Wywiad tygodnia

Fot. Tymon Markowski

Dni Dziedzictwa – będzie w czym wybierać

Rozmowa z Agnieszką Wysocką z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, które na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego przygotowuje tegoroczną edycję regionalną Europejskich Dni Dziedzictwa

 

Tym którzy nie spotkali się jeszcze z ideą EDD opowiedzmy w najkrótszych słowach o co w niej chodzi.

 

Decyzją Rady Europy Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są od 1991 roku, Polska przyłączyła się do nich w roku 1993. W miastach, miasteczkach i wsiach na całym Starym kontynencie odbywają się zawsze we wrześniu, pod wybranym hasłem – na przykład „Kamienie milowe” (2011), „Dziedzictwo – źródło tożsamości (2014). Ideą która im przyświeca jest przede wszystkim promowanie regionalnych tradycji, zabytków, dumy z tego co tworzy naszą tożsamość. [Wpisujące się w nie] (…) imprezy, adresowane do wszystkich grup wiekowych, z założenia bezpłatne, powinny propagować ponadczasowe wartości kulturowe.

 

W naszym regionie podczas uroczystej inauguracji EDD, odbywającej się zawsze w wybranym obiekcie zabytkowym, marszałek województwa wręcza prestiżowe medale Hereditas Saeculorum, będące nagrodą za najważniejsze, najlepiej przeprowadzone prace konserwatorskie.

 

Zaszczytną funkcją [regionalnego] koordynatora Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 wyróżniono [bydgoskie] Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury. Jako debiutanci byliśmy pełni obaw, ale życzliwość, zaangażowanie i pomysły [ludzi działających na rzecz] instytucji zaproszonych do udziału w EDD 2015 od razu te wątpliwości rozwiały.

 

Fot. Tymon Markowski

 

Co jest hasłem tegorocznych obchodów?

 

Tegoroczna edycja EDD odbywa się pod hasłem „Utracone dziedzictwo”. W 2015 roku przypada 70. rocznica zakończenia II wojny światowej. Jest to okazja do refleksji nad utratą dzieł sztuki, przerwaną ciągłością dziejową, konsekwencjami powojennych przesiedleń, (…)  utratą tożsamości i elementów krajobrazu kulturowego. Coś, co zaginęło – można i należy przypomnieć; coś, co ginie na naszych oczach – spróbować zachować.

 

Czego jako mieszkańcy regionu możemy się w tym roku po Dniach Dziedzictwa spodziewać?  

 

Województwo kujawsko-pomorskie to prawdziwa mozaika. Jest ono nie tylko kujawskie i pomorskie, ale też [w sensie kulturowym] wielkopolskie, dobrzyńskie, chełmińskie, mazowieckie i powiślańskie. Takiego zróżnicowania (…) nie ma żadne z pozostałych województw! Dzięki temu Kujawsko-Pomorskie to różnorodność zabytków i bogactwo etnograficzne. To wszystko organizatorzy imprez będą nam chcieli pokazać podczas dwóch wrześniowych weekendów, 12-13 i 19-20 września.

 

Fot. Tymon Markowski

 

Inauguracja EDD 2015 w województwie kujawsko-pomorskim zaplanowana została w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce. W skład urokliwego skansenu w 2015 roku włączony został XIX-wieczny dwór Orpiszewskich, w którym zrekonstruowano wnętrza, przenosząc zwiedzających do siedziby ziemiańskiej o patriotycznych tradycjach. W salach dworu odbędzie się między innymi finał XI Wojewódzkiego Konkursu „Zabytki naszego regionu” – zabytki utracone”.

(…) Podczas EDD 2015 będziemy mieli w czym wybierać: koncerty, jarmarki, konferencje popularno-naukowe, rekonstrukcje historyczne. Nie chciałabym pominąć żadnej imprezy dlatego odsyłam na stronę EDD 2015, gdzie znalazły się szczegółowe opisy przygotowanych atrakcji.

 

Zachęcam też do udziału w konkursie fotograficznym „Portret z kujawsko-pomorskim zabytkiem w tle”. Czas wakacji sprzyja poznawaniu dziedzictwa kulturowego – a nagrody czekają! (…)

 

Fot. Tymon Markowski

 

7 sierpnia 2015 r.