Wywiad tygodnia

Nasza gęsina to produkt markowy

Doktor inżynier Halina Bielińska, wicedyrektor Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej

 

– Gęsina jest smaczna i zdrowa, zawiera dużo białka, ok. 23 procent, dużo składników mineralnych – potas, wapń, fosfor, magnez i żelazo – niezbędnych dla dobrej kondycji naszego organizmu. Należy podkreślić, że gęsina nie należy do tłustych mięs, w tuszce gęsi tak zwanego zapasowego tłuszczyku jest zaledwie około 4 procent.

 

Jesteśmy największymi w Europie producentami gęsiny, tej najlepszej, z proekologicznego chowu gęsi owsianej. 98 procent produktów gęsich znajdujących się w obrocie handlowym pochodzi od gęsi białej kołudzkiej, która od blisko 50 lat hodowana jest w Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej w gminie Janikowo, a więc na terenie naszego województwa. Rynek gęsi w naszym kraju oparty jest na materiale hodowlanym z fermy zarodowej naszego instytutu. Gąsięta trafiają do hodowców-rolników, którzy chowają je 16-17 tygodni. Odchowana gęś waży 6,5-7 kilogramów, zakłady drobiarskie prowadzą skup takich gęsi. Ich mięso najsmaczniejsze jest właśnie późną jesienią, w okolicy świętego Marcina. Nasza gęsina [poza rynkiem krajowym] trafia głównie na rynek niemiecki. Rocznie jest to około 20 tysięcy ton.

 

Polski rynek gęsi jest w miarę uporządkowany, aczkolwiek wymaga dużej uwagi i dbałości o każde ogniwo produkcji. Należy zawsze pamiętać o utrzymaniu wysokiej jakości gęsi owsianej jako produktu markowego. To zobowiązuje!

 

Listopad 2016/listopad 2022 r.