Aktualności

Jeden z takich komiksów można wygrać w naszym konkursie
Jeden z takich komiksów można wygrać w naszym konkursie

Wygraj komiks o Marianie Rejewskim

13 lutego przypadła 38. rocznica śmierci Mariana Rejewskiego, pochodzącego z Bydgoszczy kryptologa, którego prace przyczyniły do złamania kodu Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej z czasów II wojny światowej. Z tej okazji proponujemy konkurs, w którym do wygrania będzie wydany przez Urząd Marszałkowski komiks „Marian Rejewski – bydgoszczanin, który złamał szyfr Enigmy”.

 

Aby zdobyć jeden z piętnastu egzemplarzy wystarczy na adres s.kaminski@kujawsko-pomorskie.pl nadesłać odpowiedź na pytanie: W jaki inny sposób można by uhonorować niezwykłą postać Mariana Rejewskiego? Na wiadomości czekamy do piątku (16 lutego) do godziny 14. Nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi.

 

„Marian Rejewski – bydgoszczanin, który złamał szyfr Enigmy” to niezwykła opowieść o kryptologu, skromnym człowieku, który dzięki swojemu geniuszowi matematycznemu złamał kod Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Wydarzenie to doprowadziło prawdopodobnie do zakończenia Ii wojny światowej kilka lat wcześniej i uratowania setek tysięcy, a nawet milionów istnień. Scenariusz komiksu – Maciej Jasiński, rysunki – Jacek Michalski, konsultacja merytoryczna  – dr Krzysztof Osiński. Komiks tutaj.

 

Komiks o Marianie Rejewskim jest jednym z trzech wydanych przez Urząd Marszałkowski, w których bohaterami są słynne postaci związane z regionem. Oprócz opowieści o Marianie Rejewskim powstały także historie Władysława Raczkiewicza i Jerzego Popiełuszki. Można znaleźć je  tutaj i tutaj. Komiksy to nowoczesny i interesujący sposób na popularyzację historii, szczególnie wśród młodzieży. Komiksowe historie naszych bohaterów przekazujemy w różnorodnych konkursach oraz podczas wydarzeń, w czasie których gościmy nie tylko młode osoby.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 lutego 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 15 lutego 2018 r.