Aktualności

Częścią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej jest Park Etnograficzny w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Częścią Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej jest Park Etnograficzny w Kłóbce, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Wyróżnimy najlepsze projekty muzealne

Organizują wystawy i konferencje, edukują i promują dziedzictwo naszego regionu – działalność muzealników na Kujawach i Pomorzu odgrywa ważną rolę w budowaniu tożsamości lokalnej i regionalnej. Doceniając ich codzienną pracę i zaangażowanie, Urząd Marszałkowski po raz pierwszy wyróżni najlepsze przedsięwzięcia muzealne w konkursie Musejon-Kujawsko-Pomorskie Muzealne Wydarzenie Roku. Czas na zgłaszanie projektów mija w piątek (28 lutego).

 

Konkurs obejmuje trzy kategorie:

  • wystawa (ekspozycje czasowe, stałe, prezentowane zarówno w obiektach muzealnych, jak i w przestrzeni publicznej);
  • działalność naukowa i wydawnicza (publikacje, w tym e-booki i audiobooki, oraz konferencje i zakończone projekty badawcze);
  • edukacja i regionalizm (działania o charakterze edukacyjnym oraz działania promujące i popularyzujące dziedzictwo regionu).

 

Projekty mogą być zgłaszane przez muzea lub inne podmioty prowadzące działalność w zakresie muzealnictwa, zlokalizowane na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

 

W każdej kategorii przyznane zostaną jedna nagroda oraz dwa wyróżnienia. Zwycięzcy otrzymają statuetki Musejon, zaprojektowane i wykonane przez Sebastiana Mikołajczaka – toruńskiego artystę, stypendystę marszałka województwa. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów (18 maja).

 

 

Dokumentację zgłoszeniową należy dostarczyć do piątku (28 lutego), pocztą lub osobiście, na adres:

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego,

plac Teatralny 2, 87-100 Toruń

z dopiskiem: Konkurs MUSEJON.

 

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 883 353 692 lub mailowo: m.olszewska@kujawsko-pomorskie.pl.

 

Samorząd województwa jest organem prowadzącym dla trzech instytucji muzealnych:

  • Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, które jest jednym z największych rezerwatów archeologicznych w Europie;
  • Muzeum Etnograficznego im. prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, prezentującego obiekty architektury wiejskiej, które w ubiegłym roku obchodziło jubileusz 60-lecia istnienia;
  • Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, które od 110 lat prezentuje historię miasta oraz Kujaw i ziemi dobrzyńskiej.

 

Urząd Marszałkowski co roku wyróżnia zasłużonych pracowników placówek kultury podczas spotkań z okazji Dnia Bibliotek, Dnia Teatru, Dnia MuzykiDnia Muzeów, a także wręczając nagrody zarządu województwa za szczególne osiągnięcia w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury. 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

14 stycznia 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 lutego 2020 r.