Wywiad tygodnia

Tomasz Szwed, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Tomasz Szwed, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Chełmżyńska recepta na sukces

Rozmowa z Tomaszem Szwedem, kierownikiem sekcji kajakowej Klubu Sportowo-Turystycznego (KST) Włókniarz Chełmża.

 

KST Włókniarz Chełmża funkcjonuje od 2013 roku. Chełmżyńskie kajakarstwo ma jednak dużo bogatszą historię.

Nasz klub działa nieprzerwanie od 1949 roku, jednakże w latach 2008-2013 panował w nim totalny marazm. Reaktywacja sekcji kajakowej miała miejsce w czerwcu 2013 roku, kiedy zacząłem pracę w KST Włókniarz Chełmża. Następnie dołączyli do mnie Maciej Zdrojewski i Artur Lewandowski. W ten oto sposób już od ośmiu lat wspólnie dbamy o dobre imię klubu oraz o jak najlepsze wyniki sportowe i organizacyjne. Chełmżyńskie kajakarstwo może się pochwalić bogatą tradycją, obfitą w sukcesy. Do 2013 roku nasi zawodnicy i zawodniczki 36 razy stawali na podium Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych, w tym aż szesnastokrotnie cieszyli się ze złotych medali. Najlepszym okresem były lata 2002-2005, w których przedstawiciele Włókniarza zdobyli 19 krążków krajowego czempionatu, z czego aż 9 z najcenniejszego kruszcu. Najwybitniejszym zawodnikiem w historii klubu, przed nadejściem ery Bartosza Grabowskiego, był Mariusz Kujawski. Siedmiokrotnie w naszych barwach sięgał po Mistrzostwo Polski i dwukrotnie po tytuł wicemistrza Europy juniorów. W 2006 roku przeniósł się do Bydgoszczy i już jako zawodnik miejscowej Zawiszy zdobył kilkadziesiąt medali rangi Mistrzostw Polski oraz tytuł wicemistrza świata seniorów. Ponadto wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, gdzie zajął czwarte miejsce. Ta lokata została mu jednak odebrana wskutek dyskwalifikacji jego partnera z osady.

 

Tomasz Szwed, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

Jak zatem brzmi chełmżyńska recepta na sukcesy?

Jest ona banalnie prosta. To pasja, oddanie, zaangażowanie, poświęcenie, marzenia i ciężka praca na treningach oraz życzliwość ludzi wokół nas.

 

Kajakarstwo w Chełmży to nie tylko wyścigi.

To prawda. Od lat uprawiamy także kajak-polo, jest on nawet dyscypliną wiodącą w naszym Uczniowskim Klubie Sportowym. Krótko mówiąc, to gra zespołowa z wykorzystaniem piłki. Gracze poruszają się w specjalnie skonstruowanych kajakach. Zespół stanowi dziesiątka zawodników, z których ósemka rywalizuje „na boisku”, a dwójka przebywa na rezerwie. Z ośmiu kajakarzy zgłoszonych do meczu, piątka bierze udział bezpośrednio w grze. Natomiast trójka czeka na zmianę za linią bramkową. Sportowcy, wiosłując, poruszają się po wyznaczonym polu do gry. Na mecz składają się dwie połowy, każda liczy 10 minut. Zawodnicy wrzucają piłkę do bramki zawieszonej na wysokości 2 metrów nad powierzchnią wody. Zwycięzcą jest zespół, który zdobędzie większą liczbę trafień. Od zeszłego roku, dzięki wsparciu Urzędu Miasta Chełmża i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego możemy pochwalić się jedynym w regionie, nowoczesnym boiskiem do gry w kajak-polo. W ostatnich kilku latach nasze reprezentantki trzykrotnie stawały na podium Mistrzostw Polski. Srebrny i brązowy medal zdobyliśmy w rywalizacji juniorek oraz brązowy krążek w kategorii do lat 21.

 

Tomasz Szwed, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

Jak wygląda kondycja kajakarstwa na Kujawach i Pomorzu?

Nasze województwo znajduje się na drugim miejscu w Polsce, tuż za Wielkopolską. CWZS Zawisza Bydgoszcz rokrocznie walczy o pozycję krajowego lidera, my natomiast trzeci rok z rzędu plasujemy się w pierwszej dziesiątce rankingu Polskiego Związku Kajakowego. Niżej w klasyfikacji figurują Astoria Bydgoszcz i Kopernik Bydgoszcz. Niestety trudne chwile przeżywają obecnie Nadwiślanin Sokół Chełmno i Kormoran Bydgoszcz, które od kilku lat nie mogą znaleźć recepty na nawiązanie do dawnych tradycji i sukcesów.

 

Jezioro Chełmżyńskie sprzyja uprawianiu sportów wodnych?

Zdecydowanie tak. Od kilkudziesięciu lat na jego wodach spotkać można kajakarzy, wioślarzy, żeglarzy, a w ostatnich latach także pływaków rywalizujących w triathlonie. Nie brakuje też imprez motorowodnych rangi międzynarodowej. Ponadto miejsce dla siebie znajdą także turyści, wędkarze i plażowicze.

 

Tomasz Szwed, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

23 kwietnia 2021 r.