Aktualności

Znicze w Parku Pamięci, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Znicze w Parku Pamięci, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wspomnienie poległych

Dzień Zaduszny to wspomnienie wszystkich zmarłych. Marszałek województwa Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, sekretarz województwa Marek Smoczyk, wspólnie z zastępcą dyrektora gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Mirosławem Golonem oraz przedstawicielem toruńskiej kurii diecezjalnej Waldemarem Rozynkowskim, złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 roku w Parku Pamięci.

– Początek listopada to czas pełen refleksji, kiedy spotykamy się i przywracamy pamięć wszystkich, którzy odeszli, nie tylko rodzin i bliskich, ale także poległych. Kwiaty i światełka, które tu zapalamy, są tylko symbolem, a zmarli żyją w naszej pamięci. To także okazja do rozważań o pokoju, szczególnie kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się regularna wojna – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Znicze w Parku Pamięci, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZnicze w Parku Pamięci, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZnicze w Parku Pamięci, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZnicze w Parku Pamięci, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZnicze w Parku Pamięci, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPZnicze w Parku Pamięci, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Wczoraj, w dniu Wszystkich Świętych (1 listopada), sekretarz Marek Smoczyk uczestniczył w kweście na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Zebrane pieniądze pomogą w renowacji nagrobków na toruńskich cmentarzach.

Kwesta na cmentarzu św. Jerzego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKwesta na cmentarzu św. Jerzego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKwesta na cmentarzu św. Jerzego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKwesta na cmentarzu św. Jerzego, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Czytaj także: O Armii Krajowej na wystawie w Parku Pamięci

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 listopada 2022 r.