Aktualności

Wśród dofinansowanych wydarzeń znalazł się Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich "Probaltica", fot. Mikołaj Kuras
Wśród dofinansowanych wydarzeń znalazł się Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich "Probaltica", fot. Mikołaj Kuras

Wspieramy kulturę

Festiwale muzyczne i teatralne, koncerty, warsztaty malarskie i rzeźbiarskie, konkursy plastyczne, spotkania poetyckie, konkursy chórów i orkiestr, wydanie publikacji – samorząd województwa przekaże 860 tys. złotych 90 organizacjom pozarządowym na organizację wydarzeń kulturalnych. Dzięki takim działaniom kultura w regionie ma się bardzo dobrze.

 

Kultura to nieodłączny element każdego społeczeństwa. Dostarcza nam wyjątkowych emocji, prowadzi do rozwoju osobistego, dzięki niej tworzona jest wspólnota między ludźmi. Jesteśmy dumni, że jako samorząd województwa możemy wspierać  wyjątkowe przedsięwzięcia kulturalne, które sprawiają, że nasz region staje się jeszcze piękniejszy – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W ramach konkursu na wykonywanie zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego środki zostaną przekazane między innymi na organizację wydarzeń, które na stałe wpisały się w kulturowy krajobraz regionu. Towarzystwo Muzyczne im. I. J. Paderewskiego zorganizuje X Paderewski Piano Academy, w Toruniu odbywać się będą 25. Probaltica oraz VI Międzynarodowy Konkurs i VI Festiwal Chóralny Per Musicam ad Astra, Lipno podczas 12 Przeglądu Twórczości Filmowej Pola i inni ponownie odwiedzi gwiazda polskiego kina, w Grudziądzu podczas IV Festiwalu Muzyki dawnej im. Piotra z Grudziądza będzie można posłuchać kompozycji sprzed kilkuset lat, w ogrodach Szafarni w wakacje znów zabrzmi muzyka Chopina, Aleksandrów Kujawski i jego okolice w hołdzie Edwarda Stachury zaproszą do siebie poetów, a w okolicach Tucholi odbędzie się Międzynarodowy Plener Malarski im. Leona Wyczółkowskiego.

 

Nie zabraknie również wydarzeń związanych ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę: koncerty, prelekcje, czy akcja 100 kobiet na 100 lat niepodległości.

 

Lista wszystkich dofinansowanych projektów.

 

Uroczyste wręczenie umów dla organizacji pozarządowych na wykonywanie zadań publicznych, w tym w dziedzinie kultury, odbyło się w ubiegłym tygodniu. Więcej w materiale: „Pół tysiąca projektów pozarządówek

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 kwietnia 2018 r.