Wywiad tygodnia

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Rower, oceany i pasja podróżowania

Rozmowa z Tomaszem Pasiekiem, podróżnikiem, pomysłodawcą Festiwalu Podróżników Piąty Ocean, wyróżnionym w marszałkowskim konkursie Odkrywca 2018

 

Z miłości do podróży rowerem powstał pomysł zdobycia czterech oceanów. Dlaczego oceany?

Oceany i ich siła fascynowały mnie od dawna. Wcześniej docierałem nad nie transportem publicznym, samolotami, pociągami czy autostopem. W końcu postanowiłem, w pewnym sensie, oddać im hołd i siłą własnych mięśni dojechać nad te, do których można dotrzeć transportem kołowym. Bezkres oceanów zarówno mi imponował, jak i przerażał. Stanowią ponad 70 procent powierzchni naszej planety, a ich głębiny są dla nas nadal jedną z największych zagadek, porównywanie nieodgadnioną jak kosmos. Jednocześnie ludzie sukcesywnie zamieniają oceany w składowiska odpadów, przez co uderzają w samych siebie, bo przecież plastik, który znajduje się w wodach oceanicznych, w końcu trafia do naszej żywności. Z tego powodu już w 2016 roku zacząłem organizować w Świeciu Dni Oceaniczne – całodniowe spotkania dla szkół, w ramach których wraz z oceanografką Irminą Plichtą opowiadaliśmy o zagrożeniach dla życia oceanów. Uzupełnieniem prelekcji były moje opowieści z podróży oraz wystawa fotograficzna. Chciałem w ten sposób zwrócić uwagę młodych ludzi również na fakt, iż nawet śmieci, które wyrzucamy do Wisły, w końcu trafią do morza, a potem oceanów.

 

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Organizuje pan doroczny festiwal podróżników Piaty Ocean w Świeciu. Co jest celem?

Prezentowanie różnych spojrzeń na otaczający nas świat, pokazywanie ludzi, którzy doświadczają życia w zwiększonych dawkach.

Festiwal ma być źródłem inspiracji, otwarcia się na inne kultury i obyczaje oraz fundamentem dla rozwijania ciekawości świata. Chcemy tchnąć w uczestników festiwalu iskrę odwagi – coś, co będzie przyczynkiem do wyjścia ze strefy komfortu. Bo właśnie tam, na zewnątrz, moim zdaniem, dzieją się rzeczy niezwykłe. Z drugiej strony festiwal pokazuje podróże w bardzo praktyczny sposób. Uczymy ludzi jak się spakować w podróż żeby nie zabierać całego swojego dobytku, a tylko to, co faktycznie się przyda. W ramach warsztatów taniego podróżowania pokazujemy, że podróże nie są już aktywnością dla elit, a niskobudżetową wyprawę można zorganizować samemu. Na festiwalowej scenie prezentujemy nie tylko podróżników z dorobkiem i doświadczeniem, ale też osoby z powiatu świeckiego i najbliższej okolicy, którzy realizują swoje pasje. Dla mnie, jako pomysłodawcy i koordynatora festiwalu, bardzo ważne jest, by impreza łączyła walory edukacyjne i rozrywkowe i była otwarta dla jak najszerszego grona odbiorców. Marzy mi się też stworzenie marki – imprezy, na którą przyjeżdżać będą osoby nie tylko spoza Świecia (co już się dzieje), ale też z różnych województw.

 

Fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Swoje pasje podróżnicze przenosi pan na grunt lokalny.

Wydaje mi się, że pierwszym przyczynkiem do tego był program Erasmus Plus (wcześniej Młodzież w działaniu), w ramach którego pracowałem w Turcji. Po powrocie do Świecia zdecydowałem się uzyskać dla Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej akredytację, aby gościć u nas zagranicznych wolontariuszy, którzy pracowaliby dla tej organizacji przy wielu wydarzeniach i aktywnościach edukacyjno-kulturalnych. To udało się znakomicie. Od 2013 roku zorganizowaliśmy wiele inicjatyw promujących tolerancję i dialog międzykulturowy.

Oprócz tego moje pasje związane z podróżami realizuję poprzez organizację rajdów rowerowych – imprez promujących rekreację i spędzanie czasu wolnego na świeżym powietrzu, ale też poznawanie różnych zakątków powiatu świeckiego. Rajdy zaczęły przyciągać bardzo dużo osób – blisko dwustu rowerzystów w ostatniej edycji – i są doskonałą okazją do integracji środowiska rowerowego.

 

Pamiątka z podróży do Chin fot. z archiwum bohatera wywiadu

Ostatnią inicjatywą jest oczywiście Festiwal podróżników, który w krótkim czasie stał się rozpoznawalną imprezą. Uzupełnieniem festiwalu są też pojedyncze spotkania podróżnicze w formie prologu Festiwalu Podróżników, które organizuję przez cały rok.

 

14 grudnia 2018 r.