszykówkę i tenisa ziemnego.

 

 • Anna Berent – nauczycielka matematyki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Brodnicy

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP 

Uwielbia pracę z młodzieżą. W ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej przygotowuje ósmoklasistów do egzaminu z matematyki. Ta ścisła dziedzina wiedzy od zawsze była jej wielką pasją, choć przyznaje, że zamiłowaniu do królowej nauk dorównuje miłość do muzyki. Wraz z siostrą Justyną Prajs prowadzi musicalową grupę Pod Niebem, w ramach której wspólnie z młodzieżą tworzą autorskie musicale. Anna Berent czuwa nad opracowaniem muzycznym i wspomaga proces reżyserski. Choć nie narzeka na brak zajęć, udaje jej się znaleźć czas na relaks przy muzyce i lekturę.

 

 • Lidia Bębenpolonistka w Szkole Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Miłość do języka ojczystego towarzyszy jej od zawsze. Lidia Bęben jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako nauczyciel pracuje od dwudziestu lat. W ramach e-Szkoły prowadzi lekcje języka polskiego dla klas VI i VII, podczas których tłumaczy, czym są m.in. środki stylistyczne, części zdania i interpunkcja. Uwielbia pracę z dziećmi i młodzieżą. Jej pasją są teatr i sztuka secesyjna, szczególnie malarstwo Gustawa Klimta. Lubi też górskie wędrówki, podróże i szybką jazdę samochodem. W wolnym czasie czyta książki, słucha muzyki. Jest fanką siatkówki, kibicuje polskiej reprezentacji w tej dyscyplinie.

 

 • Anna Borkowska – nauczycielka biologii i języka angielskiego w Zespole Szkół nr 1 im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Jej pasją są nauki biologiczne, szczególnie interesuje ją pochodzenie i ewolucja życia na Ziemi. Jest nauczycielem z trzynastoletnim stażem. W ramach e-Szkoły prowadzi lekcje biologii dla klas pierwszych szkoły średniej. Uwielbia pracę z młodzieżą, a swój zawód traktuje jak powołanie. Stawia na samorozwój. Chętnie bierze udział w projektach i programach międzynarodowych, dzięki którym zdobywa nowe doświadczenia. W wolnym czasie czyta książki, podróżuje, uprawia sport.

 

 • Magdalena Budzyńska – nauczycielka matematyki i języka niemieckiego w Szkole Podstawowej im. F. Chopina w Turznie (powiat toruński) i nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 w Toruniu

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Jest magistrem filologii germańskiej, jednak język niemiecki to tylko jedno z jej zamiłowań. Drugą jej pasją jest matematyka. Magdalena Budzyńska jest także terapeutą pedagogicznym. Interesują ją neurodydaktyka i aktywne metody nauczania. Działa również na rzecz upowszechniania języka niemieckiego w toruńskim oddziale Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego. Uwielbia wyzwania. Za jedno z nich uważa swój udział w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej. Jest amatorką podróży, kina i alternatywnej muzyki.

 

 • Hanna Bukowska – nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 18 w Toruniu

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Ukończyła filologię angielską na UMK w Toruniu. Jej praca magisterska została wyróżniona w konkursie na najlepsze prace dyplomowe. Zawód nauczyciela wykonuje z prawdziwą przyjemnością, w pracy łączy innowacyjne metody nauczania z klasycznymi. Języka angielskiego uczy od dziesięciu lat. Interesuje się historią i turystyką, jest czynnym przewodnikiem turystycznym. Chętnie opowiada o Toruniu i jego historii. Za autorski projekt przewodnicki Wartimeguides została wyróżniona nagrodą marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

 

 • Maciej Doksa – nauczyciel języka angielskiego w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Jako nauczyciel pracuje od dwudziestu pięciu lat. Swój zawód traktuje jako powołanie, a praca z młodzieżą przynosi mu wiele satysfakcji. W ramach e-Szkoły prowadzi lekcje języka angielskiego dla uczniów szkoły średniej. Zajęcia te są doskonałą okazją, by nauczyć się gramatyki i powtórzyć materiał do matury. Pasją Macieja Doksy są literatura i kultura krajów anglojęzycznych. W wolnym czasie uprawia sport, chętnie wyrusza na wycieczki krajoznawcze.

 

 • Marcin Empel – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W pracy nauczyciela najbardziej ceni kontakt z młodymi ludźmi. Możliwość obserwacji rozwoju intelektualnego i emocjonalnego uczniów jest tym, co motywuje go do działania. Nie boi się  nowych wyzwań, z chęcią podjął się udziału w projekcje Kujawsko-Pomorskiej e-Szkoły. Jest absolwentem Wydziału Nauk Historycznych UMK w Toruniu. Od dwunastu lat uczy historii i wiedzy o społeczeństwie. Jest także egzaminatorem maturalnym. Wolny czas spędza aktywnie. Największą przyjemność sprawia mu podróżowanie motocyklem. Jego drugą wielką miłością jest muzyka. Pasję tę realizuje śpiewając w Chórze Akademickim UMK.

 

 • Julia Idziak – nauczycielka biologii i chemii w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Kowalewie Pomorskim (powiat golubsko-dobrzyński)

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Ukończyła studia na UMK w Toruniu. Jako nauczyciel pracuje od 2011 roku. Najpierw uczyła w gimnazjum w Kowalewie Pomorskim, po reformie oświaty rozpoczęła pracę w tamtejszej szkole podstawowej. W ramach e-Szkoły prowadzi lekcje biologii dla klas szkół podstawowych, które cieszą się dużą popularnością. Jej wielką pasją są książki. Lubi też podróże, chętnie odkrywa dla siebie znane i mniej znane polskie zamki, pałace i dwory.

 

 • Aleksandra Kowalska – nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 8 w Toruniu

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Jej pasją jest historia i kultura Wielkiej Brytanii. Uwielbia angielski humor i opowieści o dziejach brytyjskiej monarchii. Języka angielskiego uczy od szesnastu lat. Prowadząc  lekcje w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej udowadnia, że nauka języka obcego wcale nie musi być trudna. Uwielbia gotować, nie boi się eksperymentalnego łączenia smaków. W wolnym czasie czyta powieści obyczajowe, książki popularnonaukowe i podręczniki. Nie wyobraża sobie życia bez ruchu i wysiłku fizycznego. Jej wielką miłością jest przygarnięty psiak – bulterier Bejkon.

 

 • Mariusz Krzemiński – nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Grzybnie (gmina Unisław) oraz rytmiki i języka angielskiego w Przedszkolu Zielony Zakątek w Unisławiu (powiat chełmiński)

fot. Andrzej Goiński i Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

O pracy nauczyciela marzył od dziecka, pasję odziedziczył po mamie i dziadku. Jest absolwentem Instytutu Kultury Fizycznej Uniwersytetu Szczecińskiego. Był zawodnikiem WKS Zawisza – rzucał młotem. Uwielbia pracę z dziećmi. Ceni osobisty kontakt z uczniem, którego w czasie pandemii brakuje mu najbardziej. Maksyma „W zdrowym ciele zdrowy duch” przyświeca mu  zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym. Prowadząc zajęcia w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej udowodnił, że efektywne ćwiczenia można wykonywać również w domu, na niewielkim fragmencie podłogi. Jest organizatorem wielu imprez rekreacyjnych i sportowych dla dzieci i rodzin. W wolnym czasie ogląda programy historyczne dotyczące II wojny światowej. Zgłębianie wiedzy o tym okresie historii jest jego drugą pasją.

 

 • Małgorzata Piątek – nauczycielka niemieckiego w Szkole Podstawowej nr 10 w Toruniu, doradca metodyczny w Toruńskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Swój zawód traktuje jak powołanie. Miłość do literatury i kultury krajów niemieckojęzycznych pozwala jej uczyć języka Goethe’go i Tomasza Manna z prawdziwą pasją. Nauczycielem jest od dwudziestu lat. W ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej prowadzi lekcje dla ósmoklasistów, podczas których uczniowie powtarzają gramatykę i otrzymują cenne wskazówki przygotowujące ich do egzaminu. W wolnym czasie oddaje się lekturze książek i  uprawia rekreacyjnie sport.  

 

 • Marzena Pucek – nauczycielka geografii i przyrody w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Brodnicy.

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Jej e-lekcje o krajobrazie Polski przyciągnęły wielu młodych słuchaczy. Ponaddwudziestojednoletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą sprawia, że zarówno młodszych, jak i starszych uczniów potrafi zaciekawić i zainteresować odkrywaniem świata. Jej maksymą są słowa Jana Pawła II: „Człowiek jest wieki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; i nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Kieruje się nim w życiu i w pracy zawodowej. Wolny czas poświęca rodzinie. Lubi film, relaks na łonie natury, pływanie, jazdę na rowerze, a gdy pogoda nie sprzyja najchętniej czas spędza na lekturze.

 

 • Jolanta Serockapolonistka w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu i doradca metodyczny w Toruńskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

W życiu stawia na odwagę i autentyczność. Uwielbia wyzwania, co udowodniła prowadząc pierwszą lekcję online w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej. Jest absolwentką filologii polskiej na UMK w Toruniu i nauczycielem z dwudziestoletnim stażem, a także akredytowanym coachem International Coach Federation (ICF) i dyplomowanym trenerem biznesu. Powodem do dumy są autorskie projekty – cykl warsztatów rozwoju osobistego dla młodzieży „Meta: matura” i zajęcia, które prowadzi w toruńskiej Wyższej Szkole Bankowej w ramach Akademii innowatora edukacji. W wolnym czasie pisze opowiadania.  Jest fanką crossfitu.

 

Czytaj także: Żnin dziękuje za cenne wskazówki i pozdrawia!

 

 • Bogdan Sobczuk – nauczyciel fizyki i informatyki w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu i Technikum Towarzystwa Edukacji Bankowej w Toruniu

fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Doświadczenie w zawodzie zdobył pracując z dziećmi i młodzieżą na wszystkich szczeblach edukacyjnych, uczy od 1994 roku. Jego pasją są fizyka i astronomia. Ze swoimi uczniami uczestniczył w koordynowanym przez amerykańską agencję kosmiczną NASA, Międzynarodową Unię Astronomiczną i Centrum Astronomiczne Polskiej Akademii projekcie poszukiwania asteroid. Jego uczniowie nadali nazwy dwóm odkrytym przez siebie planetoidom. Dzięki uczestnictwu w programie Erasmus miał okazję dowiedzieć się, jak funkcjonuje system edukacji w Niemczech, Francji, Anglii, Danii i Finlandii. W wolnych chwilach czyta skandynawskie kryminały, ogląda filmy i spektakle teatralne. Kocha Bieszczady. W góry wyjeżdża przynajmniej raz w roku, zabierając ze sobą członków szkolnego  koła turystycznego.

 

 • Marcin Spryszyński – nauczyciel matematyki w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Matematykę nazywa analitycznym i logicznym podejściem do życia. Miłość do wiedzy  zawdzięcza swoim własnym nauczycielom, których traktował jak życiowych mentorów. Teraz sam dzieli się tą pasją dzieli. W ramach e-Szkoły prowadzi zajęcia dla szkół średnich. Lekcje odbywają się zawsze w przyjaznej, luźnej i pełnej humoru atmosferze. Drugą wielką pasją  pana od matematyki jest muzyka. Uczniowie wiedzą, że jest też wielkim fanem gier komputerowych. 

 

 • Szymon Wiśniewski – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu

fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

W ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej prowadzi lekcje historii dla szkół podstawowych. Jego pasje to historia i harcerstwo. Miłość do historii zaszczepili w nim dziadkowie – jeden był żołnierzem II Korpusu Polskiego we Włoszech, drugi nauczycielem historii i harcerzem. Szczególnie interesują go historia wojskowości i dzieje naszego regionu, zwłaszcza Golubia-Dobrzynia. Jest instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego, był komendantem Hufca ZHP Golub-Dobrzyń, obecnie sprawuje funkcję przewodniczącego komisji rewizyjnej hufca. Działa również w stowarzyszeniu historyczno-eksploracyjnym Przedmoście. Lubi spacery po lasach nad Drwęcą i odkrywanie historycznych artefaktów.

 

Zdjęcia: Mikołaj Kuras dla UMWKP, Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP, Andrzej Goiński/UMWKP

 

Zobacz też:

 

26 czerwca 2020 r.