Wywiad tygodnia

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Stoimy przy Ukrainie!

Krzysztof Sikora, konsul honorowy Ukrainy, prezydent bydgoskiej Wyższej Szkoły Gospodarki (wystąpienie na sesji sejmiku województwa 28 lutego 2022, podczas której sejmik przyjął stanowisko potępiające rosyjską agresję wobec Ukrainy) 

 

– Ukraina nie jest państwem upadłym. To jest państwo świetnie zorganizowane, które osiem lat prowadzi wojnę. To co robią [wspierając Ukrainę] polskie samorządy, administracja rządowa i społeczeństwo, w tym również półtora miliona Ukraińców [żyjących] w Polsce, jest logiczne i konsekwentne. To co jest budujące [w obecnej sytuacji], to jest nadzieja. Dzisiaj  można powiedzieć, że [dają ją] wszystkie wiadomości, które otrzymujemy z różnych miejsc Ukrainy – jako konsulat mamy ponad tysiąc takich kontaktów.   

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Nie zmarnowaliśmy danego czasu. Wyższa Szkoła Gospodarki wykształciła na Ukrainie ponad 5 tysięcy studentów. Oprócz tego w programach edukacji wzajemnej, bo my też się od nich uczymy, uczestniczyło następne kilka tysięcy osób. Oprócz ambasady w Warszawie Ukraina ma cztery konsulaty zawodowe (w Lublinie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku) oraz trzynastu konsuli honorowych. Wszyscy sprawnie się ze sobą komunikujemy. Wszyscy związani z Ukrainą w Polsce bardzo racjonalnie postępują.

 

Możemy być dumni z [obecnego, dotyczącego wsparcia dla Ukrainy] (…) pospolitego ruszenia w Polsce, w dobrym tego słowa znaczeniu. Ale to nie jest nic przypadkowego. Nie byłoby tego bez 30 lat działania.

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

W grudniu ubiegłego roku obchodziliśmy trzydziestolecie niepodległości Kazachstanu. Jesteśmy dumni, że po tym nieszczęściu tuż przed Wigilią [22 grudnia 2021 parlament kazachstański ratyfikował nową umowę o współpracy wojskowej z Rosją – red. Wywiadu tygodnia] dziś Kazachstan odmówił pomocy militarnej Rosji. To też trochę efekt naszego działania.

 

Widzieli państwo z całą pewnością ile nacji na manifestacjach w całej Europie staje za Ukrainą. To dlatego, że rozumiemy racje Ukraińców. Wszystkie te działania, które państwo obserwujecie w Polsce i Europie, one by się nie odbywały, gdybyśmy nie mieli tych kontaktów wcześniej i gdybyśmy nie rozumieli tego, czym jest dzisiejsza Ukraina. I kim jest dzisiejszy Hitler XXI wieku.

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Musimy zaufać społeczności międzynarodowej, że będzie racjonalna, że będzie konsekwentnie działała.

 

Od naszych partnerów w Rosji wiem, jak zmieniają się ich poglądy, jak ich reakcje się zmieniają. [Kilka dni temu] rosyjskie samoloty lecące do Paryża, do Brukseli, z bogaczami rosyjskimi na pokładzie, musiały zawrócić do Moskwy. Ci ludzie nie pójdą z kwiatami do Putina. Kiedy wcześniej sygnalizowaliśmy naszym partnerom akademickim w Rosji, że sprzeciwiamy się temu, co robi Rosja, [odpowiadali], że to jest „problem nazistów na Ukrainie”. Dzisiaj już nie mamy takich mejli. To społeczeństwo jest biedne. Ale to społeczeństwo też dojrzewa, podobnie jak białoruskie.

 

28 lutego 2022 r. / 1 marca 2022 r.