Wywiad tygodnia

Fot. Renex
Fot. Renex

Renex, duma Włocławka

Rozmowa z Marzeną Szczotkowską-Topić i Predragiem Topiciem, właścicielami Grupy Renex, która jest laureatem Nagrody Marszałka Województwa 2022 w dziedzinie gospodarki

 

Renex zajmuje się zaawansowanymi narzędziami dla przemysłu elektronicznego i robotyzacją. Czy Polska to dobre miejsce dla tego rodzaju produkcji i dobry rynek dla automatyki przemysłowej?

 

(…) Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego to dla nas znaczące i cenne wyróżnienie. Cieszy nas docenienie naszej firmy jako podmiotu ważnego dla regionu, z którym jesteśmy blisko i od wielu lat związani.

 

Marzena Szczotkowska-Topić odbiera Nagrodę Marszałka Województwa 2022 dla Reneksu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Polska jest jednym z kluczowych rynków produkcji elektroniki w Europie, a polskie przedsiębiorstwa tej branży realizują zlecenia w najwyższych światowych standardach. Widać to doskonale po tym jak, zwłaszcza w ostatnich latach, rozwijają się ich zaplecza technologiczne. Dziś trudno znaleźć dobrze prosperującą firmę [produkcyjną], która nie opiera swojej produkcji o jedną lub kilka w pełni zautomatyzowanych linii produkcyjnych. (…) Uważamy, że kluczem dla rozwoju całej tej sfery jest dostarczanie nie tylko urządzeń i linii, ale też wszystkiego innego co jest potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania. Szczególną rolę odgrywają tutaj doradztwo, szkolenia i inne formy współpracy pomiędzy nami a naszymi klientami i partnerami, które umożliwiają nam dzielenie się wiedzą jaką wypracowaliśmy przez lata (…). Pomagamy zarówno nowym firmom, jak i dużym, funkcjonującym od lat przedsiębiorstwom, które na przykład rozszerzają spektrum działalności. Kompleksowość naszych działań to także dostarczanie wsparcia technicznego, obejmującego nie tylko serwis, ale też na przykład pomoc przy dopracowywaniu procesów produkcyjnych.

 

Nasze rozwiązania cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dobrym przykładem jest nagrodzona godłem Teraz Polska w 2020 roku seria robotów Reeco czy też nasza linia uniwersalnych modułowych mebli przemysłowych Reeco. Zarówno produkowane przez nas roboty, jak i nasze meble zostały wcześniej wyróżnione również nagrodą Dobry Wzór, przyznawaną przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Co szczególnie cieszy, z roku na rok wzrastają również eksport tych produktów i lista krajów, do których je dostarczamy. 

 

Fot. Renex

 

Wasz najnowszy produkt to robot lakierujący Reeco. Do czego dokładnie służy?

 

Nikogo nie dziwi już to, że elektronikę znaleźć można dziś w ogrodowych zraszaczach, bramach czy lampach ogrodowych. Mimo że takie urządzenia wystawione są na trudne warunki atmosferyczne, wilgoć i zmiany temperatur, jako użytkownicy wymagamy od nich takiej samej niezawodności jak od każdego innego urządzenia – zwłaszcza jeśli mają one zasadnicze znaczenie dla naszego zdrowia czy bezpieczeństwa, jak w przypadku systemów alarmowych czy chociażby czujników w samochodach czy motocyklach. Z tego względu bardzo dużego znaczenia w ostatnich latach nabrała technologia pokrywania modułów elektronicznych specjalnymi powłokami ochronnymi – tzw. conformal coating.

Robot lakierujący Reeco został stworzony przez specjalistów naszego centrum technologiczno-szkoleniowego z myślą o zautomatyzowaniu tego procesu. Powłoki mogą być oczywiście nakładane ręcznie, jednak opracowane przez naszych specjalistów urządzenie pozwala na zwiększenie dokładności i powtarzalności uzyskiwanych zabezpieczeń – a co za tym idzie pewności, że produkt docelowy będzie zawsze spełniał przyjęte standardy. Ma to najwyższe znaczenie zarówno dla zamawiającego serię urządzeń, jak i dla wykonawcy [tego zlecenia]. Przewagą naszego urządzenia jest bez wątpienia jego uniwersalność. Opracowane z myślą o tych zastosowaniach rozwiązania mogą być bowiem z powodzeniem wykorzystywane na potrzeby innych branż. Użytkownik ma możliwość dowolnej konfiguracji systemów dozowania, co  pozwala na dopasowanie do konkretnej aplikacji. Na głowicy urządzenia można zamontować nawet trzy różne zawory, co daje możliwość jednoczesnego dozowania nawet trzech różnych powłok, podnosząc wydajność i skracając czas. Unikalną w tego rodzaju maszynach funkcją jest zastosowany w naszym urządzeniu  system automatycznego czyszczenia zaworów. (…)

 

Fot. Renex

 

Czy roboty przemysłowe to obecnie główny kierunek działalności grupy?

 

Nasza grupa ma bardzo szerokie spektrum działalności i trudno byłoby wskazać główny kierunek. Rozwój serii robotów Reeco jest zdecydowanie jednym z nich. Już teraz widać jak duże znaczenie dla rozwoju przedsiębiorstw ma możliwość łatwej, niewymagającej specjalistycznej wiedzy automatyzacji produkcji. Staramy się utrzymać zróżnicowany charakter naszej grupy i wchodzących w jej skład marek i podmiotów. Duże znaczenie ma dla nas m.in. produkcja mebli Reeco, a to ze względu na coraz większe zrozumienie w przemyśle dla tego, jak duże znaczenie dla wydajności pracy ma ergonomia. Z myślą o rozwoju w Polsce nowoczesnych technologii rozwijamy również współpracę dystrybucyjną ze światowymi markami. Dostarczamy m.in. uniwersalne roboty przemysłowe i automaty do produkcji elektroniki firmy Yamaha, inspekcje rentgenowskie  marki SEC oraz szerokie spektrum urządzeń takich marek jak JBC, Pace czy Tagarno. Widzimy również dużą rolę w naszej grupie kompleksowej działalności w sferze cleanroomów [chodzi tworzenie pomieszczeń o kontrolowanych parametrach środowiskowych, wykorzystywanych do badań naukowych i pewnych typów produkcji – red. Wywiadu tygodnia] – tu tworzymy gotowe rozwiązania, dostarczamy wyposażenie i serwis.

 

Tego typu produkcja skazana jest na poszukiwanie własnych, oryginalnych rozwiązań technologicznych i projektowych. Jak rozwiązali to państwo u siebie?

 

Kluczowe znaczenie dla naszej działalności badawczo-rozwojowej ma stworzone w naszej siedzibie głównej we Włocławku centrum technologiczno-szkoleniowe. Stanowi ono przestrzeń, w której specjaliści opracowują nowe rozwiązania. Duże znaczenie dla tego procesu ma zaplecze technologiczne, jakie zdołaliśmy zgromadzić w jednym miejscu. Centrum wyposażone jest w kompletne linie do produkcji elektroniki, oparte o światowej klasy automaty Yamaha i piece rozpływowe Heller, uniwersalne roboty przemysłowe Yamaha, rentgenowskie urządzenia inspekcyjne SEC, mikroskopy cyfrowe Tagarno i wiele innych.

 

Fot. Renex

 

Spektrum specjalistów w dużej mierze odzwierciedla szeroki zakres działalności naszej grupy. W dużej mierze są to osoby związane z Włocławkiem i regionem kujawsko-pomorskim, które często, zdobywszy doświadczenie w Polsce i za granicą, zdecydowały się związać dalszą przyszłość zawodową z naszym miastem i firmą. Często są to również studenci i uczniowie, którzy odbywają u nas staże i praktyki, a następnie zostają u nas na dalsze lata. Jesteśmy dumni, że szkolimy ich w stworzonej do tego celu zaawansowanej technologicznie przestrzeni i że często wiążą się oni z nami na dłużej. Dla wielu z nich praca w Reneksie jest pierwszą zaraz po studiach – i od razu znajdują tu swoją zawodową przyszłość. To bardzo cieszy.

 

5 sierpnia 2022 r.