Wywiad tygodnia

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Malowanie pisanek uwielbiam

Przypominamy archiwalny wywiad z Nadzieją Hajduczenią, artystką, germanistką, tłumaczką, przewodniczką turystycvzną, małżonką proboszcza toruńskiej parafii prawosławnej św. Mikołaja

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

Tworzone przez panią artystyczne pisanki to prawdziwe dzieła sztuki.

 

Maluję je od dzieciństwa, można powiedzieć od zawsze. Urodziłam się i wychowałam na Mazurach, ale moja rodzina pochodzi z miejscowości Nowosiółki w województwie lubelskim. Zawsze pielęgnowaliśmy tradycję. Pisanki robili moi rodzice i dziadkowie.

 

Moje zdobię przeważnie techniką batikową – nanoszę woskiem wzory, zanurzam jajka w farbie, potem na ciepło usuwam wosk. Na skorupce pozostaje wzór. Przed Wielkanocą maluję ich bardzo dużo, rozdajemy je w kościele podczas świąt. To taki nasz prezent dla wiernych, dzielenie się radością Zmartwychwstania.

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

Gdzie znajduje pani inspiracje?

 

Czerpię z wzorów tradycyjnych i z otaczającego nas świata. Każdy element to symbol: ryba – Chrystus, baranek – ofiara, koń – siła i zdrowie, choinka – długie życie, kreski i kropki – dostatek i szczęście, drabinki – dążenie do celu. Pojawiają się też liście dębu, żołędzie, kłosy zbóż, kury, koguty, jelenie, ptaki, gwiazdy, słońce, trójkąty. Obserwuję świat i moje środowisko, co także wpływa na wzornictwo. Na pisankach pojawiają się motywy gotyku i kujawsko-pomorskie zabytki. Wszystko jest rozplanowane i geometrycznie uporządkowane -jak życie. Jajko jest symbolem życia.

 

Malowanie pisanek uwielbiam. To tak uspokaja, wycisza, pobudza do refleksji, kojarzy się ze Zmartwychwstaniem Chrystusa. Nauczyłam tej sztuki moje dzieci, a nawet męża. Ciekawa sprawa: pomysły na najpiękniejsze wzory pojawiają mi się w okresie Wielkiego Postu.

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

W obyczaju zdobienia pisanek prawosławie spotyka się z katolicyzmem. 

 

Tradycje wielkanocne się przenikają. Prawosławni obdarowują się kolorowymi pisankami – symbolem życia. Dla nas okres wielkanocny jest długi, trwa aż do Wniebowstąpienia Pańskiego. Pozdrawiamy się wówczas  słowami „Chrystus zmartwychwstał – zaprawdę zmartwychwstał”.

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

13 kwietnia 2017 r. – 3 kwietnia 2020 r.