Wywiad tygodnia

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Astronomia dla dzieci, rodziców i dziadków

Rozmowa z Mirosławem Sejkowskiego, prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej.

Rozmowa z Mirosławem Sejkowskiego, prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej, które jest laureatom tegorocznej edycji marszałkowskiego konkursu „Rodzynki z pozarządówki” na najlepsze inicjatywy społeczne organizacji pozarządowych

 

Wasza nagrodzona inicjatywa to doroczna noc astronomiczna na zamku w Świeciu. Dlaczego właśnie astronomia? Dlaczego na zamku?

 

O astronomii jako temacie tej inicjatywy zadecydował przypadek. Zaczęło się od wystawy astrożartów Jacka Drążkowskiego, który miał wystawę w Toruniu. Jacek Drążkowski, z pochodzenia świecianin, udostępnił nam swoje rysunki do wystawienia w Izbie Regionalnej Ziemi Świeckiej, a do tego [udostępnił nam] również swoje zbiory meteorytów. Pierwsza wystawa zaowocowała także przywiezieniem do Świecia fragmentu meteorytu Schwetz, który w roku 1850 został znaleziony w okolicy naszego miasta.

 

Temat okazał się tak ciekawy, że postanowiliśmy przedstawić go również w aktywnej formie, czyli w formie wystawy wzbogaconej o wykłady, obserwacje, filmy itp. Atutem była współpraca z astronomami oraz, dzięki nim, dostęp do sprzętu, który umożliwiał nam obserwację nieba. Miejsce do obserwacji musiało być raczej zaciemnione – i tu doskonale spełniał te warunki zamek, oddalony od oświetlonych ulic miasta. Wyposażenie zamku umożliwiało nam wyświetlanie filmów, prowadzenie wykładów, organizowanie koncertów muzyki związanej tematycznie z astronomią.

 

Dzięki współpracy z Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, astrobazą przy [świeckim] Liceum Ogólnokształcącym i samym Jackiem Drążkowskim, a także przy wsparciu finansowym burmistrza Świecia, udaje nam się co roku zorganizować noc astronomiczną, wzbogacaną o różnego rodzaju atrakcje serwowane przez muzyków i astronomów z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. Ci ostatni przywożą na pokazy mobilne astrolabium.

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

Tegoroczna impreza, już dziewiąta, odbędzie się jak zwykle w sierpniu. Co tym razem w programie?

 

Przede wszystkim obserwacja nieba i zjawisk na niebie, która zapewne znów zgromadzi sporą rzeszę chętnych, także tych, którzy pragną dopiero rozpocząć swoją przygodę z astronomią. Wykłady badaczy, wzbogacone pokazem na dziedzińcu zamkowym, przybliżą uczestnikom wszechświat oddalony od nas o lata świetlne. Ciekawe opowieści, uzupełnione o możliwość fotografowania gwiazd i innych obiektów, są interesującą propozycją dla trzech pokoleń mieszkańców Świecia i okolic, a także turystów. Staramy się zadowolić ciekawość dzieci, rodziców i dziadków, którzy przychodzą do nas całymi rodzinami. Impreza jest organizowana jako piknik rodzinny, wstęp jest nieodpłatny i dla wszystkich. Staramy się dotrzeć z informacją do jak najszerszej rzeszy odbiorców. Frekwencja z roku na rok rośnie.

 

Fot. Piotr Majewski dla UMWKP

Fot. Piotr Majewski dla UMWKP

 

Jak ocenia pan zainteresowanie astronomią w naszym regionie?

 

Obserwując od kilku lat ludzi odwiedzających nasz piknik stwierdzam, że zainteresowanie obserwacją nieba rośnie. Przychodzą starzy bywalcy, przychodzą całkiem nowi, z dziećmi, także tacy, którzy maja już jakieś pojęcie o obserwacjach, bo przynoszą własne teleskopy i prowadzą obserwacje wspólnie z naszymi astronomami. Oprócz tematów poruszanych podczas pokazów dotyczących gwiazd, coraz częściej w rozmowach pojawiają się kwestie dotyczące sprzętu, jego możliwości i dostępności dla amatorów.

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

Kim są ludzie, którzy tworzą waszą organizację?

 

Większość z nas to miłośnicy historii i literatury parających się różnymi zawodami – nauczyciele (sam jestem nauczycielem), pracownicy ośrodków kultury, osoby prowadzące działalność gospodarczą, emeryci. Prezesem jestem od 2008 roku, jest to już druga moja kadencja. Od tego czasu udało nam się zrealizować sporo inicjatyw społecznych, ale najwięcej radości dało nam wyróżnienie w 2011 roku, za piknik rodzinny „Dzień Bałabuna czyli Święto Kociewskiego Ziemniaka”, oraz Medal Honorowy za Zasługi Dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego w 2016 roku.

 

Noc astronomiczna to jedna z kilku  inicjatyw realizowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej. Jako organizacja licząca 32 członków i utrzymująca się ze składek, nie moglibyśmy realizować większości z nich, gdyby nie współpraca wieloma organizacjami oraz wsparcie władz samorządowych. Staramy się działać w dziedzinie kultury i turystyki – lokalnie, na terenie kraju, a nawet poza jego granicami. Od 32 lat organizujemy Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Jana Jakubika oraz biesiady poetyckie, działamy w programie [wymiany akademickiej] Erasmus+, dzięki któremu trafiają do nas wolontariusze z Hiszpanii, Bułgarii i Węgier. Nasze rajdy rowerowe, konkursy historyczne oraz pikniki rodzinne gromadzą sporą liczbę chętnych, co zawsze nas mobilizuje. Wydajemy też książki na temat historii naszego regionu.

 

21 czerwca 2017 r.