Wywiad tygodnia

Radosław Zajda, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Radosław Zajda, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Baseball skradł moje serce

Rozmowa z Radosławem Zajdą, zawodnikiem Uczniowskiego Klubu Sportowego Dęby Osielsko (w powiecie bydgoskim).

 

Baseball to dyscyplina kojarzona ze Stanami Zjednoczonymi. Skąd pojawił się on w naszym regionie?

 

Baseball w Osielsku zapoczątkował w 1994 roku nauczyciel wychowania fizycznego Jacek Baumgart. Zaproponował wówczas ulepszenie gry w kwadranta, znanej z zajęć wychowania fizycznego w szkołach. Inicjatywa pana Jacka zyskała duże uznanie wśród młodzieży i tak oto baseball na stałe wpisał się w sportową mapę naszej gminy.

 

Radosław Zajda, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Radosław Zajda, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

 

Twoja dyscyplina większości osób kojarzy się z rzutem piłki przez jedną osobę i odbiciem jej kijem przez drugą. Jednak zasady są dużo bardziej skomplikowane.

 

Zdecydowanie jest to bardziej zawiłe, niż się wydaje z perspektywy obserwatora. Niestety bardzo ciężko jest wytłumaczyć zasady, nie analizując przy tym meczu. W baseball grają dwie dziewięcioosobowe drużyny, z których każda na przemian jest stroną atakującą, której zadaniem jest zdobycie punktów, i przeszkadzającą – broniącą się. Zawodnik z drużyny atakującej najpierw odbija kijem piłkę rzuconą przez miotacza, po czym rzuca kij i biegnie do najbliższej bazy. Jeśli mu się uda, to biegnie do kolejnej. W tym czasie zawodnik z drużyny przeciwnej – łapacz, próbuje złapać piłkę odbitą przez biegnącego gracza. Kiedy tego dokona, zawodnik biegnący musi zatrzymać się w najbliższej bazie. Wygrywa drużyna, która po dziewięciu rundach będzie miała więcej punktów.

 

Radosław Zajda, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Radosław Zajda, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

 

Stroje używane w baseballu są charakterystyczne i większość osób jest w stanie je rozpoznać.

 

To prawda, śmiało można powiedzieć, że nasz ubiór na stałe zagościł w kulturze masowej oraz w modzie. Komplet każdego baseballisty to: czapka, koszulka meczowa z numerem, białe lub szare spodnie, specjalnie getry oraz buty. Do tego w czasie meczu używamy jeszcze kasków oraz pałek baseballowych – podczas odbijania i rękawic do łapania.

 

Osielsko jest jedynym baseballowym ośrodkiem na mapie Kujaw i Pomorza. Jak się plasuje w Polsce?

 

Baseball w kraju nad Wisłą nie jest dyscypliną bardzo popularną, mamy dwie ligi: ekstraligę oraz pierwszą ligę. Do tego funkcjonuje amatorska Liga Bałtycka. Drużyna z Osielska istnieje od 27 lat. Praktycznie co roku sięgamy po medale w przeróżnych rozgrywkach. W 2020 roku zajęliśmy drugie miejsce w Mistrzostwach Polski do lat 23, piąte miejsce w ekstralidze oraz drugie miejsce w Pucharze Polski.

 

Radosław Zajda, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Radosław Zajda, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

 

Skąd wziął się baseball w Twoim życiu?

 

W naszej gminie jest dużo klubów sportowych i możliwości spróbowania swoich sił w wielu dyscyplinach. Już jako mały chłopiec uwielbiałem ruch i aktywność fizyczną. Mój wybór padł na baseball ze względu na fakt, że boisko UKS Dębów [Dęby Osielsko – przyp. red.] mam najbliżej domu. Poza tym zawsze interesowały mnie sporty nietypowe i mało popularne, stąd baseball z miejsca skradł moje serce. Towarzyszy mi już przez większą część mojego życia i pewnie szybko to się nie zmieni.

 

2 sierpnia 2021 r.